• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Doğal Şifa Kaynakları

Japonya’dan Hindistan’a Doğal Şifa Kaynakları

Japonya’dan Hindistan’a Doğal Şifa Kaynakları
Nasıl Türk toplumu için mide bulantısının en iyi ilacı nane limon kaynatmaksa, farklı kültürlerin farklı sorunlarla savaşmak için her tür kimyasal ilaçtan daha güçlü doğal kaynakları var. Vücudunuzu yormadan bağışıklığınızı ve yaşam kalitenizi arttırmak için bu doğal malzemelere günlük hayatınızda daha çok yer vermeye ne dersiniz?

İşte bu doğal ve adeta sihirli reçetelerden bazıları.

Finlandiyalıların doğal antidepresanı: Kahve

Finlandiya halkı dünyanın en çok kahve tüketen topluluğu – her biri yılda ortalama 1640 bardak kahve içiyor. Araştırmalara göre günde iki bardak kafeinli kahve içmek depresyona girme riskinizi %34’e kadar azaltırken, üç ve daha fazlasında bu oran %42’ye kadar çıkıyor. Kahvenin içerdiği kafein ve antioksidanlar beynin dopamin ve serotonin gibi güçlü ve doğal antidepresan hormonlar üretmesini sağlıyor
Almanların doğal ağrı kesicisi: Papatya çayı

Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre günde iki bardak papatya çayı içmek şişkinlik ve karın ağrısını 24 saat içinde dindiriyor. Journal of Pharmacological Sciences, papatyanın doğal bir ağrıkesici olan enkafalin hormonu üretimini de tetiklediğini söylüyor.

 

Sri Lanka’nın zayıflama sırrı: Hindistan cevizi

Ortalama bir Sri Lankalı her yıl 116 Hindistan cevizi yiyor ve buna rağmen kilo almıyor. Nedeni, Hindistan cevizi yağının karaciğerin normalden %50 daha hızlı yağ yakmasını sağlayan orta zincirli yağlı asitler içermesi. Eat Fat, Lose Fat’in yazarı, Doktor Mary Enig, bir kadının günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 170 gram taze Hindistan cevizi, 280 gram Hindistan cevizi sütü tüketerek, başka hiçbir çaba sarf etmeden ayda 1-1,5 kilo verebileceğinizi söylüyor.
 Hindistan’dan kan şekeri dengeleyicisi: Zerdeçal

Hint mutfağında sıkça kullanılan zerdeçal, Hint halkı için bir baharattan çok daha fazlası. Gujarat Üniversitesi’nin araştırmalarına göre zerdeçalın ana bileşenlerinden olan kürkümün, kan şekeri glikoz seviyesini belirleyen genleri kontrol altında tutuyor. Bu bileşen ayrıca şeker seviyesi yükseldiğinde pankreasın insülin üretmesine yardımcı oluyor. Zerdeçalın yararlarından faydalanmak için günde en az yarım çay kaşığı tüketmeniz gerekiyor.

Et, sebze, yumurta ve pilava çok yakışan bu baharatı her gün bir yemekte kullanmakta fayda var.

 

Japonya’nın kolesterole karşı en büyük silahı: Mantar

Mantar, Japonya’da yemek olduğu kadar ilaç olarak da algılanıyor. Ortalama bir Japon kadını, yılda en az 8 pound mantar tüketiyor. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’ne göre günlük diyetinize en azından yarım bardak mantar eklemek kolesterol seviyenizi sabit tutmakta %30’a kadar etkili. Antioksidan dolu mantarları yemeklerinizden eksik etmeyerek karaciğerinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

İngiliz kas gevşetici: Sıcak hardal banyosu

Yemeklerde sos olarak kullanmaya alışık olduğumuz hardalın toz hali, İngiltere’de kas ağrılarını azaltmak için sıcak banyolarda da kullanılıyor. Toksinleri gözeneklerden dışarı atmaya, kan dolaşımını hızlandırmaya, gergin kasları gevşetmeye ve yara alan dokuları iyileştirmeye yarayan bitkisel bileşimleri sayesinde vücudunuzu kısa sürede rahatlatan hardalı bir de bu şekilde kullanmayı denemelisiniz.

YAZAN: MESUDE TOKEL

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?