• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Doğumdan sonra hayata inanıyor musun?

Tanrı’ya inanan ve inanmayanlara ilginç bir hikaye!!
Gerçekten ilginç! Bizi düşünmeye itiyor;
Bu güzel kısa hikaye Dr. Wayne Dyer’ın “Your Sacred Self” yani “Kutsal Özünüz”’den alıntıdır.
Bir annenin rahminde iki bebek varmış. Biri diğeri sormuş: “Doğumdan sonra hayata inanıyor musun?” Diğeri cevap vermiş, “Neden? Tabi ki. Doğumdan sonra muhakkak bir şey olmalı. Belki de burada, daha sonra olacağımız şey için kendimizi hazırlıyoruzdur.”
“Saçmalık” demiş ilk bebek. “Doğumdan sonra hayat falan yok. Nasıl bir hayat olabilir ki?”
İkinci bebek, “Bilmiyorum, ama buradan daha fazla ışık olacaktır. Belki ayaklarımızla yürüyeceğiz ve ağzımızdan yiyeceğiz. Belki şimdi anlamadığımız diğer algılara sahip olacağız.” demiş.
Birinci bebek şöyle cevap vermiş, “Çok aptalca. Yürümek imkansız. Bir de ağzımızla yemek mi? Saçmalık! Göbek bağı bizi besliyor ve ihtiyacımız olan her şeyi sağlıyor. Ama göbek bağı çok kısa. Doğumdan sonra hayat mantıksal olarak yoktur.”
İkinci bebek ısrar ederek, “Peki, bence bir şey var ve belki de buradan olduğundan daha farklı. Belki de bu fiziksel bağa ihtiyacımız kalmayacak.” demiş.
Birinci bebek, “Saçmalık. Hem hayat olsa da, o zaman niye kimse oradan buraya geri gelmemiş? Doğum, hayatın sonudur, ve doğumdan-sonra hiç birşey yoktur sadece karanlık, sessizlik ve unutulmak vardır. Bu bizi bir yere götürmez.” diye cevap vermiş.
“Yani, bilmiyorum,” demiş ikinci bebek, “fakat kesinlikle Anne ile tanışacağız ve o bize bakacak.”
Birinci bebek, “Anne mi? Sen Anneye mi inanıyorsun? Komik. Eğer Anne varsa, o halde nerede şimdi O?” demiş.
İkinci bebek, “O bizim her yerimizde. Biz Onunla çevriliyiz. Biz Ondan geldik. Biz Onun içinde yaşıyoruz. O olmazsa bu dünya var olmazdı ve olamaz.” demiş.
Birinci bebek, “Tamam da, ben Onu görmüyorum, bu da demek oluyor ki mantıken O yok. “ demiş.
İkinci bebek, “Bazen, sessizliğin içindeyken odaklanıp dinlediğinde, Onun varlığını hissedebilirsin ve Onun yukarıdan gelen tatlı sesini ve bize seslenişini duyabilirsin.” demiş.
İşte belki, bu kısa hikaye “TANRI” nın en iyi açıklamalarından biridir.

NİMET RAMOĞLU

Etiketler: » » » » » » » »
Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI