• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Gergerlioğlu’ndan Türk ‘’Tipi Cumhurbaşkanlığı

Muhammed Taha Gergerlioğlu’nunTürk ‘’Tipi Cumhurbaşkanlığı Kitabı Çıktı 

 Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu yeni çıkartığı  ‘’Türk’Tipi Cumhurbaşkanlığı’’ kitabında neler anlatıyor?  Çeşitli medya organlarına Kitabı ile ilgili bilgi verdi.  Muhammet Taha gergerlioğlu  “Bu sorulara cevap vermek için öncelikle milletimizin siyasal kültürüne bakmak” dedi ve sözlerine devam etti: Bugüne kadar kurduğumuz devletlerde de en temel sorun  adalettir. Bu noktada adalet dağıtmanın en temel şartı sistemli ve her açıdan organize olmuş bir toplum meydana getirmektir. Bu açıdan yeni anayasa ve yeni sistemle Türkiye halkının önemli kazanımlar elde edeceğinin altını çizen  Taha Gergerlioğlu “TÜRK TİPİ CUMHURBAŞKANLIĞI– ben  bu kitap ile bir parçada  olsa bu soruların karşılığının gerçekte ne olduğunu anlatmaya gayret ettim. Bu, toplumda “eski” ile “yeni” arasında sosyolojik, kültürel ve ideolojik bir kutuplaşmalar oldu. Bu da  ayrıca devlet-millet yabancılaşmasını körükledi. Toplumsal yasallığı sınırlı olan bürokratik elit, siyasetin merkezini devleti toplumdan koruma ve kollama amacı taşıyan vesayetçi bir Parlamenter Sistem üzerinden düzenledi. Böylece siyasetin merkezi devlet,millet etkileşimini sağlayacak ve otorite sağlayacak bir yönetim mekanizması kuramadı. Bu otoriter zihniyetin şekillendirdiği kurumsallaşma, devlet-millet bağını kurmaktan daha çok  devleti toplumdan koruyan vesayetçi bir yapıyı da  ortaya koymuştur.

Parlamenter Sistem ve Başkanlık Sistemi Nedir?

Parlamenter Sistem ve Başkanlık Sistemi Nedir? Devletin kuvvetlerinin ayrılma derecesine ve ayrılan kuvvetler arasındaki ilişkilerin niteliğine göre, ortaya çıkan.farklı hükumet sistemleri Kuvvetlerin sert ayrılmasına Başkanlık Sistemi”, kuvvetlerin çözgün bir şekilde ayrılmasına ise “Parlamenter Sistem” deniyor. “Her millet kendi karakteristik özelliğine göre sistemi bulur ve bünyesinde onu işletir.  Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi zorunludur” Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne Geçiş Neden Zorunlu?Bu nedenle de Toplumda uzlaştırıcı bir rol oynayacak ve yönetimi değişen dünyaya uyumlu, hızlı karar alabilen bir yapıya kavuşturacak Neredeyse yüz yıldır Parlamenter Sistem ile yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Bir türlü istediğimiz atakları gerçekleştiremedik. Neredeyse her on yılda bir darbeye maruz kaldık. Yüz yıldır işlemeyen ve bizi geri götüren bir sistemde ısrar etmenin hiç bir anlamı yoktur. Batı dünyasına bakın birçok ülkede bunun örneğini göreceksiniz. Toplumda birleştirici bir rol oynayacak ve yönetimi değişen dünyaya uyumlu, hızlı karar alabilen bir yapıya kavuşturacak Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi bu nedenle zorunludur.

Anayasa Değişikliği Neleri İçeriyor?

Anayasa Değişikliği Neleri İçeriyor? Muhammed Taha Gergerlioğlu  bana göre en önemli değişiklik; Yürütme organında yetkileri başkanda toplayarak yürütmede çift-başlılıktan doğan yetki karmaşası ve yetki-sorumluluk dengesizliğini ortadan kaldıracak olmasıdır. Ayrıca darbe anayasalarıyla tahkim edilmiş vesayetçi bürokratik yapının tasfiye edilecek olması ve halkın doğrudan siyaseti belirlemesi anayasa içerisinde yapılabilecek en önemli değişiklikliklerden diyebiliriz. Dedi . Gergerlioğlu  sözlerine şöyle devam etti: Bu ülke insanının fıtratına en uygun rejim Cumhuriyettir. Bu rejimi kimse bu halkın elinden alamaz. Bu millet bu rejime canıyla bedel ödeyerek sahip oldu. Bu ülkede rejimi değiştirmek kimsenin haddi değildir. Ancak rejimin alt yapısındaki mekanizmayı değiştirebilirsiniz ki rejim daha özgür hareket edebilsin mesken etlerinden kurtulsun.

Yeni Sistemde Cumhurbaşkanının Siyasi Sorumluluğu ve Yetkileri nelerdir?

Yeni Sistemde Cumhurbaşkanının Siyasi Sorumluluğu ve Yetkileri nelerdir? Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin getirdiği en önemli değişiklik, cumhurbaşkanının tam anlamıyla siyasetten de sorumlu kılınmasıdır. Seçilebilmek için halkın desteğini isteyen cumhurbaşkanının, seçilemediği takdirde, egemenliğin sahibi halk tarafından sandık yoluyla düşürülebilmesi cumhurbaşkanına siyasetten bir sorumluluk yüklemektedir. Cumhurbaşkanının icraatları ve yetkilerinden dolayı işlediği fiilleri cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesiyle halkın onayı ve denetimine açık hale gelmektedir. Yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı halka doğrudan hesap verebilir hale getirildiği gibi, halkın temsilcileri olan TBMM’ne karşı da sorumlu tutulmakta, hesap verebilir bir konuma getirilmektedir. Yani istediğini yaparak oturacağı bir makam olmaktan çıkmaktadır. Kısaca yetkilerinden bahsetmek gerekirse; Seçimleri Karşılıklı Yenileme Yetkisi, Cumhurbaşkanının Kararname Yetkisi, Bütçe Hazırlama Yetkisi, OHAL Yetkisi gibi yetkileri de cumhurbaşkanına veriyor.

Gergerlioğlu Yeni Anayasa Ve Yeni Sistemle Türkiye Ne Kazanır isimli Bahçelievler Buluşmalar

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha  Gergerlioğlu yeni kitabı Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı, yeni anayasa ve bu yeni sistemle Türkiye halkının neler kazanacağının altını çizerken, Cumhuriyet tarihinin en önemli sorunlarına da çözümsel açılımlar getiren stratejik bir kılavuz kitap: ile ilgili 31 Mart 2017 Tarihinde İstanbul da Bahçelievler Abidin Park Öğretmen evinde Yeni Anayasa Ve Yeni Sistemle Türkiye Ne Kazanır isimli Bahçelievler Buluşmalarında ‘’Türk tipi ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’’ Hakkında Yazmış Olduğu kitabıyla ilgili  söyleyişine katıldı.Strateji ve istihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu seven ve takip ederleriyle Bahçelievler de bu buluşmasında Referandum Oylamasında Oyunu HAYIR verme düşüncesinde olan vatandaşlarımızı olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Yazan Dilek Soyak

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI