• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM…

Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.
   Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar.
Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyeceklerdir.Bir nevi mobbing uygulayıcısının ekmeğine yağ değil kaymak sürmüş olacaklardır.Malesef dış devletlerde bu durum nadiren olsada bizim ülkemizde genelde böyle olmaktadır.

Artık mobbing uygulayıcısının işi çok daha kolaydır.Hatta olaydan zevk alan bir tipse bu durumdan çok keyif alacaktır.

Mağdur olayların verdiği üzüntüyle yaşamına devam etmek mecburiyetinde olacaktır.Mobbing uygulayıcısının verdiği zarar çevreninde olumsuz etkisiyle fazlalaşacaktır.Mobbing uygulayıcısının verdiği üzüntüye birde yöneticilerinin duyarsızlığı ve aman bananeciliği eklenecektir ki işte o zaman ‘’ben yalnızım,ben yalnızım,yalnızım…’’ türküsünü mırıldanmaya başlayacaksınızdır.

Keşke tüm kurumlarda,işletmelerde ki üst düzey yöneticiler mobbingle ilgili seminerlere katılsalar, konferanslara iştirak etseler.Yönetici olmadan önce hizmet içi seminerlerinde konuyla alakalı bilgilendirilseler,yine mobbingle ilgili en az bir kitap okusalar yönetimin kalitesi,iş yerinin huzuru ve hizmet kalitesi artmış olacaktır.

Hem  sürecin daha az zararla atlatılmasına ,hem mobbinge uğrayanın daha az etkilenmesine ,hemde kurumun bu durumdan daha az etkilenmesine ve daha az zarar görmesine katkı sağlayacaktır.

Ben dahada ilerisini düşünerek şunuda eklemek istiyorum.Üst düzey yöneticiler,kurum amirleri ve insan kaynakları yöneticileri bu konu hakkında bilgilendirilseler, seminer ve konferanslara katılsalarve en az bir kaynak kitap okusalar mobbing olayı başlamadan önlem alacaklardır.Ve yine şayet mobbing olayı başlamışsa dahi erken evrede müdahale edecekler ve çözüme kavuşturacaklardır.İş yerinde yaşanan mobbing ileri evrede isede mağdurun daha az zarar görmesine vesile olacaklardır.Mobbing uygulayıcısınında bu durumdandaha fazla keyif almasını engelleyeceklerdir.

 

Erhan SARICA 24 MART’14 Mağusa/KIBRIS

Etiketler: » » » » »
Share
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...