• Ender Gül Anaokulu
  • src eğitm kurumları

logo

31 Mayıs 2017

DEVRAN DÖNDÜ kitabı çıktı

Usta kalem Bekir Hallaç’ın DEVRAN DÖNDÜ isimli kitabı  çıktı…
Usta kalem Bekir Hallaç’ın geçmişten bugüne yaşadıklarını anlattığı kitabı için  hasretle beklemek sona erdi.

Gazeteci ,Yazar Bekir HALLAÇ herkesin kendindenbir şeyler bulacak dediği kitabı siz değerli okurlarıyla buluştu. Siz kıymetli okuyucularımızla  kitaptan pasajlar paylaşmaya devam edelim…

Yıl 1965…
Yer, Konak Mezrası...
İki kızı ve büyük oğluyla Bekir Hallaç ve çok sevdiği hayat arkadaşı, yoldaşı, dertdaşı Fatma Hanım, komşuların deyimiyle Fate Ana, Sarıçiçek Yaylası Karasu mevkiindeki kara çadırlardan, kışı geçirmek üzere köye dönüşlerinin üçüncü ayını yaşarlarken, evin babası gurbete gidiyor. Her yerin buz kestiği, bembeyaz bir kış günü, Ocak ayının 20’si…

DEVRAN DÖNDÜ‘den bir pasaj daha…

Günlerden bir gün… Babam evde yok, gurbette.
Senede iki kez gurbete gidip; halı, kilim, battaniye, saban gibi dokumalar satan yörenin erkekleri, satışları bitirdikten sonra memlekete dönerlerdi.
Kardelenlerin baharı müjdelediği günlerde ise güneşin, kuzular, kelebekler, çiçekler ve filizlere eşlik ederek tabiatı uyandırdığı zamanın akabinde, arılar peteklikte bırakılır, mal-davarın yaylaya götürülme serüveni başlardı. Yazın evin bir yıllık ihtiyacı olan bulgur, yağ, şeker, çay, gaz yağı, odun, yakacak gibi ihtiyaçlar karşılanırdı. Tabiî ki yağ, peynir, çökelek, kavurma; mal-davarcılıkla uğraştıkları için ev ahalisince yapılırdı. Kışın da malı-davarı besler, bir nevi yılın yorgunluğunu gidermek üzere istirahat edilirdi.
Köy ahalisi yılı bu şekilde dilimlere bölerek, birbirinden farklı tüm bu işler için kendince bir planlama, bir yaşam döngüsü kurmuştur.

Etiketler: » » » » » »
Share
672 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?