• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

Doğumdan sonra hayata inanıyor musun?

Tanrı’ya inanan ve inanmayanlara ilginç bir hikaye!!
Gerçekten ilginç! Bizi düşünmeye itiyor;
Bu güzel kısa hikaye Dr. Wayne Dyer’ın “Your Sacred Self” yani “Kutsal Özünüz”’den alıntıdır.
Bir annenin rahminde iki bebek varmış. Biri diğeri sormuş: “Doğumdan sonra hayata inanıyor musun?” Diğeri cevap vermiş, “Neden? Tabi ki. Doğumdan sonra muhakkak bir şey olmalı. Belki de burada, daha sonra olacağımız şey için kendimizi hazırlıyoruzdur.”
“Saçmalık” demiş ilk bebek. “Doğumdan sonra hayat falan yok. Nasıl bir hayat olabilir ki?”
İkinci bebek, “Bilmiyorum, ama buradan daha fazla ışık olacaktır. Belki ayaklarımızla yürüyeceğiz ve ağzımızdan yiyeceğiz. Belki şimdi anlamadığımız diğer algılara sahip olacağız.” demiş.
Birinci bebek şöyle cevap vermiş, “Çok aptalca. Yürümek imkansız. Bir de ağzımızla yemek mi? Saçmalık! Göbek bağı bizi besliyor ve ihtiyacımız olan her şeyi sağlıyor. Ama göbek bağı çok kısa. Doğumdan sonra hayat mantıksal olarak yoktur.”
İkinci bebek ısrar ederek, “Peki, bence bir şey var ve belki de buradan olduğundan daha farklı. Belki de bu fiziksel bağa ihtiyacımız kalmayacak.” demiş.
Birinci bebek, “Saçmalık. Hem hayat olsa da, o zaman niye kimse oradan buraya geri gelmemiş? Doğum, hayatın sonudur, ve doğumdan-sonra hiç birşey yoktur sadece karanlık, sessizlik ve unutulmak vardır. Bu bizi bir yere götürmez.” diye cevap vermiş.
“Yani, bilmiyorum,” demiş ikinci bebek, “fakat kesinlikle Anne ile tanışacağız ve o bize bakacak.”
Birinci bebek, “Anne mi? Sen Anneye mi inanıyorsun? Komik. Eğer Anne varsa, o halde nerede şimdi O?” demiş.
İkinci bebek, “O bizim her yerimizde. Biz Onunla çevriliyiz. Biz Ondan geldik. Biz Onun içinde yaşıyoruz. O olmazsa bu dünya var olmazdı ve olamaz.” demiş.
Birinci bebek, “Tamam da, ben Onu görmüyorum, bu da demek oluyor ki mantıken O yok. “ demiş.
İkinci bebek, “Bazen, sessizliğin içindeyken odaklanıp dinlediğinde, Onun varlığını hissedebilirsin ve Onun yukarıdan gelen tatlı sesini ve bize seslenişini duyabilirsin.” demiş.
İşte belki, bu kısa hikaye “TANRI” nın en iyi açıklamalarından biridir.

NİMET RAMOĞLU

Etiketler: » » » » » » » »
Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...