• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Özgüven gelişiminde anne-baba tutumları ve çocuğun etkileşim içinde olduğu çevrenin etkisi büyüktür.

ANNE-BABA TUTUMLARI

Her ailenin öncelik verdiği çocuk yetiştirirken temel aldığı değerler farklılık gösterir. Bu doğrultuda çocuğa olan yaklaşım ve tutum da farklılaşır.

Olumsuz anne-baba tutumlarının çocuğun özgüven gelişiminde olumsuz etkileri vardır.

Örneğin; aşırı baskıcı-otoriter aileler çocuğa karşı baskıcı, mükemmeliyetçi, yapamadığı şeyler için sürekli eleştiren, başkalarıyla kıyaslayan (rekabetçi), çocuğa seçme hakkı tanımayan bir tavır takınırlar. Bu da çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler.

Öte yandan bunu tam tersi olan aşırı koruyucu aileler ise çocuğa sorumluluk vermeden her şeyi çocuk yerine kendileri yaparak, aşırı ilgiyle çocuğu birçok beceriden yoksun bırakırlar. Aşırı koruyucu anne-babalar aslında, endişeli olmayan çocuklarının başına her an bir şey gelecekmiş gibi bir duyguya kapılırlar ve bunu çocuğa yansıtarak onu da endişelendirirler. Böylece çocuk hiçbir şeyi kendi başına yapamaz, yapabilecek olsa bile ailesinden ona geçen endişe ile buna cesaret edemez. Bunlar da çocukta özgüven eksikliğine neden olur.

İlgisiz-serbest tutum sergileyen anne-babalar ise çocuklarına değersizlik duygusu yaşatırlar. Bu duygu da yine çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

SOSYAL ÇEVRE

Çocuğun özgüven gelişiminde etkileşim içinde olduğu arkadaşlarının ve yakın çevresinin etkisi de yadsınamaz.

Çocuk, sergilediği davranışlara çevresinden aldığı tepkilerle, kendisiyle ilgili bir takım fikirler edinir. Davranışlarına aldığı tepkiler olumsuz olursa çocuk kendisiyle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapılır. Olumsuz benlik algısı geliştirir. Bu durum da beraberinde özgüven eksikliğini getirir.

Peki çocukta özgüven eksikliğinin belirtileri nelerdir?

ÖZGÜVENSİZ ÇOCUK

Çekingen, sosyal anlamda ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşayan, içine kapanık, fazla alıngan, kırılgan, cesareti olmayan çocuklarda özgüven eksikliğinden bahsedebileceğimiz gibi bunun tam tersi hırçın, saldırgan, sürekli sorun çıkaran, kontrolsüz davranışlar sergileyen, etrafındaki eşyalara ve insanlara zarar veren, sorumluluk almaktan kaçan çocuklarda da özgüven eksikliğinden bahsedebiliriz.

Aileler çocukta özgüven gelişimini desteklemek için neler yapmalı?

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

Her şeyden önce çocuğunuza, onu her koşulda sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın, çıkar gözetmeden onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece çocuk kendisinin sevilmeye değer olduğunu hissedecek kendiyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirecektir.

Çocuğunuzun fikirlerini dinleyin, ona saygı duyun. Başkalarıyla kıyaslamayın.

Ona güvendiğinizi hissettirin, yapabilecekleri konusunda cesaretlendirin ve sorumluluk alma fırsatı verin.

Unutmayın siz çocuğunuza güvenirseniz o da kendine güvenecektir.

 

Psikolojik Danışman

Tuğçe KODAK

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
807 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • src eğitim kurumları -Biz kimiz?

  14 Ocak 2020 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  src eğitim kurumları kurucusu Ayşegül SARICA sorularımızı yanıtladı Biz Kimiz Çocuklarımızı büyük ve kalabalık yapılarda kaybolmadan, kişisel özelliklerini keşfederek, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmayı hedef edinmiş bir okuluz. Deneyimli kadromuzla, Milli Eğitim programlarına sadık kalarak, bir dizi uluslararası eğitim sistemini sentezleyerek bize özel oluşturduğumuz bir eğitim programı uyguluyoruz. Eğitim,hizmet ve sosyal etkinlik Kalitemizden asla ödün vermeden “Eğitim ve spor sevmekle başlar “sloganı...
 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...