• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Ayıplı Mal Nedir?

SIFIR ALINAN BİR OTOMOBİLİN (Malın) AYIPLI ÇIKMASI
Diyelim ki sıfır aldığınız bir araç var.
Aracın boyalı olduğu ortaya çıktı ya da üretim aşamasında yapılan bir hatadan dolayı arızalandığını öğreniyorsunuz.
Bu durumda ne tür haklarınız var?

Aldığınız otomobilde gizli ayıp var demektir. Gizli ayıplar sonradan ortaya çıkabilir. Tüketiciler, sadece yakın vadede çıkan ayıplara karşı değil; uzun vadede ortaya çıkacak gizli ayıplara karşı da korunmuş durumdadır.

Gizli ayıptan ötürü seçimlik haklarımız mevcuttur. Yani, dilerseniz sözleşmeden dönüp araç fatura bedelinin iadesini istersiniz,dilerseniz aracın yenisi ile değiştirme talebinde bulunursunuz, dilerseniz aradaki zararın tazminini istersiniz.

Peki ne kadar sürede saticiya başvurmaliyiz?

Üretim hatasından kaynaklanan ayıplar, üreticinin ağır kusuru olarak kabul edilmektedir. 6502 Sayılı Kanun’un 12. maddesine göre, “Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz.”

O halde, üretim aşamasında yapılan hatadan kaynaklanan ayıplara karşı, 5 yıl sonra ortaya çıkmış olsa dahi bütün bu haklarımızı ileri sürebiliriz.

Tabi bi şartla. Bu şart şudur: Gizli ayıp ortaya çıkar çıkmaz satıcıya hemen ihbar edilmelidir.

Bu durumda Türk Borçlar Kanunu’nun ayıplar hakkındaki hükümlerine bakmak gerekir.

Türk Borçlar Kanunu 223. maddesinde4. Gözden geçirme ve satıcıya bildirme

a. Genel olarak
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır. “denilmek suretiyle,

Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.” hükmü bulunmaktadır.

O halde, gizli ayıbın ne zaman çıktığı önemli değildir; Buradaki en önemli nokta “hemen ihbar” yükümlülüğüdür. Eğer gizli ayıp ortaya çıktıktan sonra hemen ihbar etmemiş iseniz bu ayıbı kabul etmiş sayılır, hiçbir hak ileri süremeyecek duruma düşersiniz.

Hemen kelimesinden ne anlamak gerekeceği noktasında ise; Yargıtay uygulamasının ortalama bir hafta olduğunu ancak somut durumun özelliğine göre de değişkenlik gösterdiğini söyleyebilirim. Mesela, aracı hemen uzman kişiye yahut servise vermiş iseniz, uzman kişi veya servisin raporundan itibaren hemen ihbar etmeniz de kabul edilecektir.

Burada yazılanlar kıyasen diğer ayıplı mallar için de uygulanır.

Stj. Av. ÖZMEN DÜZ

Etiketler: » » » »
Share
2152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?
#

Ayıplı Mal Nedir?” için 1 yorum

  1. veli : diyor ki:

    Elinize emeğinize sağlık, çok verimli bir yazı