• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

2 Temmuzda Türk Ordusu, Kıbrıs’a çıktı.

Fuat Nesip Nalcıoğlu

2 Temmuz 1570

02 Temmuz 1570 yılında, Piyale Paşa komutasındaki Türk donanması ile Lala Mustafa Paşa komutasındaki 60.000 kişilik Türk Ordusu, Kıbrıs’a çıktı.
Hiçbir direnişle karşılaşmadan Kıbrıs’a çıkan Türk Ordusu, 22 Temmuz’da Lefkoşa’ya dayanır. Yedi haftalık hafif bir direnişten sonra, 09 Eylül 1570’de Lefkoşa teslim alınır. Venedikli, Papalık Devleti ve İspanyollardan oluşan Haçlı donanması Girit’ten Kıbrıs’a müdahale için yola çıksa da, Lefkoşa’nın düştüğünün öğrenilmesi üzerine geriye döner. Çok zayıf bir direniş sonucu Türk Ordusu Girne’yi de teslim alır. 15 Eylül 1570’de Türk Ordusu Lala Mustafa Paşa komutasında Mağusa’ya dayanır. Türk Ordusu Mağusa’da, Venedikli ünlü komutan Marco Bragadino komutasındaki Venedik Ordusunun güçlü bir direnişiyle karşılaşır. 11 aylık bir kuşatma ve 50.000 Türk askerinin şehit düşmesi sonucunda 01 Ağustos 1571 tarihinde başlatılan ağır bombardıman ve saldırı sonucunda Venediklilerin teslim olmasıyla Türk Ordusu Mağusa’yı teslim alır.
Mağusa’nın 11 aylık kuşatma altında tutulması sırasında yaşanan bir çok ayrıntı, tarih sayfalarında anlatılmaktadır. Ben bu ayrıntıları bu köşede uzun uzun yazmak istemiyorum. Ama Venedikli komutan Marco Bragadino’nun zalimliklerini ve bu zalimliklerinin Mağusa’nın teslim alınmasından sonra ortaya çıkması üzerine, Bragadino’nun hakettiği hazin sonu hatırlatmak istiyorum.
81 yıl zalim Venedik idaresinde kalan Kıbrıs, Levant bölgesi göçmeni Barnabas öncülüğünde kurulan Kıbrıs Ortodox Kilisesini yasaklı tutmuş ve kiliseye inananların da ağır baskılar altında yaşamalarına sebep olmuştu.
Zalim Venedik idaresinde, baskılar altında yaşayan yasaklı Kıbrıs Ortodox Kilisesi mensupları, Türkler adayı fethettiğinde adada küçük bir azınlık olarak yaşamaktaydı. Kıbrıs’ta kurulan Türk idaresi, adanın imarı ve iskanı için 21 Eylül 1571 tarihli Padişah fermanı ile Karaman Eyaletinden nitelikli ve vasıflı Türkler adaya yerleştirilerek, Karaman Eyaletine bağlı Kıbrıs Eyaleti oluşturuldu. Kıbrıs Eyaleti 1670 Girit savaşından sonra, Girit ve Ege adaları ile birlikte Kaptanpaşalık’a bağlandı.
Bugün 02 Temmuz, Kıbrıs Türkü için çok önemli bir tarih, vatan yaptığımız bu topraklara ilk ayak basışımızdır. Kıbrıs Türkü ve anavatanımız Türkiye, 02 Temmuz’u önemli bir günümüz olarak kutlamamız gerektiğini düşünüyorum ve bu düşüncemi, hem Kıbrıs’taki yöneticilere hem de anavatan Türkiye’deki yöneticilere öneriyorum.

Etiketler: » » » » » » »
Share
931 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?