• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

İstanbul’dan ABD’ye Kabin İçi Elektronik Yasağı Bu Gün Başladı

Son Dakika: ABD İstanbul’dan Uçuşa Kabin İçi Elektronik Yasağı Getirdi.

ABD’nin 8 ülkedeki 10 hava limanını kapsayan Kabin İçi Elektronik Yasağı bu gün itibari, ile İstanbul’da başladı.İstanbul Atatürk Havalananından ABD’ye uçacak yolcular telefondan büyük elektronik cihazlarını, özel bir kutu içerisinde kargo için yer hizmeti görevlilerine teslim etti.Yasağın uygulamaya konulduğu bu ilk günde bu uygulamadan habersiz olup, neye uğradığını uğrayan yolcular kadar görevlilerde zor anlar yaşadı. Yer hizmeti görevlileri tarafından  elektronik cihazları etiketlendirilirken özel valizlere yerleştirdikten sonra yolculara  bagaj etiketi verdi Aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkedeki 10 hava limanındaki tüm noktalardan İngiltere ve Amerika’ya doğrudan sefer yapacak uçaklarda yolcular artık;  uçağa cep telefonundan büyük elektronik cihazlarını sokamayacak. Amerika için İstanbul Atatürk Hava limanından ABD varışlı tüm seferler bu yasaktan etkileniyor.İngiltere için ise, Türkiye’den tüm noktalardan çıkış ve İngiltere’den de tüm Türkiye noktalara varışları  için bu yasak geçerli. Kısaca; cep telefonu dışındaki , kamera ,tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, DVD oynatıcılar bu yasak kapsamına giriyor.  Sadece sağlık amaçlı kullanılan elektronik cihazlar yasak kapsamında yer almıyor.

Amerika Neden  Kabin İçi Elektronik Yasağı Koydu?

Amerikan Özel Kuvvetlerinin Yemen’de El Kaide’ye yapmış olduğu bir operasyonda, terör örgütünün elektronik aletlerin içine gizlenmiş patlayıcıyla uçaklara karşı eylem yapacağına dair istihbarat belgelerini ele geçirmesi ile bu yasak uygulamaya kondu.Bu olay sonrasında  Müslüman ülkelerden bu tür bir terör saldırısının olabileceği  riski nedeniyle ABD güvenlik kuralı açısından  böyle bir karar almış bulunmakta. Cep telefonu hariç neredeyse tüm elektronik cihazların kabin içine  sokulmaması ile ilgili getirilen  bu yasak için bir süre verilmedi.

 Bu Yasak En Çok  Amerika Ve İngiltereyi Etkileyecek. Demedi Demeyin

Bu Yasak şimdilerde En Çok THY Emirates, Qatar ve Etihad Hava yollarını etkileyecek gibi görünse de madalyonun birde öbür tarafı var.  2016 yılında dünyanın en iyi hava yolu şirketleri sıralamasında ilk 10’da yer alan  bu 4 şirket Avrupalı ve Amerikan hava yolu şirketlerinin tahtını sallıyordu. Bu nedenle de Avrupalı şirketler hızla pazar kaybediyordu. Dediğim gibi şimdi de gelin madalyonun öbür yüzünü çevirelim. Amerika her ne kadar bu kısıtlamalar  ile kendi şirketlerinin pazarını büyütmeye çalışsa da evdeki hesap çarşıya uymayacak Türk sivil havacılığı ABD’li şirketlere vermiş olduğu 40-50 milyar dolarlık uçak siparişi iptali yapması  tabi ki; olası ihtimallerin başında geliyor. Sadece Türkiye değil,yasak koyduğu ülkeler  muhtemelen ABD ve İngiltere’ye gitmek   yerine başka yerleri tercih edeceğinden ülke muhtemelen ziyaretçi kaybı da yaşayabilir.

Yazan Ve Hazırlayan Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1277 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI