• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Çocuklarımızı Bekleyen Dört Tehlike nedir

Çocuklarımızı bekleyen tehliker Nelerdir?

Çocukları bekleyen dört tehlike:TV, bilgisayar, cep telefonu, para

Ebeveynler bu haberi mutlaka okuyun…
Çocukları bekleyen dört tehlike:TV, bilgisayar, cep telefonu, para

Uzman Psikolog Özkan Şenol, çocukları bekleyen tehlikelerin başında para, sonra da televizyon, bilgisayar ve cep telefonu geldiğini söyledi.

Şenol, Esenyurt Cumhuriyet İlkOkulu’nda velilere yönelik , “Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite”, “Cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığı” ile “Aile içi iletişim” konulu seminer verdi. Baştan sona dikkatlice izlenen seminerde Özkan Şenol, çocukların yetişmesinde anne-babalara düşen görevleri anlattı. Günümüzde ailelerin bir arada vakit geçirme sürelerin televizyon dizileri yüzünden oldukça azaldığına dikkat çeken Şenol, “Anne Yaprak Dökümü’nü izlerken çocuğunun döküldüğünün farkına varmıyor” dedi. İlkokul çağındaki çocuğun ailesi, lisedeki çocuğun ise kendisi için okuduğunu belirten Şenol, akşam yemeğinden sonraki 2 saatin aile bireyleri açısından çok önemli olduğunu bu yüzden bütün aile fertlerinin bu saati çok iyi değerlendirmesi gerektiğini anlattı. Ailesi ile birlikte hareket eden, sürekli yan yana olan çocukların üstün zekalı yetiştiğini hatırlatan Psikolog Şenol, aksi durumdaki çocuklarda ise özgüven eksikliği görüldüğünü kaydetti.

ARKADAŞ KURBANI ÇOCUKLAR

Velilerin, sadece çocuklarına değil çocuklarının arkadaşlarına da dikkat etmesi gerektiğini belirten Şenol, şöyle devam etti: “İstanbul’da yapılan bir araştırmada sigara içme yaşının 13’e, alkolün 14’e ve uyuşturucunun ise 15’e düştüğü tespit edilmiştir. Bu yüzden çocuklarımızı kesinlikle ihmal etmeyelim, kimle dolaştığını, nereye gittiğini takip edelim.”

Çocukları sürekli azarlamanın, iyi örnek olsun diye kardeşini veya arkadaşını örnek vermenin çocukta ters tepki yaptığını hatırlatan Şenol, sürekli ikaz edilen çocukların bir süre sonra azararsızı olup çıktığını söyledi.

HİPERAKTİF DEĞİL ŞIMARIK

Çocuk eğitiminde anne-babaların yanı sıra dede ve ninelere de önemli görevler düştüğünü bildiren Uzman Psikolog Özkan Şenol, şunları söyledi: “Çoğu zaman anne-babaların kuralları özellikle anneanneler tarafından kırılıyor. Hiperaktif denilen çocukların çoğu anneanneler tarafından şımartılan çocuklardır. Çocukları paradan uzak tutmak lazım. Anne, bu kurala özen gösterdiğinde yine anneanne devreye giriyor. Çocukları uzak tutmamız gereken ikinci büyük tehlike ise televizyon. Sonra bilgisayar ve cep telefonu geliyor. Velileri şu konuda özellikle uyarıyorum; evde bilgisayar varsa kesinlikle çocuğun odasına konulmamalı. Cep telefonu da, lise çağına gelene kadar çocuklara alınmamalı.”

KEDİ OTU İÇİN

Çocuk yetiştirmek için anne-babaların sakin olması gerektiğine dikkat çeken Uzman Psikolog Özkan Şenol, bunun için kedi otu içilmesini önerdi. Agresif, öfkesini kontrol edemeyen çocuklara da kedi otunu öneren Şenol, “Sakın fazla içmeyin. Üç-dört bardak içildiğinde bu defa da gereğinden fazla sakin olursunuz, iş umursamamazlığa kadar gider” şeklinde uyarıda bulundu.

VELİLER BİLİNÇLENMELİ

Esenyurt Cumhuriyet İlkOkulu Müdürü ise, seminer dolayısıyla Uzman Psikolog Özkan Şenol’a teşekkür ederek, “Öğrencilerimizin en güzel şekilde yetişmesi için velilerle koordineli çalışmamız gerekli. Velilerimizi ne kadar bilinçlendirirsek daha fazla verim alırız. Bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğümüz böyle bir program düzenledi. Biz de velilerimize duyuruda bulunduk. Katılımın yoğun olması bizleri sevindirdi” dedi.

 

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?