• Ender Gül Anaokulu

logo

Dört’lü Hükümet Hayvan Üreticisi Düşmanı

Kıbrıs da 4’lü Hükümet Hayvancı düşmanı

Bu yıl üreticinin ve çiftcinin yıllardır beklediği bereketli bir sene oldu Çiftcinin diliyle “Yıl iyi geldi”.. minayaları (hava durumunu belirleyen eski meteoroloji yöndemi) üretime önem veren birisi olarak minalayaları sürekli olarak üretici dostlarmız için araştırdık takip ettik ve kendilerine de yağışlar hakkında bilgi verdik.
Yağmur yağdığında üretici dostlarmızla birlikte bizde sevindik bahar yaklaşırken senenin olgun olması ovalarda ayrellilerin,ova ısbanahının,yumurta otunun,mangallonun,kabbarın..kısaca ovalarda kendi başına yetişen doğal otların da verimliliğini artırıyor ve lalelerin, papatyaların, nergis çiçeklerinin de rengarenk görsel şöleniyle çekim merkezi halini alıyor. Haftasonları halk ovalara akın ediyor hem ruhunu dinlendiriyor, hem de doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanıyor.
Geçen yılın kurak oluşunu Yiğitler köyünün simgesi olan gafgarıtların ovalarda az yetişmesine ve susuzluktan gafgarıtların büyümemesine neden olmuş bu da Yiğitlerde yapılan geleneksel Gafgarıt festivalini de olumsuz olarak etkilemişti.
Hazır konu Yiğitler köyünden açılmışken bunu da tarihe not olarak bırakmak istiyorum ingiliz kralı 1. Richard (aslan yürekli Richard) Kıbrıs’da Yiğitler köyünde (Arçoz) yediği kolokas yemeğini çok beğenir ve kraliyet menüsüne Royal menü olarak ekler diye bir rivayet söylenir..
Senenin olgun olması verimliliği ve bereketi artırdı. Hayvancının ve çiftçinin yüzü gülmeye başladı, derken hükümetin son aldığı kararla üreticinin, hayvancının, çiftçinin mutluluğu ve sevinci yarım kaldı.
Litresi 2.53 tl’den alınan süt
2 Ton dan fazla süt üreten hayvancıya alış fiyatını düşürerek 2.10 türk lirası olarak alıyor.
2 Ton’a kadar süt üreten hayvancı da 2.32 olarak fiyat belirledi. .4’lü hükümetin bu son aldığı Sütü alış fiyatını düşürme kararı ile hayvancıyı çaresiz bir duruma getirdi.
Hayvancı tarafından üretilen sütün Hayvanların yiyeceği yem parasını karşılamıyor bile ve cepten götürüyor. Elektirik, su, işcilik, bala, slaj bunların masrafı hiç düşünülmeden arpa fiyatları da düşürüldü, baktı gördü ki sene iyi geldi zahreleri bu düşük fiyatdan alarak çiftçiye dönüp pahalı satacak ve bazı arpa simsarlarını zengin edecek. Bu tarım bakanı hayvancıyı, çiftçiyi değil arpa simsarına çalışmaktadır.
Hayvan üreticilerimizi perişan etmek için yine ilaç fiyatlarını mazotonu pahalı verecek geçen yıl dönümünü 35 tl biçerken bu yıl 60 tl biçebilecek bir dönümü bunun yanında bağlamak için de file ve ip fiyatı da çok yüksek oldu. Hem üretici hem hayvancı zarar erdiriliyor. Hayvanları az olanlara da hiçbirşey vermeyi düşünüyor 4 lü hükümet.
Ağustos ayına kadar sıcak süt toplamaktan vazgeçilerek soğuk süt sistemine geçilecek bu durumda buzluk alamayan hayvancı da hayvancılık yapmaktan vazgeçecek. Sadece sıcak süt toplayarak geçimini sağlayan kişiler işsiz kalacak evine ekmek getiremeycek. Hayvancılık bitecek. TÜrkiye’nin desteği ile bir dönem 1.60 Türk Lirasından sütü alırlarken, şimdi süt fiyatını düşürüp Hayvancıyı bitirmeye çalışmaları aslında anavatan Türkiyenin destek vermediğini göstermek ve K.K.T.C halkına Türkiye’de hayvancıya, çiftçiye, üreticiye bir çok teşvik ve hibe programları veriliyor. Neden KKTC de verilmiyor algısını yaratarak Kıbrıs Türk toplumunu anavatana karşı getirmeye çalışıyorlar. Halbuki anavatan Türkiye herzaman Kıbrıs Türkünün yanında olmuş ve destek vermiştir.
Çaresiz duruma getirilen Hayvancı hayvanlarını kasaplara düşük fiyatlardan vermek mecburiyetinde bırakılıyor. Benim ensemden bu sütü ucuza alırken, sen bu sütü kime daha pahalıya verin? Bizi azar azar her gün öldüreceğnize gidelim bu sütü dökelim bir günde ölelim ama bu fiyata size bu sütü vermeyiz noktasına getirildi.söyledikleri fiyata sütü almayarak yağ oranına bakarak alıyorlar kooperatif kooperatif olmaktan çıkarıldı diyor hayvancı.. Hayvancı, çiftçi ve üretici Çarşamba günü eyleme gitmeye hazırlanıyor.
Bu olayları yine geçmiş CTP hükümetleri döneminde yaşadık ve şimdi yine tekrar dejavu yaşar gibi aynı yönetim şeklini görüyorum. Hayvancı, çiftçi ve üretici düşmanı söylemek bence çok yerinde olur.
Yukarıda yazıma başlarken anlattığım Ülkemin doğal güzelliklerini baharın huzurunu üreticimin, hayvancının, çiftçinin bereketini elinden almaya çalışan bu 4lü hükümet modeline artık son verilmeli. Halkın sandıkdan çıkan iradesine saygı göstermeyerek oluşan 4lü hükümet zorlama bir şekilde götürülmeye çalışılsada bu hükümetin daha ileriye gidemeyceğini önümüzdeki kısa sürede hep birlikte göreceğiz.
Halkımız, bu 4’lü koalisyon hükümetinin gidişiyle ve UBP’nin hükümete gelişiyle, rahat bir nefes alacaktır. UBP anavatan Türkiye ile birlikte milli davasına sahip çıkarak, tüm bu sorunların üstesinden gelecektir.

Yazar Eylem Dolmacı Nalcıoğlu,

Etiketler: » » »
Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?