• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ NEDENLE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİNİN HAKLARI NELERDİR?

İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ NEDENLE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİNİN HAKLARI NELERDİR?

İşçiler her zaman işten çıkarılma riski ile karşı karşıyadırlar. Hiç beklenilmeyen bir zamanda işten çıkarılabilir. Böyle bir durumda işçilerin ne tür yasal hakları vardır? Bu konuda kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

1-Şartaları taşımanız durumunda işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz: İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin öncelikle son çalıştığı iş yerinde en az 120 gün çalışmış olması gerekiyor ve son 3 sene içerisinde 600 günlük priminizin ödenmiş olması gerekiyor. Yine işçinin kendi rızasıyla istifa etmemesi ve işten çıkarılması gerekiyor, bu şartları yerine getiren vatandaşlar işsizlik maaşı başvurularını iş akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içerisinde www.iskur.gov.tr adresinden ya da İŞKUR şubelerinden yapabiliyor.

2-İşe iade davası açabilirsiniz: Ancak bunun olabilmesi için işyerinizin ve çalışma durumunuzun bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Eğer bir işyerinde belirsiz süreli bir iş sözleşmesi ile altı aydan fazla süredir çalışıyorsanız ve çalıştığınız işyerinde ki işçi sayısı 30 ve üzerinde ise, 30 gün içerisinde işe alım davanızı açmanız gerekmektedir. Öncelikle noterden bir ihtar çekilir ve bir süre verilir. Olumsuz sonuçlanması durumunda bir avukat aracılığı ile işe iade davası açabilirsiniz.

3-İhbar tazminatı alabilirsiniz: İşveren sizi işten çıkarıyorsa bunu önceden size haber vermek zorundadır. İşyerindeki kıdeminize, yani çalışma sürenize göre işinize son verilmeden 2 ila 8 hafta önceden size bilgi verilmeli ve yine iş kanununda yer alan sürelerde size iş arama izni verilmelidir. Aksi halde işveren habersiz bir şekilde işinize son verirse size ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür.

4-Kıdem tazminatı alabilirsiniz: Eğer bir yıldan fazla süredir çalışıyorsanız ve işveren haksız olarak sizi işten çıkarmışsa kıdem tazminatı hakkınız vardır. Almanız gereken tazminat bedeli son maaşınızın bürüt ücretin çalışılan yıl sayısı ile çarpımı şeklinde hesaplanır.

5-Ulusal Bayram Genel Tatil ücreti alabilirsiniz: Resmi tatiller ve bayramlar işçilerin hak etmiş oldukları tatillerdir. Eğer bir işveren resmi tatillerde ve bayramlarda işçi çalıştırıyorsa ücreti çift ödemekle yükümlüdür.

6-Yıllık izin ücreti alabilirsiniz: Her çalışan bir yıldan fazla çalışıyorsa yıllık ücretli izine hak kazanır. İzin süresi çalışanın kıdem süresine bağlı olarak 14 gün ile 26 gün arasında değişim göstermektedir. İşten çıkarıldığınızda eğer bu izinlerinizi kullanmamışsanız kullanmadığınız izinlerin ücretlerini talep edebilirsiniz.

7- Fazla mesai ücreti alabilirsiniz: İşçilerin haftalık 45 saat çalışma süreleri mevcuttur. Bunun dışındaki sürelerde çalışan işçilerin ücretleri %50 zamlı ödenir. Eğer zamanında fazla çalışmanın karşılığını almamışsanız bu ücretinizi de talep edebilirsiniz. Tüm bu taleplerinizde bir avukattan yardım almanız gerekir. Aksi takdirde hata yaparsanız hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Stj. Avukat Özmen DÜZ (Malatya Barosu)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • src eğitim kurumları -Biz kimiz?

  14 Ocak 2020 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  src eğitim kurumları kurucusu Ayşegül SARICA sorularımızı yanıtladı Biz Kimiz Çocuklarımızı büyük ve kalabalık yapılarda kaybolmadan, kişisel özelliklerini keşfederek, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmayı hedef edinmiş bir okuluz. Deneyimli kadromuzla, Milli Eğitim programlarına sadık kalarak, bir dizi uluslararası eğitim sistemini sentezleyerek bize özel oluşturduğumuz bir eğitim programı uyguluyoruz. Eğitim,hizmet ve sosyal etkinlik Kalitemizden asla ödün vermeden “Eğitim ve spor sevmekle başlar “sloganı...
 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...