• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Özgüven gelişiminde anne-baba tutumları ve çocuğun etkileşim içinde olduğu çevrenin etkisi büyüktür.

ANNE-BABA TUTUMLARI

Her ailenin öncelik verdiği çocuk yetiştirirken temel aldığı değerler farklılık gösterir. Bu doğrultuda çocuğa olan yaklaşım ve tutum da farklılaşır.

Olumsuz anne-baba tutumlarının çocuğun özgüven gelişiminde olumsuz etkileri vardır.

Örneğin; aşırı baskıcı-otoriter aileler çocuğa karşı baskıcı, mükemmeliyetçi, yapamadığı şeyler için sürekli eleştiren, başkalarıyla kıyaslayan (rekabetçi), çocuğa seçme hakkı tanımayan bir tavır takınırlar. Bu da çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler.

Öte yandan bunu tam tersi olan aşırı koruyucu aileler ise çocuğa sorumluluk vermeden her şeyi çocuk yerine kendileri yaparak, aşırı ilgiyle çocuğu birçok beceriden yoksun bırakırlar. Aşırı koruyucu anne-babalar aslında, endişeli olmayan çocuklarının başına her an bir şey gelecekmiş gibi bir duyguya kapılırlar ve bunu çocuğa yansıtarak onu da endişelendirirler. Böylece çocuk hiçbir şeyi kendi başına yapamaz, yapabilecek olsa bile ailesinden ona geçen endişe ile buna cesaret edemez. Bunlar da çocukta özgüven eksikliğine neden olur.

İlgisiz-serbest tutum sergileyen anne-babalar ise çocuklarına değersizlik duygusu yaşatırlar. Bu duygu da yine çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

SOSYAL ÇEVRE

Çocuğun özgüven gelişiminde etkileşim içinde olduğu arkadaşlarının ve yakın çevresinin etkisi de yadsınamaz.

Çocuk, sergilediği davranışlara çevresinden aldığı tepkilerle, kendisiyle ilgili bir takım fikirler edinir. Davranışlarına aldığı tepkiler olumsuz olursa çocuk kendisiyle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapılır. Olumsuz benlik algısı geliştirir. Bu durum da beraberinde özgüven eksikliğini getirir.

Peki çocukta özgüven eksikliğinin belirtileri nelerdir?

ÖZGÜVENSİZ ÇOCUK

Çekingen, sosyal anlamda ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşayan, içine kapanık, fazla alıngan, kırılgan, cesareti olmayan çocuklarda özgüven eksikliğinden bahsedebileceğimiz gibi bunun tam tersi hırçın, saldırgan, sürekli sorun çıkaran, kontrolsüz davranışlar sergileyen, etrafındaki eşyalara ve insanlara zarar veren, sorumluluk almaktan kaçan çocuklarda da özgüven eksikliğinden bahsedebiliriz.

Aileler çocukta özgüven gelişimini desteklemek için neler yapmalı?

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

Her şeyden önce çocuğunuza, onu her koşulda sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın, çıkar gözetmeden onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece çocuk kendisinin sevilmeye değer olduğunu hissedecek kendiyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirecektir.

Çocuğunuzun fikirlerini dinleyin, ona saygı duyun. Başkalarıyla kıyaslamayın.

Ona güvendiğinizi hissettirin, yapabilecekleri konusunda cesaretlendirin ve sorumluluk alma fırsatı verin.

Unutmayın siz çocuğunuza güvenirseniz o da kendine güvenecektir.

 

Psikolojik Danışman

Tuğçe KODAK

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
776 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI