• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Özgüven gelişiminde anne-baba tutumları ve çocuğun etkileşim içinde olduğu çevrenin etkisi büyüktür.

ANNE-BABA TUTUMLARI

Her ailenin öncelik verdiği çocuk yetiştirirken temel aldığı değerler farklılık gösterir. Bu doğrultuda çocuğa olan yaklaşım ve tutum da farklılaşır.

Olumsuz anne-baba tutumlarının çocuğun özgüven gelişiminde olumsuz etkileri vardır.

Örneğin; aşırı baskıcı-otoriter aileler çocuğa karşı baskıcı, mükemmeliyetçi, yapamadığı şeyler için sürekli eleştiren, başkalarıyla kıyaslayan (rekabetçi), çocuğa seçme hakkı tanımayan bir tavır takınırlar. Bu da çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler.

Öte yandan bunu tam tersi olan aşırı koruyucu aileler ise çocuğa sorumluluk vermeden her şeyi çocuk yerine kendileri yaparak, aşırı ilgiyle çocuğu birçok beceriden yoksun bırakırlar. Aşırı koruyucu anne-babalar aslında, endişeli olmayan çocuklarının başına her an bir şey gelecekmiş gibi bir duyguya kapılırlar ve bunu çocuğa yansıtarak onu da endişelendirirler. Böylece çocuk hiçbir şeyi kendi başına yapamaz, yapabilecek olsa bile ailesinden ona geçen endişe ile buna cesaret edemez. Bunlar da çocukta özgüven eksikliğine neden olur.

İlgisiz-serbest tutum sergileyen anne-babalar ise çocuklarına değersizlik duygusu yaşatırlar. Bu duygu da yine çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

SOSYAL ÇEVRE

Çocuğun özgüven gelişiminde etkileşim içinde olduğu arkadaşlarının ve yakın çevresinin etkisi de yadsınamaz.

Çocuk, sergilediği davranışlara çevresinden aldığı tepkilerle, kendisiyle ilgili bir takım fikirler edinir. Davranışlarına aldığı tepkiler olumsuz olursa çocuk kendisiyle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapılır. Olumsuz benlik algısı geliştirir. Bu durum da beraberinde özgüven eksikliğini getirir.

Peki çocukta özgüven eksikliğinin belirtileri nelerdir?

ÖZGÜVENSİZ ÇOCUK

Çekingen, sosyal anlamda ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşayan, içine kapanık, fazla alıngan, kırılgan, cesareti olmayan çocuklarda özgüven eksikliğinden bahsedebileceğimiz gibi bunun tam tersi hırçın, saldırgan, sürekli sorun çıkaran, kontrolsüz davranışlar sergileyen, etrafındaki eşyalara ve insanlara zarar veren, sorumluluk almaktan kaçan çocuklarda da özgüven eksikliğinden bahsedebiliriz.

Aileler çocukta özgüven gelişimini desteklemek için neler yapmalı?

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

Her şeyden önce çocuğunuza, onu her koşulda sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın, çıkar gözetmeden onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece çocuk kendisinin sevilmeye değer olduğunu hissedecek kendiyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirecektir.

Çocuğunuzun fikirlerini dinleyin, ona saygı duyun. Başkalarıyla kıyaslamayın.

Ona güvendiğinizi hissettirin, yapabilecekleri konusunda cesaretlendirin ve sorumluluk alma fırsatı verin.

Unutmayın siz çocuğunuza güvenirseniz o da kendine güvenecektir.

 

Psikolojik Danışman

Tuğçe KODAK

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
738 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...