• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

BASİRET YOKSUNLUĞU

BASİRET YOKSUNLUĞU

Basiret aslında her insanda olması gereken bir haslettir. Hele de mücadele adamları için olmazsa olmaz bir özelliktir. Basiret sahibi insan, konuştuğu her sözün, yapacağı her hareketin neye mal olacağını, nasıl sonuçlar doğuracağını kestirir. Ya da etrafında olan biteni, yeni gelişmeleri doğru okur, insanların söylediklerinin arka planını görür; ortaya konulan tavırların anlamını bilir; gidişatın nereye doğru olduğunu anlar, buna göre de önlemini alır.

Mücadelenin içinde yer alan insanlarda basiret kavramı daha hızlı gelişir. İnsanların, bulundukları hareket içindeki pozisyonları yükseldikçe basiretleri de ona uygun gelişme göstermelidir. Ancak insanların duygu ve düşüncelerini körelten, onları her kayıt ve şart altında itaat etmeye zorlayan, istişare kültürünün oluşmasına imkân tanımayan yapılarda basiret kavramı kendine yer bulamaz. Bu yüzden birkaç kişinin düşündüğü, diğerlerinin talimatları uyguladığı yapılar, kolayca kontrol edilir ve hedeflerinden çok uzak mecralara sürüklenebilirler. Dahası bu insanlara başlangıçtaki hedeflerinden çok uzaklaştıkları söylendiğinde asla kabul etmezler.

Yine kraldan çok kralcılarda, başkalarının referansıyla yükselmekten başka bir vasfı olmayanlarda, kifayetsiz muhterislerde, bir ömür aynı ezberle yol yürüyenlerde, mirasyedilerde, slogandan öteye geçemeyenlerde basiret, hemen hiç bulunmaz. Bu tür insanlar, bağlı bulundukları harekete fayda yerine zarar verirler. Bir kısmı iyi niyetli olsa da, iyi niyet tek başına bir işe yaramaz.

Basiret sahibi insan her doğrunun her yerde söylenmeyeceğini bildiği gibi her doğrunun bir söylenme, hayata geçirilme zamanı olduğunu da bilir. Uygun koşullar oluşmadan yani zamanı gelmeden yapılan işler, olumlu neticeler doğurmaz. Erken öten horozun başı kesilir diye boşuna denilmemiştir.

Meseleye refarandum açısından bakarsak ne demek istediğimiz sanırım daha iyi anlaşılır. Referandumda önemli olan salt çoğunluk değil, genel kamu vicdanını tatmin edecek kadar oy alabilmektir. Bu da % 60’ların üzerinde “Evet” oyu almak olsa gerektir. Travma üstüne travma yaşatılan bir toplumumuz olduğu unutulup bütün sorunlu, tartışmalı alanların üstüne radikal bir şekilde gidilerek özellikle kararsızların tedirgin edildiğinin, hayır oyuna kilitlenmiş olanların iyice berkitildiğinin farkına varmak için acaba basiret dehası olmak mı gerekiyor? Bütün terör örgütleriyle içerde ve dışarda mücadele etmenin her konuda bir karşılığı var. Bu mücadelenin her durumda sürdürülmesi elbette zorunlu. Ancak bunlar güçlü olmasalar senelerdir zaten bizi uğraştıramazlardı. Bu mücadelede belli sınırların aşılması her zaman risklidir. Belli sınırlar içinde mücadele etmek de kolay değildir. Zira karşıdaki gücün kendini bağlı hissettiği kurallar bütünü yoktur ve kendi hedefleri için her yolu mübah görürler. Günümüzde hepsinin işbirliği halinde olduğu, belli merkezler tarafından kullanıldıkları ve güç birliği yaptıklarında algıyı yönetme güçleri olduğu da bilinmedik bir husus değildir. Sözü uzatmadan bunların eline istismar edecekleri bir sürü koz vermek çok akıllıca mıdır? Örneğin 99 kişiyi doğru ihraç edip de bir kişiyi yanlış ihraç etseniz, bunlar olayı anında ters yüz eder ve kendilerine bir taraftar kitlesi buluverirler. Zira bu insanlar, amaçları uğruna yalanı doğrudan daha rahat söyleyerek insanlar üzerinde ekili olabiliyorlar. Suçluyu; masumdan daha iyi savunduklarını, onları yakından tanıyanlar iyi bilirler. Dikkatli olunması yönündeki çıkışlarımıza biraz da bu açıdan bakılmalıdır.

Terörün her çeşidiyle ve bütün terör örgütleriyle mücadele etmenin aşırı zorluk ve dezavantajları ortada iken bazı toplum kesimlerinin hassas olduğu konuları tartışmaya açmak, insanların korkuları üzerinden karşıt hâle gerltirilmesine sebep olmak vebal değilse nedir?

Bir taraftan bütün gücümüzle, kuralı dairesinde tüm terör örgütleriyle mücadele ederken diğer taraftan iş güvencesi, rotasyon, sınava girenler için sınav ücretlerine fahiş zam, mülakat, 10.00’da başlayacak bir sınava 09.46’da gelen öğrenciyi almamak vb karşı cephenin değirmenine su taşıyacak işlerden uzak durulsa daha iyi olmaz mı? Gerçi sayılan konularla ilgili uyarılar dikkate alındı / alınıyor. Ancak olumsuz söylemin daha fazla yayıldığı, daha uzun süre akılda kaldığı gerçeğini de unutmamak gerekir.

Sonradan ah vah etmemek için sadece biraz basiret lutfen!

Her şeye rağmen Türkiye büyüyecek ve zirve yolculuğuna devam edecek. Zira biz buradayız ve tüm olumsuzlukları betaraf edecek güçteyiz Elhamdülillah.

Etiketler: » » » » »
Share
742 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?