• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

İÇSEL DİSİPLİNİ SAĞLAMAK

İÇSEL DİSİPLİNİ SAĞLAMAK

 

 ANTHONY ROBBİNS DİYOR Kİ;

“Tembel insan yoktur. Sadece kendine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü esin kaynağı olmayan insanlar vardır.”

Yıllarca önce Amerika’nın Mississippi Nehrin de, nehrin bir yakasından ötesine yolcu taşıyarak geçimini sağlayan yaşlı bir kayıkçı, kayığında ki küreklerden birine İNANÇ diğerine ÇALIŞMAK yazmış. Bunun sebebi sorulduğunda, kayıkçı derin bir nefes almış ve;

İçsel disiplinimizi sağlamak; başarılarımız için gerekli olan disiplindir. Yaptığımız ve yapmak zorunda olduğumuz işleri iki şekilde yaparız. Ya onları siz yaparsınız ya da işler kendilerini size yaptırırlar. Zor da olsa işinizi zevkle yapmak istiyorsanız, yapan siz olmalısınız.

İdrak etmek iradeli olmanın temelidir. Kendiniz için belirlediğiniz doğruların, olması gereken doğrularla çatışması halinde ortada bir sorun var demektir. Yapmanız gerekenlerle yaptıklarınız arasında bir uçurum varsa, önce iç disiplinimizi geliştirmemiz gerekliliği sinyalleri çalıyor demektir.

Sorumluluk almaktan kaçıyorsanız, konsantre olamıyorsanız, kaygılarınız sizi kontrolleri altına alıyorsa, yaptığınız işi sevmiyorsanız, kendinize güven eksikliği yaşıyorsanız, sürekli olumsuz düşüncelerin bombardımanı altındaysanız, genellikle işler sıkışıklığa geldiğinde harekete geçiyorsanız “iç disiplininiz” ile ilgilenmeniz gerekir. İçsel anlamda disiplini güçlü hale getirmek için bütünlük oluşturmanız gerekir.

“İşletmelerde her zaman ön cephe çalışanları kaldırıma yasladığınız kulaklarınızdır. Onlara değer verin.” 

                                                                                                                               Mustafa Kılınç 

Eğer bir şeyi başarmak istiyorsak, o şeyle ilgili gerçek anlamda bir isteğiniz ve sebebiniz olmalıdır. Sebeplerimiz bizim güçlü hale gelmemize yardımcı olurlar.

 • Planımız yoksa işlemlerimizle ilgili sonuç alma zamanımız belirsiz demektir. Belirsizlik başarının zehridir.
 • Davranışlarınızı değiştirmek için duygularınızı, duygularınızı değiştirmek için düşüncelerinizi, düşüncelerinizi değiştirmek için durumunuzu değiştirin. Bunları yaptığınızda mutluluğu garanti etmiş olursunuz.(Mutluluğun Formülü)

Başarılı olmak, başarının hazzını yaşamak için lütfen ısrar etmeyi öğrenin ve ısrarcı olun. Çevrenizde başarılarını takdir ettiğiniz insanları örnek alın ve davranışlarını inceleyin. Kendinizi duygusal açıdan güçlendirmek istiyorsanız, sadece ve sadece kendinizle yarışın.

Kendi gelişim ve değişim ve başarılarınızla yarışın. Böylece kıskançlık duygularından uzak olur ve kendinizi tam olarak başarının hazzına odaklarsınız. Sadece ve sadece şimdiye “an” a odaklanın. “An” ın tadını çıkarın. “An” da yapmanız gerekenleri yapın. Böylece zihninizin sizi daha çok motive ettiğini ve geliştirdiğini göreceksiniz.

 

“Yaşam da hiçbir şey fikir üretmek kadar heyecanlı değildir.” 

                                                                                              Mustafa Kılınç 

Kendinizin ısrar yeteneğini geliştirin. Eğer ısrar yeteneğiniz yeteri kadar gelişmezse o zaman onun üzerine bina inşa etme şansınız olmaz. Çünkü güvenli ve sağlam olmaz. Her an en küçük sarsıntı da yıkılır. Alt yapıya esir olmak istemezsiniz, öyle değil mi? Başarının hazzı için alt yapınızı, ısrar yeteneğinizi üst boyuta getirin. Harika sonuçların sizi beklediğini görün. Bunu hak ediyorsunuz ve buna hakkınız var.

 

LOU HOLTZ DİYOR Kİ; 

“Yetenek, neyi yapabildiğinizdir. Motivasyon, yapmanızı sağlayandır. Tavır ise ne kadar iyi yapacağınızı belirler.” 

 

…….derin nefesin sonunda kayıkçı;

“Nehri karşıdan karşıya geçmek için iki küreğe de ihtiyaç var. Çalışmaksızın inanç ve inançsız çalışmak sizi bir dairede döndürür durur. Hayat yoluna tek kürekle çıkmakta nehri tek kürekle geçmekten farksızdır. Hiçbir yere gidemezsiniz” demiş.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
822 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...