• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

Kıbrıs’ta halen ‘federasyonu’ hayal etmek.


facebooktwittergoogle plus
src haber
srchaber@hotmail.com

 

 

Kore yarımadasında Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya gelip, 65 yıldır yarımadada süren ateşkesi bitirip bir barış yapma umudunu yeşerttiler. İki lideri tebrik ederim. İnşallah başarırlar. Kore yarımadasındaki sorununun derinliklerine girmek istemiyorum. Yazımızın konusu değildir. Ancak, dünyada güç, paylaşım ve egemenlik kurma mücadelesinin tavan yaptığı bu dönemde, Korelilerin bunu başarması, bence bir mucize.
Kore yarımadasındaki bu gelişmeyi, ülkemiz Kıbrıs’a benzeştirmeye çalışanları hayretle izliyoruz. ‘Kuzey-Güney’ kelimeleri dışında hiçbir benzerliği bulunmayan Kore sorunu ile Kıbrıs konusu arasında bağlantı kurulmaya çalışılması, Kıbrıs’ta yaşayan insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.
Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir süredir anlamsızca sürdürülen ve Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının, katı ve uzlaşmaz tutumları yüzünden, olumlu bir sonuca varılamamıştır. 50 yılda denenmemiş yol, uygulanmamış usül kalmamıştır. Sonuç Crans Montana’da toplandığı sanılan Kıbrıs Konferansının sonuçları ortadadır. Geçenlerde yıldönümünü hatırladığımız, Annan planı referandumunun sonuçları da ortadadır.
Kuzey Kore ile Güney Kore liderlerinin bir araya gelmelerini, ‘ganimet’ gibi görmeye çalışan ve kendilerini ‘federasyoncu’ adlandıranlar bir kesim, balıklama ortaya atılıp, Kıbrıs’ta görüşmeler derhal federasyon temelinde başlatılmalıdır diye feryada koyulmuşlardır.
Aslında, feryat ettikleri şey başlasa bile yine bir olumlu sonuca varılamayacağını, kendileri de bilmektedirler. Ama onların varlık sebebi olan, ‘federasyon temelinde görüşmeler’ ortadan kalkıp, Kıbrıs’ta başka daha gerçekçi ve sonuç alıcı yola gidilmesi, ki TC dışişleri bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun son Kıbrıs ziyaretinde yeni bir yolun güçlü izlerini taşımaktadır, ‘federasyoncuların’ varlık sebeplerinin ortadan kalkması ve onların da sonlarının gelmesi demektir. Alelacele telaş içinde Kore liderlerine sarılmalarının esas sebebi kendi var olmaya devam çabasıyla, yok olmaları telaşının bir sonucudur. Yoksa gerçekte onlar on yıllarca daha Kıbrıs’ta bu anlamsız görüşmelerin devam etmesini ve kendilerinin da siyaseten var olmalarını sağlama çabalarıdır.
Kıbrıs Türkü daha fazla kendileriyle alay edilmelerine müsade etmeyecektir. Anavatanımız ve koruyucumuz Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta daha gerçekçi bir yola gidecektir.

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ENGELLER EĞİTİM İLE AŞILIR

  04 Aralık 2018 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Eğitimci Yazar Yunus AKDEMİR yazdı... ENGELLER EĞİTİM İLE AŞILIR 3 Aralık, BM tarafından 1992 yılında alınan kararla engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu orana göre, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar engelli birey olduğunu görülmektedir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artması, sağlıksız beslenme ve stresli bir yaşam tarzı ile engelli sayısı giderek ar...
 • Yazar Ayşegül SARICA’nın Doğum Günü

  27 Kasım 2018 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Yazar Ayşegül SARICA Bu Gün Doğmuş Ayşegül Hanım; USTA Ailesinin 5. çocuğu olarak 1975 yılında 27 Kasım Günü Kıbrıs’ın Güvercinlik köyünde  dünyaya gözlerini açtı. Babası Ahmet USTA ve Annesi Nazife USTA'dır.Ailenin Muhammet,Meliha,Enver ,Meral'den sonra beşinci çocuğudur. Ayşegül SARICA ilk eğitimine Kıbrıs Gazimagosa’da Güvercinlik Köyü ilkokulu’nda başladı. Daha sonra Magusa Dr.Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde orta eğitimini yaptı.Daha sonra Mağosa  Kız Meslek Lisesine giderek Giyim Bölümü’nün öğrencisi oldu. SARI...
 • Src haberin kurucusu 17 Kasım 1973 günü doğmuş

  17 Kasım 2018 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Doğum Günün Kutlu Olsun Koca Yürekli Adam. O bir eğitimci,o bir insan,o bir baba,o bir insan ama her şeyden önce o adam gibi adam. İşte  hayatını eğitime ve insanlığa adamış   SRC Haberin kurucusu Erhan Sarıca'nın hayatı ve hiç bilmediğimiz yönleri. Doğum günün kutlu olsun koca yürekli adam. SRC HABER KURUCUSU ERHAN SARICA KİMDİR: Halen İstanbul’da Eğitim Yöneticiliği görevine devam eden Erhan SARICA, 1973 yılının Kasım ayında Kayseri’de doğmuştur. İlköğrenimini Argıncık İlk Okulunda tamamladıktan sonra Argıncık Lisesinde orta eğitimine deva...
 • Hatice Keleş Konya Taşkent Belediye Başkan Aday Adayı

  13 Kasım 2018 GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  TÜRKAB Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Hatice Keleş Konya Taşkent Belediye Başkan Aday Adayı Oldu...Değerli Hemşerilerim, Değerli Büyüklerim ve Ak Parti Çatisi altinda siyaset yapan Değerli Parti Yöneticilerimiz, Teşkilâtlarımız ve birbirinden değerli Dava arkadaşlarım; Ne güzel söylemiş Yunus Emre "Gelin Tanış olalım, işi kolay kılalım Sevelim Sevilelim bu dünya kimseye kalmaz." Taşkent’i Sevmek kuru lafta olmuyor, fedakarlık istiyor, BABA eliyle güzelleşen memleketimize artık bir kadın eliyle ANNE şefkati gerekiyor. Memleketimizi seven ...