• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

Anaokullarında Erken Kayıt Dönemi Başladı

Türkiyenin dört bir yanında Anaokullarında Erken Kayıt Dönemi Başladı.

Erken kayıtta dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İstanbul Esenyurt Özel Ender Gül Anaokulu sahibi Ayşegül SARICA’ya sorduk.

Anaokulları imkan dahilinde Geniş, Hobi bahçesinde çocukların özgürce koşup oynayabileceği bir alan sunmalı ve  onları “organik tarım” yapmaya ve “ürün yetiştirmeye” yönlendirerek geleceğe hazırlamalıdır dedi.

Çocuğunun eğitimine önem veren anne-babaları
3-6 yaş okul öncesi eğitim için
devam eden erken kayıt döneminde
okulumuza bekliyoruz:
“Hayata Gülümseyerek başlayın”

ve Eğitimci yazar Erhan SARICA”nın dediği gibi

“Eğitim ve Spor sevmekle başlar” diyoruz ve çocuklarımızı,yarınlarımızı çok seviyoruz.

Anaokulu arayan anneler ve babalar yazımızdan sebeplensin, çocukları anaokuluna giden aileler ise  anaokulunun ortamını bir daha gözden geçirsin derim.

2019-2020 öğretim yılı tüm çocuklara hayırlar getirsin.

Kurumlarda yöneticilere bunları sorun

 1. Okulumuzda sınıflar kaç kişilik, yani öğretmen başına kaç çocuk düşüyor? Uzmanlara göre üç yaş grubu için her altı çocukla bir öğretmen ilgilenmeli ve sınıftaki öğrenci sayısı 15’i geçmemeli.
 2. Okulunuzdaki Öğretmenin deneyimi nasıl? Öğretmenlerin erken çocukluk eğitimi ile ilgili sertifikaları, çocuk gelişimi veya pedagoji eğitimine ve meslekte en az üç yıl deneyime sahip olmaları gerekir.
 3. Kurumda Öğretmeninden, temizlik görevlisine personel ne kadar süredir orada çalışıyor? Küçükler için “süreklilik” çok önemli bir kavramdır. Devamlı personelin değiştiği yerde kendilerini güvende hissetmezler.
 4. Sabah kahvaltısı,öğle yemeği mönüsünde neler var? Protein, karbonhidrat ve sebze dengesi tutturulmalı. Miniklere fast food sunan anaokullarından kaçının.
 5. Kurumda uygulanan aktiviteler çocuklarına ugun mu? 2-3 yaş grubu paylaşmayı yeni yeni öğrenir. Bu nedenle mekanda bol oyuncak olmalı, ünite konuları ağır olmamalı.
 6. Baba ve Anne katılımına izin veriliyor mu? İlk gidişte çocuk ortama alışana kadar anne birkaç dakika sınıfta kalmalı. Daha sonra onlar meşgulken kaçmamalı. Düzgün bir şekilde “Ben şimdi gidiyorum. Öğlen seni alacağım.” diyerek, çocuğunuzdan ayrılmalısınız.
 7. Okulun bahçesi var mı, bahçe ne sıklıkta kullanılıyor? Çocuklar yaz, kış yarım gün eğitimde 1, tam gün eğitimde 2 kere açık havada aktivite gerçekleştirmeli.
 8. Çocuklar dışarıda aktivitelere gidiyor mu? Grup olarak hayvanat bahçesi gezisi veya yaşlarına uygun tiyatro gösterisi günlerine heyecan katar, bilgiyi yerinde öğrenmelerini sağlar.
 9. Çocuklar her an yetişkin gözetiminde mi? 2-3 yaşındaki küçükler kısa süreliğine bile olsa göz önünden ayrılmamalıdır.
 10. Oyuncaklar ne sıklıkta yıkanıyor ve temizleniyor? Çağımızın hastalığı alerjiyi, uzun süre yıkanmayan yumuşak oyuncaklar tetikliyor.
 11. Günlük rutin nasıl?
 12. Disiplin nasıl sağlanıyor, ceza veriliyor mu, veriliyorsa ne tür cezalar?
 13. Hasta ve yaralı çocuğun ilk bakımı nasıl yaplıyor? İlk yardım bilgisine sahip personel var mı?
 14. Bina kaç yıllık, depreme karşı güvenli mi, yangın durumunda acil çıkış kapısı var mı?
 15. Okul ne zaman tatile giriyor?

 

Bunları Gözlemleyin.

 1. İlk intibanız çok önemlidir. Çocukların okuyacağı sınıfa girin ve öğretmenleriyle ilişkilerinigözlemleyin. İhtiyaçları olduğunda öğretmenler yardıma yetişiyor mu? Çocuklar kendilerini evlerinde gibi rahat hissediyorlar mı ve mutlular mı?
 2. Çocuğunuzun sınıf öğretmeniyle tanışın. Yaptığı işi seviyor mu ve güleryüzlü mü?
 3. Oyun alanından, bahçeye, tuvaletten, mutfağa her yer temiz ve hijyenik mi?

Onu anaokulu fikrine alıştırın

 1. Çocuğunuz anaokuluna başlamadan önceki birkaç hafta boyunca ona anaokulunun nasıl bir yer olduğunu anlatın. Yapacakları aktivitilerden, oynayacakları oyunlardan bahsedin ve onu ortama sözlerle alıştırın. Bu şekilde çocuk anaokuluna hevesle başlayacaktır. İlk günler için yanına en sevdiği oyuncağı  alabilirsiniz.
 2. Çevrenizdeki üç dört anaokuluyla görüşmeden ve karşılaştırma yapmadan karar vermeyin. Anaokulunun evinize yakın olmasına dikkat edin. Küçük yaşta trafikle tanışmasınlar.
 3. Okul görüşmelerine erken başlayın. Sınıflara az çocuk alındığından 2-3 yaş grupları için kayıtlar erkenden doluyor.

 

src haber / İstanbul

 

 

Yerli ve milli markamız src Esenyurt

 

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
221 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?