• Ender Gül Anaokulu

logo

Çocukların Oruç Ibadeti;Tekne Orucu

Insanoglu bir  cok değeri doguştandır.    Çocukların küçük yaşta oruç tutma isteği fıtratlarında vardır. Bu meyil sayesinde oruç tutma teklifini bize, bizden önce onlar getirirler. Bu istekli ve hazır oluş dönemleri iyi değerlendirilmeli. Çocuğun yaşının daha çok küçük olduğunu düşünüyorsak, onlara tekne orucu tutmalarını önerebilirsiniz.

Çocukların Oruç Ibadeti;Tekne Orucu

Tekne oruçları, tam gün oruç tutmaya bir hazırlık mahiyetindedir. Çocuk en azından belirli bir süre içinde kendisini disipline etmeyi öğrenir.

Çocukların Oruçlarını Ödüllendirin

Çocukların tuttukları ilk oruçlar genelde aile büyükleri tarafından ödüllendirilir. Bu çok güzel bir uygulamadır. Oruç gibi bir ibadetin üstesinden gelen çocuklar uygun şekilde ödüllerle cesaretlendirilmeli.

Tuttukları oruca olan saygı ve bundan duyulan sevinci belli etmeliyiz. Bu şekilde onlar da takdir edilmenin coşkusuyla ve ailelerini sevindirmiş olmanın mutluluğuyla büyük sabır ve gayret gerektiren bu ibadeti canla başla yerine getireceklerdir.
Yaşları ilerlemiş çocuklara özel etkinlikler düzenlenmeli. Mümkün olduğu kadar sevdikleri yemekler pişirilmeli. Oruç ibadetinin insana kazandırdığı maddi ve manevi faydalar anlatılarak, ergenlik çağına kadar her yıl biraz daha alışkanlık kazanmaları sağlanmalı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
830 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?