• Ender Gül Anaokulu
  • src eğitm kurumları

logo

9. Kocaeli Kitap Fuarı’na uğramadan geçme

9. Kocaeli Kitap Fuarı, 13-21 Mayıs tarihleri arasında Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde kitapseverlerle buluşacak. Fuar öncesinde düzenlenen basın toplantısında Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 9. Kocaeli Kitap Fuarı’na yönelik detayları kamuoyuyla paylaştı. Kocaeli halkına Kitap Fuarı’na gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür eden Genel Sekreter Büyükakın, 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda 465 yayınevinin yanı sıra 600’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza günü düzenleneceği bilgisini verdi.

PAYDAŞLARIN KATILIMIYLA BASIN TOPLANTISI

Antikkapı’da düzenlenen basın toplantısına Genel Sekreter Doç. Dr. Büyükakın’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi ile Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Genel Sekreteri Mert Anlıpak katıldı.

BÜYÜAKIN: KİTAP FUARIYLA GURUR DUYUYORUM

Sözlerine Kocaeli Kitap Fuarı organizasyonuyla gurur duyduğunu söyleyerek başlayan Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız tüm projeler çok önemli ama ben Kitap Fuarı’na ayrı bir değer veriyorum. Kitap gerçek anlamda bir medeniyet. O nedenle bu yıl kitap fuarımızın temasını ‘Kitap ve Medeniyet’ olarak belirledik’’ açıklamasını yaptı. Geçen yıl fuarı 705 bin ziyaretçinin ziyaret ettiğini hatırlatan Genel Sekreter Büyükakın, basın toplantısına katılan gazetecilerden bu yılki katılım tahminlerini aldı. Basın mensupları, bu yıl fuara katılımın 750-800 bin dolayında olmasını beklediklerini söyledi.

‘’KOCAELİ KÜLTÜR VE SANATTA DA ÖNCÜ’’

‘’Dokuz yıl önce göle çaldığımız maya tuttu’’ diyen Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Artık bizim Kitap Fuarımızdan maya alınıp, başka illerdeki kitap fuarlarına maya çalınıyor. Diğer illerdeki kitap fuarlarına profesyonel destek vermeye başladık. Kocaeli, kültür ve sanat alanındaki öncü olmaya devam ediyor. Ben çalışma arkadaşlarımıza, her yıl fuarımızın duyurumunu yapan basınımıza ve özellikle Kocaeli Kitap Fuarı’nı katılımlarıyla Türkiye’nin en büyük kitap fuarı konumuna getiren Kocaeli halkımıza teşekkür ediyorum’’ açıklamasını yaptı. Fuarın paydaşları arasında yer alan İl Milli Eğitim Müdürü Çelik, ‘’Büyükşehir’in Kocaeli’nde eğitime büyük destekleri var. Bu anlamda ne kadar şanslı olduğumuzu her zaman dile getiriyorum. Bu yıl 130 bin dolayında öğrencimizin Kocaeli Kitap Fuarı’na Büyükşehir’in desteğiyle ziyaret etmesini sağlamayı planlıyoruz. Kocaeli sanayinin yanı sıra eğitim şehri olma yolunda da ilerliyor’’ dedi. Yine fuarın paydaşları arasında yer alan KOTO Genel Sekreteri Anlıpak, Kitap Fuarı’nın sosyal ve ticari anlamda önemini çok iyi bildiklerini ifade etti, ayrıca KOTO’nun 9. Kocaeli Kitap Fuarı’na yönelik düzenlediği kampanyayla ilgili bilgi verdi.

BU YIL 9. KEZ KAPILARINI AÇIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 9. kez kapılarını kitap tutkunlarına açacak. 13-21 Mayıs tarihleri arasında 465 yayınevi, 600’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza gününe ev sahipliği yapacak olan 9. Kocaeli Kitap Fuarı, geçen yıl 705 bin ziyaretçiyle alanında kırılması zor bir rekora imza atmıştı. 9. Kocaeli Kitap Fuarı, 13-21 Mayıs tarihleri arasında her gün 10.30-21.00 saatleri arasında kitapseverlere açık olacak.

MAYIS KOCAELİ’DE BİR BAŞKA GÜZEL

Her yıl mayıs ayı yaklaştığında Kocaeli’de tatlı bir heyecan başlar. Sadece Kocaeli’de değil, çevre illerde yaşayan kitap kurtları, tüm yıl boyunca mayıs ayını iple çeker. Mayısın ilk haftasından itibaren kenti adeta kağıt kokusu sarar. Yaklaşık 80 yıl önce SEKA Kağıt Fabrikası’nın kurulmasıyla kağıtla tanışan Kocaeli, kağıt ile olan irtibatını hiç bir zaman kesmedi. Kocaeli Kitap Fuarı ise kentin kağıtla olan bağında zirveyi oluşturdu. ‘’Kağıttan Dünyaların Keşfi’’ mottosuyla kitap fuarcılığına farklı bir bakış açısı sunan Kocaeli Kitap Fuarı’nın startı bu yıl 7 Mayıs Pazar günü düzenlenecek ‘’Kitaba Koş’’ etkinliğiyle verilecek.

BEN KİTABA, KİTAP SANA KOŞUYOR

Kitaba Koş etkinliğinin bu yıl ikincisi düzenlenecek. Kocaeli Kitap Fuarı’na dikkatleri çekmenin yanı sıra kentte spor kültürünü geliştirmeyi hedefleyen etkinlik, 4 km halk koşusu ve profesyonel sporcu yarışları olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. 4 km’lik Halk Koşusunun startı Seka Park’tan saat 09.30’da verilecek. Atletizm Pistinde yarışı tamamlayan vatandaşlara kitap hediye edilecek. Vatandaşlar isterse ‘’Ben Kitaba, Kitap Sana Koşuyor’’ sloganıyla aldıkları kitabı alanda kurulacak PTT Kargo standından ülkemizin dört bir yanındaki sevdiklerine ücretsiz yollayabilecek.

KEMAL SUNAL’IN POSTACI FİLMİNE GÖNDERME YAPILACAK

Öte yandan bu yıl Kitaba Koş etkinliği içinde en sevilen Kemal Sunal filmlerinden olan Postacı filmine anlamlı bir gönderme yapılacak. Koşu çerçevesinde Postacı Yürüyüşü Yarışı düzenlenecek. Yarışa Türkiye genelindeki 300 postacı katılacak. Profesyonel sporcu yarışları kapsamında 100 metre erkekler, 100 metre kızlar ve 100 metre engelli koşu kızlar, 800 metre erkekler ve 4X100 metre bayrak yarışı gerçekleştirilecek.

AĞAÇLAR YİNE KİTAP AÇACAK

Her yıl olduğu gibi bu yılda İzmit merkezdeki Yürüyüş Yolu’nda ağaçlar kitap açacak. 12 Mayıs Cuma günü saat 07.30’da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilk kitabı ağaçtan toplamasıyla startı verilecek etkinlikte işe giden vatandaşlar ile okulun yolunu tutan öğrenciler, Yürüyüş Yolu boyunca dizilen binlerce kitabı toplayacak.

FUARIN ONUR KONUĞU BEŞİR AYVAZOĞLU

Bu yıl ‘’Medeniyet ve Kitap’’ temasının işleneceği fuarın onur konuğu ise öğretmenlik, yazarlık, şairlik, bestecilik, köşe yazarlığı, gazetecilik ve söz yazarlığı gibi birçok alanda başarılar elde eden Beşir Ayvazoğlu olacak. Elliye yakın kitap ve esere imza atan, edebiyat alanında prestijli ödüllere sahip olan Ayvazoğlu, 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Ödülü’ne layık görülmüştü. 13 Mayıs Cumartesi fuarın açılış gününde onur konuğu olarak yer alacak Ayvazoğlu, 20 Mayıs Cumartesi günü sat 17.00’de gerçekleşecek sempozyumda sevenleriyle tekrar bir araya gelecek.

HATIRALAR SAHAFLARDA CANLANACAK

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda milyonlarca kitabın alıcılarını bekleyeceği yayınevi stantlarının yanı sıra sahaflar da yine bir hayli ilgi görecek. Sahafların eskimeyen ‘’eski’’ kokusu, sararmış yapraklarda binlerce hatıralar, birçoğumuzun delikanlılığı, genç kızlığı, belki babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin anıları… Bugün aramızda olmayan ancak sevgiyle yad ettiğimiz birçok sanatçının magazin dergilerindeki fotoğrafları, film afişleri, plak veya kasetleri…

AMERİKALI YAZAR FİNKELSTEİN; ’BAĞIMSIZ TÜRKİYE İSTEMİYORLAR’

Uluslararası boyutta etkinliklerin de yer aldığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Türk dostu tanınmış isim Norman Finkelstein’in söyleşisi çok dikkat çekecek. Amerikalı aktivist, yazar ve akademisyen Norman Finkelstein, geçtiğimiz günlerde yaptığı, ‘’Bağımsız Türkiye istemiyorlar’’ çıkışıyla dikkat çekmişti. Yahudi medyası tarafından bu açıklamaları nedeniyle şiddetle eleştirilen Finkelstein, Türkiye’deki üniversitelerde öğretim üyeliği de yapmıştı. Finkelstein, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de ‘’Dünyanın Gözünden Türkiye ve Ortadoğu’’ konulu söyleşini gerçekleştirecek.

 

CAT STEVENS’İN YUSUF İSLAM’A RUHANİ YOLCULUĞU

Dünyanın yıllarca Cat Stevens olarak tanıdığı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci, Müslüman olduktan sonra Yusuf İslam adını aldı. 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından, ‘’Allah, Türkiye ve Erdoğan’ı korudu’’ açıklamasını yapan Yusuf İslam, 14 Mayıs Pazar günü saat 15.00’teki ‘’Neden hala gitar taşıyorum’’ konulu söyleşisinde Cat Stevens’in Yusuf İslam’a ruhani yolculuğunu anlatacak, ardından yeni yayınlanacak ‘’Karanlığın Örtüsü Kalkınca’’ isimli kitabının imza programına katılacak.

KAYNAK :kocaeli.bel.tr

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
586 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?