• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

CUMHURİYETİ ANLAMAK

CUMHURİYETİ ANLAMAK
Merhabalar Sevgili srchaber.com ailesi ve değerli okuyucularımız. “29 Ekim 2017” Cumhuriyet Bayramımızın 94.yılı hepimize kutlu olsun.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94.yılını yürekten kutluyorum. Bize bağımsızlığımızı ve cumhuriyetimizi armağan eden büyük ATATÜRK’ü saygı ve rahmetle anıyorum.
Osmanlı imparatorluğunun çöktüğü ve vatanımızın yedi düvel tarafından işgal edildiği bir dönemde Mustafa Kemal ve silah arkadaşları büyük bir mücadele ile ulusumuzun özgürlük savaşını kazandılar.
“YOKLUK İÇİNDE”
“VAR “ ’ın olmadığı “YOK” ‘un var olduğu dönemdi o dönemler. Yokluklar içinde yanmış yıkılmış bir vatan üzerinde çağdaş ve medeniyet seviyesinin üzerine çıkmayı hedefleyen bir CUMHURİYET kurmuşlardı.
CUMHURİYETİ ANLAMAK
“Cumhuriyet” “Cumhuriyet” “Cumhuriyet”
Cumhuriyeti anlamak sadece şekilsel değil özde olmalıdır. Bunu anlamak siyasiler üstü bir kavramdır. Bunun hiçbir dinsel inançla ilgisi yoktur. Olmamalıdır.
21.yy dünyasında “Cumhuriyet” kelimesinden bile rahatsızlık duyanların Cumhuriyetin kendilerine sağladığı her türlü hak ve özgürlüğü kullanırken çok mutlu olmaları kendileriyle çelişmektedir.
Atatürk’ün anıtlarına saldırmalar, bayram kutlamalarının kaldırılması, Atatürk anıtlarına çelenk koymanın bile yasaklanması Cumhuriyet sembollerini tahrip etmek olarak görülmektedir.
Ancak “Cumhuriyet” değeri ve içindeki derinliği anlamayanların şekilsel bu davranışları hiçbir sonuç vermeyecektir.
GELECEĞE GİDEN YOL “CUMHURİYET”
Bilmenizi isterim ki; “geleceğimize giden en güvenli yol cumhuriyet yoludur. Bu yoldur ki; bireyleri, aileleri, ilçeleri, illeri ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak tek yoldur.
94.yılını kutlamış olduğumuz Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutlar nice “CUMHURİYETLİ” gelecekler dilerim.
Sevgilerimle…

NLP uzmanı sosyolog yazar MUSTAFA KILINÇ,

Etiketler: » » »
Share
574 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?