• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Hülagü Hân ile Kadıhan

İbretlik Kıssa

Hülagü Hân ile Kadıhan Diyalogu

Hülagü Hân, Moğol İmparatorluğu’nun Kurucusu Cengiz Hân’ın Torunu, İlhanlı Devleti’nin Kurucusu Mengü Kağan’ın Kardeşidir.

1255’te, Ağabeyi Mengü Hân Tarafından Ortadoğu’da Henüz Ele Geçirilmemiş Toprakların Ele Geçirilmesi İçin Görevlendirilir. Hülagü, 1258 Tarihinde Bağdat’a Girerek Abbasî Hâlîfesi Mutasım’ı Keçeye Sarıp, Moğol Atlarının Ayakları Altında Ezdirerek Öldürtür. Şehirde Katliâmlara Başlar ve Şehri Yağmalatır.

Kadın, Yaşlı, Çocuk, Hamile Demeden Bâzı Kaynaklara Göre 200.000, Bâzı Kaynaklara Göre de 400.000 Kişiyi Katleder. Cami, Hastane, Saray Ne Varsa Hepsini Yok Eder. Kütüphaneleri ve Tarihî Eserleri Yakar, Yıkar. Milyonlarca Dinî ve İlmî Eserin Büyük Bir Kısmını Dicle Nehrine Attırır.

Hülagü’nün Zâlimliğini Anlatmak İçin, Dicle’nin Günlerce Kan ve Mürekkep Aktığı Söylenir.

Hülagü Bir Gün, Şehrin Dışında Kurduğu Karargâhında, O Beldenin En Büyük Âlimi ile Görüşmek İstediğini Bildirir. Bu Haber, Âlimler Arasında Korku ve Endişeye Sebep Olur; Kimse Hülagü Tarafından Öldürülmek Korkusuyla Bu Dâvete İcâbet Etmek İstemez.

Bu Haber, Zamanın Genç Âlimlerinden Kadıhan’a da Ulaşır. Kadıhan, Ufak-Tefek, Tıfıl Bir Gençtir. Daha Sakalı Bile Çıkmamıştır. Böylesine Bir Dâveti Kabûl Ettiğini Söyleyerek, Hülagü ile Görüşmeye Gidebileceğini, Bunun İçin de Kendisine Bir Deve, Bir Keçi ve Bir de Horoz Verilmesini İster. Böyle Bir Fedâinin Ortaya Çıkması, Ulemâ Sınıfını Rahatlatır, Çünkü Bir Kurban Bulunmuştur. Hülagü’nün Şerrinden Korkan Ulemâ Sınıfı, Bu İsteği Hemen Karşılar.

Kadıhan Hayvanlarla Birlikte Çadıra Varır, Hayvanları Çadırın Dışında Bırakarak İçeriye Girer ve Kendisini Tanıtır. Kendisiyle Görüşmek Üzere Geldiğini Söyler. Hülagü, Genci Tepeden Tırnağa Süzer ve Beklediği Tipte Biri Olmadığını Görerek:

▬ “Bana Göndermek İçin Bula Bula Seni mi Buldular? Gönderecek Başka Birini Bulamadılar mı?!” Diye Sorar.

Kadıhan Gâyet Sakin Bir Şekilde:

▬ “Görüşmek İçin İri-Yarı, Boylu-Poslu Birini İstiyorsan, Bir Deve Getirdim; Sakallı, Yaşlı Birisi ile Görüşmek İstiyorsan, Bir Keçi Getirdim; Eğer Gür Sesli Birisiyle Görüşmek İstiyorsan, Horoz Getirdim! Üçünü de Çadırın Önüne Bıraktım. Onlarla Görüşebilirsin?” Der.

Hülagü, Karşısındakinin Sıradan Biri Olmadığını Anlar ve:

▬ “Şöyle Otur Bakalım…” Diyerek Kendisine Yer Gösterir ve İlk Sorusunu Sorar:

▬ “Söyle Bakalım, Beni Buraya Getiren Sebep Nedir?” Diye Sorar.

Kadıhan Gâyet Sakin Bir Şekilde Cevap Verir:

▬ “Seni Buraya Bizim Amellerimiz Getirdi. Allah’ın Bize Verdiği Nimetlerin Kıymetini Bilemedik. Esâs Gâyemizi Unutup Makam, Mevki, Mal, Mülk Peşine Düştük. Zevk ve Sefâya Daldık. Cenâb-ı Hakk da, Bize Verdiği Nimetleri Almak Üzere Seni Gönderdi…” Der.

Hülagü, İkinci Sorusunu Sorar:

▬ “Peki… Beni Buradan Kim Gönderebilir?”

Cevap, Çok Manidârdır:

▬ “O da Bize Bağlı… Benliğimize Dönüp Ne Kadar Kısa Zamanda Toparlanıp, Bize Verilen Nimetin Kıymetini Bilir, Zevk ve Sefâdan, İsrâftan, Zulümden, Birbirimizle Uğraşmaktan Vazgeçersek, İşte O Zaman Sen Buralarda Duramazsın…”

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
İşte Başımıza Gelen Belâ ve Musibetlerin Aslı-Astarı da Budur. Bizler Ne Zamanki Hepimiz Birlik Olur, Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaât Çatısı Altında Toplanır, Bu Çatı Altında Bunun Şuuru ile Sahip Maddî, Mânevî, Dinî ve Ahlâkî Değerlerimize Sahip Çıkarız, İşte O Zaman Allahû Teâlâ Hazretleri de Bizlere Sahip Çıkar. Tıpkı Büyük Osmanlı’da da Olduğu Gibi!

Vesselâm…

Etiketler: » » » » » » » »
Share
318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?