• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Hüsn-i Hat Sanatçısı Efe Anlatıyor

Hüsn-i Hat Sanatçımız Mustafa Cemil EFE Kimdir?

Prof. Dr. Fevzi Günüç’ten, dışarıda özel bir kurs merkezi olan Destegül Güzel Sanatlar Mektebinde de dersler alarak Hüsn-i Hat Sanatkarı oldum ve icazet aldım.

Teşekkür ederim ben 1979 Ankara doğumluyum. İlk ve orta tahsilimi Ankara’da, lise ve üniversite eğitimimi Konya’da tamamladım. Üniversite’yi Güzel Sanatlar Fakültesinde okudum ve Hat Sanatını büyük ölçüde okulda öğrendim. Ama okulda hocam olan rahmetli Prof. Dr. Fevzi Günüç’ten, dışarıda özel bir kurs merkezi olan Destegül Güzel Sanatlar Mektebinde de dersler alarak Hüsn-i Hat Sanatkarı oldum ve icazet aldım. 2004 senesinden bu yana hat sanatı ile meşgulüm. Hüsn-i Hat sanatında çok farklı yazı türleri öğrenmeyecekseniz mutlaka bir hocadan devam etmek en doğrusudur. Bu vesileyle benim sanat yolunda ilk ve tek hocam Prof. Dr. Fevzi Günüç’tür. Tabii babam ve annemin yeri her zaman ayrıdır.
Hüsn-i Hat ile meşgul olmak bana bir çok şey kazandırdı. En önemlisi sanatkar örnek insan olmalı, bu noktada hareketlerinize, konuşmalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Hüsn-i Hat sanatı öğrenilmesi çok uzun zaman alan bir sanat olması hasebiyle öğrenim aşamasında en önemlisi sabırlı olmayı ve güzeli görmeyi ve bunları harmanlayarak da topluma örnek olmayı öğreniyorsunuz.


Hüsn-i Hat sanatının zorlukları saymakla bitmez, ama estetik tarafları ve içinde sakladığı mükemmellik onun zorluklarını örtüyor. Fakat zorluklarından bahsedecek olursak, en önemlisi çok uzun saatler boyunca çalışmanız gerekiyor. Bazen bir harfi yüzlerce kez yazmak durumunda kalıyorsunuz, çünkü kendine özgü bir estetiği var, bu yakalanana kadar meşakkatli bir çalışma süreci oluyor. Ayrıca hat sanatı gerçekten “çok vefasız bir sanat” çünkü birkaç gün yazı yazmazsanız hemen sizi terk ediyor ve bir daha elinizi kıvama getirmek uzun zaman alıyor. Ama en zor kısmı tabii ki kağıt kalem ve mürekkep uyumu.
Burada size kısaca günümüzdeki durumdan bahsetmek isterim. Yüz sene önce İslam sanatlarından sadece hat sanatı ayakta duruyordu. Diğerleri neredeyse silinip gitmeye yüz tutmuş durumdaydı. Ama bugün bu sanatlar yeni bir hüviyet kazandı. İcracıları çoğaldı. Ama kimin iyi sanatkar olduğu mutlaka tarihin belirleyeceği bir şey. Bugün yüz sene öncesine göre çok iyi bir durumda olduğumuzu söylemeliyim. Ama 400-500 sene öncesine göre daha gerilerde olduğumuzu düşünüyorum. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman devri, İslam Sanatları adına ulaşılması zor bir dönemdir. Umarım sanatlarımız yeniden o parlak günlerine döner ve umarım insanlarımız da geçmişte olduğu gibi bu sanatlardan etkilenmeyi ve faydalanmayı bilirler.
Mesela İyi sanat eserleri çıkıyor ama sanatkarlar hak ettikleri kıymeti bulamıyorlar. Bunun olabilmesi toplumların sanatla beslenmesine bağlı. İçinde yaşadığımız çevre, Müslüman camia kendi sanatlarına çok mesafeli. Hat Sanatı dediğimiz zaman ne olduğundan bile haberi olmayan milyonlar var. Tezhib, çini gibi sanatlarımız da bu hazin durumla karşı karşıya. Hal böyle olunca sanatkarların kıymet bulabilmeleri mümkün değil. Bir şarkıcı, hatta ilahi söyleyen bir musiki ustası şüphesiz ki bir hattat veya müzehhib’ten çok daha fazla kıymet görüyor. Milyonlar yarım saatlik konserlere ödeniyor, insanlar dinliyor ve gidiyorlar. Ama orijinal bir sanat eserini evine asmak, ona bakıp manevi duygulara kapılmak maalesef kişilere saçma geliyor. Ona harcanacak para israf gibi görülüyor. Yarım saatlik konseri dinlemek için aylar öncesinden tüm ailesine bilet alıp, saatler öncesinden konser salonunun yolunu tutanlar, konser bittiğinde nasıl bir estetik anlayış kazanmış oluyorlar bilmiyorum! “Yazık” demek zorundayız. Sonuç olarak gelecekten ümitliyim. Ama şu anda İslam Sanatkarları hak ettikleri kıymeti görmüyorlar.
Bir çok formül var. Ama en önemlisi çocuklarımıza bu sanatları anlatmalıyız. Eski üstadlardan bahsetmeli, onların eserlerini görebilecekleri yerlere götürmeliyiz. Hamid Aytaç, Halim Efendi, Şefik Bey, Sami Efendi, İsmail Hakkı bey ve yüzlerce eski ustamız, biz öz değerlerimiz. Bunları bilmeli ve öğrenmeliyiz.


Sorularınız için teşekkür ederim. Tüm okuyuculara saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Her şeyin en doğrusunu sadece Allah cc. bilir…
Baki selamlarımla.

Hüsn-i Hat Sanatçımız Mustafa Cemil EFE’ye bu güzel sohbeti için teşekkürederiz.

src haber – src ajansi

Etiketler: » » » » »
Share
567 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?