• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

FUAT OKTAY’IN KIBRIS ZİYARETİ

Fuat Nesip Nalcıoğlu

FUAT OKTAY’IN KIBRIS ZİYARETİ

Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı yardımcısı sayın Fuat Oktay günü birlik yaptığı Kıbrıs ziyareti çok anlamlıydı. Hele söyledikleri çok daha önemliyiydi.
Sayın Fuat Oktay Hala Sultan camisinde verilen bir iftar yemeğine katılmak için geçen gün ülkemize geldi.
Bu ziyaretinde sayın Fuat Oktay’ı yakından takip etme imkanı buldum.
İftar yemeğinde yaptığı konuşma çok önemliydi. Konuşmanın içeriği çok yüklüydü. Her Kıbrıs Türkünü rahatlatacak, güvende hissetirecek ve gelecekten umutlu kılacak güçlü mesajlar içeriyordu konuşma.
Sayın Fuat Oktay’ın söylediklerini özetlersek,
– “Kıbrıs’ta yarım asırdır devam eden müzakere sürecinde tüm samimiyetimizle, iyi niyetimizle her türlü gayreti gösterdik, ancak Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşamadık” diyerek, bugün Kıbrıs Türk halkının hala birçok alanda ambargo ve kısıtlamalara maruz kalıyor olmasının, akıl ve vicdan sınırlarını zorladığını söyledi.
– Kıbrıs Türkü’nün meşru mücadelesinde, tarihi sorumluluğumuzu yerine getirme yönündeki kararlılığımızı sizlerin huzurunda bir kez daha yinelemek isterim” diyen Oktay, Anavatan ve Garantör Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, çözüm için her zaman olduğu gibi omuz omuza birlikte çalışmaya devam edeceğini belirtti.
– “Hedefimiz Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğinin mutlak şekilde sağlanması ve Ada’daki meşru haklarının, güvenliğinin ve refahının garanti altına alınmasıdır. Kıbrıs Türkünün haklarını garanti altına alan ve güvenlik endişelerini karşılayan çözüm modellerini görüşmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.
– Doğu Akdeniz’de keşfedilen hidrokarbon kaynaklarının, Ada’yı daha önemli bir cazibe merkezi haline getirdiğine işaret eden Oktay, Türkiye’nin, her zaman Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının tüm Ada halkının refahının artması yönünde kullanılması gerektiğini savunduğunu ve savunmaya devam edeceğini, ancak Rum tarafının, tek yanlı yaklaşımlarıyla, doğal kaynakları da paylaşma niyetinde olmadığını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.
– “Doğu Akdeniz’de hem kendi kıta sahanlığımızdaki hak ve çıkarlarımızı, hem de Kıbrıs Türkü’nün hak ve çıkarlarını koruyacağımızı ve bu konuda gereken adımları atmaktan çekinmeyeceğimizi en başından beri her vesileyle dile getirdik.
Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve menfaatlerini her zaman korumaya devam edeceğimizi burada bir kez daha vurgulamak istiyorum:” dedi.
Sayın Fuat Oktay, bundan sonra Kıbrıs’ta Kıbrıs Türkü, ucu açık belirsiz görüşme tuzağına düşmeyeceğini ve haksız ambargolar altında daha fazla ezilmeyeceğini, bunlar için de Kıbrıs’ta yeni çözüm modellerinin de tartışılması gerektiğini özellikle işaret etti.
Yeni kurulacak hükümetin de bir an önce yapısal reformları tamamlayıp, toplumsal kalkınma için gerekli düzenlemeleri yapması, bunlar için de Türkiye’nin yanımızda olacağını vurgulaması, bence çok önemliydi.

Etiketler: » »
Share
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?