• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

AKPM Kritik Karar: Türkiye 13 yıl Sonra Siyasi Denetim Altına Alındı

Avrupa  Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) bugün yaptığı oylamada Türkiye’yi siyasi denetim altına alma kararı aldı. Bu gün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi‘nin Türkiye tasarısı 45’e karşı 113 oyla kabul edildi. Bu arada bir dip not düşmek istiyorum. İlk kez  dünya’da siyasi denetimden çıkan bir ülke tekrar siyasi denetim sürecine alındı.Peki,AKM denetiminden çıkan bir ülkenin 13 yıl sonra tekrar denetim altına alınması ne anlama geliyor?  Bundan sonra Türkiye’yi nasıl bir süreç bekliyor?  Bu karara istinaden Türkiye siyasi olarak ne gibi adımlar atılacak? Bu yazımda bu konuları masaya yatıracağım.Bilindiği üzere Türkiye, 1996’da girdiği siyasi denetimden 2004’te çıkarılmıştı. Öncelikle şunu söyleyeyim  Aradan geçen 13 yıldan sonra Avrupa  Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) böyle skandal bir karar alması, olay yarattı.

13 yıl sonra Türkiye’nin  tekrar denetim altına alınması ne anlama geliyor?

İlk sorumdan başlayayım. 13 yıl sonra Türkiye‘nin  tekrar denetim altına alınması ne anlama geliyor? Siyasî denetim, demek  yasama organının  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından denetlenmesidir.Bu kararın  hukuki yönden bağlayıcılığı yok. Ancak, bu kara başta Avrupa olmak üzere Türkiye’nin savaş durumuna geçtiğinin net bir göstergesi. AKPM’ DE ‘e karşı 113 oyla kabul edilen bu karar, Türkiye ile iş birliğinin sürebilmesi  için 35 maddelik tavsiye  ve önerilerin yerine getirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Gelelim AKPM Türkiye raportörlerinin Türkiye İçin hazırladığı rapora;

AKPM Türkiye raportörlerinin Türkiye için hazırladığı O rapor…

AKPM Türkiye raportörlerinin Türkiye için hazırladığı  raporu denetim komitesinde ele alındı AKPM Türkiye raportörlerinin Türkiye İçin hazırladığı raporda Türkiye’deki darbe girişiminden sonra ilan edilen ve üç kez uzatılan olağanüstü hâl (OHAL) bünyesinde alınan kararlar ve uygulamalar eleştirildi.Bu da  Avrupa için Türkiye’de demokratik kurumların işleyişinin bozulduğu anlamına geliyor. En azından Avrupa  Konseyi Parlamenter Meclisi AKPM’NİN  iddiası bu yönde

İçişleri Bakanlığı çok sert  tepki gösterdi.

AKPM’NİN Kararına içişleri Bakanlığı çok sert  tepki gösterdi.  Bakanlığın açıklamasında bu kararın başta FETÖ olmak üzere, yalnız Türkiye değil bütün Avrupa sistemine ve değerlerine tehlike oluşturan terör örgütlerine hizmet edeceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  Türkiye’nin Avrupa Konseyinin karar ile ilgili dün yaptığı açıklamada, ” Bu açıkça bir siyasi operasyondur. Avrupa, Türkiye‘nin güvenliği, demokrasisi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda hakikaten tutarlı bir tavır içindeyse öncelikle terör örgütlerine karşı mücadelede Türkiye’nin yanında olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI