• Ender Gül Anaokulu

logo

DEVLET MİLLET EL ELE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE,

Çok değerli Devlet büyüklerimiz, iş adamlarımız, duyarlı STK yöneticilerimiz
Bağımlılıklar konusunda bir STK olarak sahada etkin olmaya, bu illetin sinir uçlarına dokunmaya, hiçbir şahıs veya kuruma bağlı olmadan, tamamen toplumumuzun geleceği olan gençlerimiz için bir şeyler yapmaya çalışmaktayız.
Edindiğimiz deneyimleri ve kendi fikirlerimi kısaca paylaşmak istiyorum.
Bağımlılıklar, özellikle uyuşturucu madde bağımlılığı her zaman dediğim gibi milletimizin geleceğine yapılan bir saldırıdır. Uyuşturucu tacirleriyle, mafyalarıyla vs mücadeleyi hep ”DEVLET CEZALARI ARTIRSIN, İDAM ÇIKARSIN” söylemleriyle üzerimizden atarak bir şey yapamayız.
(İran da idam var ama 70 milyon nüfusun 7 milyonu kayıtlı bağımlı. Kayıtsızları da bir o kadar dersek nüfusun neredeyse % 20 si bağımlı. Demek ki idam veya ceza çözüm değil)
Yapmamız gereken en önemli iş 12 yaş çocuklarımızdan
(ve ailelerimizin tamamı dahil olacak şekilde) başlayarak hayata atılacakları yaşlara kadar gençlerimizi bilinçlendirme çalışmalarına önem vermektir.
Onun yanında bağımlı olan gençlerimizi kurtarmak için her il, ilçe, mahallede mutlaka REHABİLİTASYON MERKEZLERİ açılmalıdır. Bunun açılışı için hepimiz öncelikle Belediyelerimizi bu merkezleri açmaları için teşvik, ısrar etmeliyiz. Hastanelerde gerekli tedavi işlemlerinin başlangıcı mutlaka yapılmaktadır, en önemli olanı rehabilitasyondur ki burada görev bizlere düşüyor.
Bilinçli toplumlar rehabilitasyonu belli bir alana, 4 duvar arasına sıkıştırmaz, topluca rehabilitasyon yaparlar.
Bağımlı çocukları dışlamayalım. Bunları kabul etmek lazım. Peki ne yapalım ? diyeceksiniz. Suçtan uzak tutalım. Mesela çevre esnafı olarak her birimiz 1 çocuğu yanımıza alıp ufak tefek işlerde bile olsa çalıştıralım. Bu çocuklar tekrar hayata dönsünler. Böyle olursa maddeyi bırakmak için bir nedenleri olacak.
Sonra toplumda SUÇ AZALACAK.
Nasıl ?
Madde bulmak için evlerinden veya çevreden hırsızlık yapıyorlar. Hatta kokain gibi daha ağır ve pahalı uyuşturucuları kullananlar, bir zaman sonunda suç örgütlerinin elinde cinayetler vs gibi suçlarda kullanılmaya başlayabiliyorlar. Bizler sahip çıkarsak, bunlar hem tedaviyi kabul edecekler, hem de suç işlemek yerine üretime katkıda bulunacaklardır.
Şahsen ben bu konuda kendi iş yerimde bir uygulamayı uzun zamandır başlatmışım ve birkaç kişinin de maddeyi bırakmasına vesile olmuşum.
Avcılar Kaymakamlığımız da böyle bir proje başlatmak için harekete geçti ve bizler de hem dernek olarak ve hem de çevre esnafları olarak Kaymakamlığımıza bu konuda elimizden gelen en büyük desteği sağlayacağız inşallah.
( Kaymakamımız Sayın Hulusi Doğan beye bu duyarlı çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum )
Düşünün 1 insan 1 hayattır. 1 hayat kurtarmayı önemsiz bir iş gibi görmeyelim. Biz bu bağımlı çocukları dışladıkça, bunlar da daha çok suç işleyecekler, daha da çok yok olacaklar ve çevrelerindeki çocukları da yok edecekler.
DEVLET MİLLET EL ELE MÜCADELE, bağımlılıklarla mücadelenin olmazsa olmazıdır.

Saygılarımla…

Öztürk KARAHAN
BAĞDER Başkanı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
643 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?