• Ender Gül Anaokulu

logo

Eğitime Verilen Değer, Öğretmene Verilen Değer Kadardır.

Malesef ülkemizde günden güne Eğitime verilen değer, öğretmene verilen değer kadardır dedirtiyor bizlere

Ülkemizde, öğretmenlik mesleğine, “statü” ve “değer/önem” verilmiyor.Milli Eğitim Bakanlığı malesef Öğretmen seçiminde tek kriter “yeterli puan” almış olmak. tutumundan bir türlü vazgeçmiyor.Öğretmenin statüsünü ve ekonomik durumuyla pekde fazla ilgilenmiyor.

Öğretmen ‘lere sürekli destek ve mesleki gelişim olanakları sağlanmıyor.Ekonomik olarak refah seviyesi yükseltilmiyor.Kaldıki bir insanın kendini geliştirmesi, eğitimini yükseltmesi yine ekonomisine bağlıdır.

Mezun ettiği öğrenciler, en alt kademeden göreve başladıklarında, “öğretmenlerinden” daha fazla maaşla işe başlıyor. (polis, memur, hemşire, imam, hizmetli… v.b.)Hal böyle olunca ne mesleğin çekiciliği kalıyor nede saygınlığı kalıyor.

Malesef Türkiye de  Öğretmen’in Statüsü ve Değeri bu.

Eğitim, sınıfta ve okulda gerçekleşiyor.. Eğitim makine ortamında gerçekleşen bir iş değil ve mekanik bir sistem değildir, insani bir sistemdir.İnsanın başarısı refah,huzur ve ekonomik seviyesiyle doğru orantılıdır.

Öğretmen, eğitimin ve başarının can damarıdır.

Eğitim, ülkenin geleceği için önemliyse; Öğretmen, niye itibarsızlaştırılıyor? polis, hemşire, imam, hizmetli den bile aşağı seviyeye düşürülüyor?

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
751 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?