• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?


Tuğçe Kodak
tugceekodk@gmail.com

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Özgüven gelişiminde anne-baba tutumları ve çocuğun etkileşim içinde olduğu çevrenin etkisi büyüktür.

ANNE-BABA TUTUMLARI

Her ailenin öncelik verdiği çocuk yetiştirirken temel aldığı değerler farklılık gösterir. Bu doğrultuda çocuğa olan yaklaşım ve tutum da farklılaşır.

Olumsuz anne-baba tutumlarının çocuğun özgüven gelişiminde olumsuz etkileri vardır.

Örneğin; aşırı baskıcı-otoriter aileler çocuğa karşı baskıcı, mükemmeliyetçi, yapamadığı şeyler için sürekli eleştiren, başkalarıyla kıyaslayan (rekabetçi), çocuğa seçme hakkı tanımayan bir tavır takınırlar. Bu da çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler.

Öte yandan bunu tam tersi olan aşırı koruyucu aileler ise çocuğa sorumluluk vermeden her şeyi çocuk yerine kendileri yaparak, aşırı ilgiyle çocuğu birçok beceriden yoksun bırakırlar. Aşırı koruyucu anne-babalar aslında, endişeli olmayan çocuklarının başına her an bir şey gelecekmiş gibi bir duyguya kapılırlar ve bunu çocuğa yansıtarak onu da endişelendirirler. Böylece çocuk hiçbir şeyi kendi başına yapamaz, yapabilecek olsa bile ailesinden ona geçen endişe ile buna cesaret edemez. Bunlar da çocukta özgüven eksikliğine neden olur.

İlgisiz-serbest tutum sergileyen anne-babalar ise çocuklarına değersizlik duygusu yaşatırlar. Bu duygu da yine çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

SOSYAL ÇEVRE

Çocuğun özgüven gelişiminde etkileşim içinde olduğu arkadaşlarının ve yakın çevresinin etkisi de yadsınamaz.

Çocuk, sergilediği davranışlara çevresinden aldığı tepkilerle, kendisiyle ilgili bir takım fikirler edinir. Davranışlarına aldığı tepkiler olumsuz olursa çocuk kendisiyle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapılır. Olumsuz benlik algısı geliştirir. Bu durum da beraberinde özgüven eksikliğini getirir.

Peki çocukta özgüven eksikliğinin belirtileri nelerdir?

ÖZGÜVENSİZ ÇOCUK

Çekingen, sosyal anlamda ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşayan, içine kapanık, fazla alıngan, kırılgan, cesareti olmayan çocuklarda özgüven eksikliğinden bahsedebileceğimiz gibi bunun tam tersi hırçın, saldırgan, sürekli sorun çıkaran, kontrolsüz davranışlar sergileyen, etrafındaki eşyalara ve insanlara zarar veren, sorumluluk almaktan kaçan çocuklarda da özgüven eksikliğinden bahsedebiliriz.

Aileler çocukta özgüven gelişimini desteklemek için neler yapmalı?

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

Her şeyden önce çocuğunuza, onu her koşulda sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın, çıkar gözetmeden onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece çocuk kendisinin sevilmeye değer olduğunu hissedecek kendiyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirecektir.

Çocuğunuzun fikirlerini dinleyin, ona saygı duyun. Başkalarıyla kıyaslamayın.

Ona güvendiğinizi hissettirin, yapabilecekleri konusunda cesaretlendirin ve sorumluluk alma fırsatı verin.

Unutmayın siz çocuğunuza güvenirseniz o da kendine güvenecektir.

 

Psikolojik Danışman

Tuğçe KODAK

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
530 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ENGELLER EĞİTİM İLE AŞILIR

  04 Aralık 2018 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Eğitimci Yazar Yunus AKDEMİR yazdı... ENGELLER EĞİTİM İLE AŞILIR 3 Aralık, BM tarafından 1992 yılında alınan kararla engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu orana göre, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar engelli birey olduğunu görülmektedir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artması, sağlıksız beslenme ve stresli bir yaşam tarzı ile engelli sayısı giderek ar...
 • Yazar Ayşegül SARICA’nın Doğum Günü

  27 Kasım 2018 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Yazar Ayşegül SARICA Bu Gün Doğmuş Ayşegül Hanım; USTA Ailesinin 5. çocuğu olarak 1975 yılında 27 Kasım Günü Kıbrıs’ın Güvercinlik köyünde  dünyaya gözlerini açtı. Babası Ahmet USTA ve Annesi Nazife USTA'dır.Ailenin Muhammet,Meliha,Enver ,Meral'den sonra beşinci çocuğudur. Ayşegül SARICA ilk eğitimine Kıbrıs Gazimagosa’da Güvercinlik Köyü ilkokulu’nda başladı. Daha sonra Magusa Dr.Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde orta eğitimini yaptı.Daha sonra Mağosa  Kız Meslek Lisesine giderek Giyim Bölümü’nün öğrencisi oldu. SARI...
 • Src haberin kurucusu 17 Kasım 1973 günü doğmuş

  17 Kasım 2018 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Doğum Günün Kutlu Olsun Koca Yürekli Adam. O bir eğitimci,o bir insan,o bir baba,o bir insan ama her şeyden önce o adam gibi adam. İşte  hayatını eğitime ve insanlığa adamış   SRC Haberin kurucusu Erhan Sarıca'nın hayatı ve hiç bilmediğimiz yönleri. Doğum günün kutlu olsun koca yürekli adam. SRC HABER KURUCUSU ERHAN SARICA KİMDİR: Halen İstanbul’da Eğitim Yöneticiliği görevine devam eden Erhan SARICA, 1973 yılının Kasım ayında Kayseri’de doğmuştur. İlköğrenimini Argıncık İlk Okulunda tamamladıktan sonra Argıncık Lisesinde orta eğitimine deva...
 • Hatice Keleş Konya Taşkent Belediye Başkan Aday Adayı

  13 Kasım 2018 GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  TÜRKAB Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Hatice Keleş Konya Taşkent Belediye Başkan Aday Adayı Oldu...Değerli Hemşerilerim, Değerli Büyüklerim ve Ak Parti Çatisi altinda siyaset yapan Değerli Parti Yöneticilerimiz, Teşkilâtlarımız ve birbirinden değerli Dava arkadaşlarım; Ne güzel söylemiş Yunus Emre "Gelin Tanış olalım, işi kolay kılalım Sevelim Sevilelim bu dünya kimseye kalmaz." Taşkent’i Sevmek kuru lafta olmuyor, fedakarlık istiyor, BABA eliyle güzelleşen memleketimize artık bir kadın eliyle ANNE şefkati gerekiyor. Memleketimizi seven ...