• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

01 Mart 2017

GİRNE

Girne (Yunanca: Κερύνεια / Kerýneia), Kıbrıs Adası’nda bir liman kenti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Girne kazası’nın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne İlçesinin yönetim merkezi.

Girne kent ve çevresi, adanın en gözde tatil beldesidir. Kentin nüfusu son yıllarda giderek artmıştır. 30 Nisan 2006 yılındaki nüfus ve konut sayımına göre şehrin nüfusu 62.158’dir. Kent, 1996’daki nüfus sayıma oranla %58 büyümüştür.

Kentin güneyinde Girne Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz bulunmaktadır.

Saint Hilarion Kalesi’nden Girne panoraması
Kentin adı Roma kaynaklarında Corineum olarak geçmektedir. Kentin tarihi adanın tarihi ile aynı olup, Bizans döneminde birkaç kez Arap korsanları tarafından yağma edilmiştir. Bazı kaynaklara göre kent, M. Ö. X. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Kurucuları kente ülkelerindeki bir dağın adı olan “Kyrenia” adını verdiler. Başka bir bilgilendirme ise M. Ö. IX. yüzyılda buraya yerleşenlerin ticaret kolonileri kuran Fenikeliler olduğudur.

Kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi Girne Kalesi’dir. Liman boyunca Türk mutfağına ve Kıbrıs’a özgü yemeklerin yanında diğer yemekleri de sunan lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları vardır.

Girne Amerikan Üniversitesi ve 2013 yılında kurulan Girne Üniversitesi[1]’de burada bulunmaktadır. Girne’deki kale, Bizans, Venedik ve Osmanlılar himayesinde kalmıştır. Kaynak ; Vikipedi
KKTC yerleşim yerleri taslaklarıKıbrıs Cumhuriyeti yerleşim yerleri taslaklarıGirne

Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?