• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ NEDENLE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİNİN HAKLARI NELERDİR?

İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ NEDENLE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİNİN HAKLARI NELERDİR?

İşçiler her zaman işten çıkarılma riski ile karşı karşıyadırlar. Hiç beklenilmeyen bir zamanda işten çıkarılabilir. Böyle bir durumda işçilerin ne tür yasal hakları vardır? Bu konuda kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

1-Şartaları taşımanız durumunda işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz: İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin öncelikle son çalıştığı iş yerinde en az 120 gün çalışmış olması gerekiyor ve son 3 sene içerisinde 600 günlük priminizin ödenmiş olması gerekiyor. Yine işçinin kendi rızasıyla istifa etmemesi ve işten çıkarılması gerekiyor, bu şartları yerine getiren vatandaşlar işsizlik maaşı başvurularını iş akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içerisinde www.iskur.gov.tr adresinden ya da İŞKUR şubelerinden yapabiliyor.

2-İşe iade davası açabilirsiniz: Ancak bunun olabilmesi için işyerinizin ve çalışma durumunuzun bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Eğer bir işyerinde belirsiz süreli bir iş sözleşmesi ile altı aydan fazla süredir çalışıyorsanız ve çalıştığınız işyerinde ki işçi sayısı 30 ve üzerinde ise, 30 gün içerisinde işe alım davanızı açmanız gerekmektedir. Öncelikle noterden bir ihtar çekilir ve bir süre verilir. Olumsuz sonuçlanması durumunda bir avukat aracılığı ile işe iade davası açabilirsiniz.

3-İhbar tazminatı alabilirsiniz: İşveren sizi işten çıkarıyorsa bunu önceden size haber vermek zorundadır. İşyerindeki kıdeminize, yani çalışma sürenize göre işinize son verilmeden 2 ila 8 hafta önceden size bilgi verilmeli ve yine iş kanununda yer alan sürelerde size iş arama izni verilmelidir. Aksi halde işveren habersiz bir şekilde işinize son verirse size ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür.

4-Kıdem tazminatı alabilirsiniz: Eğer bir yıldan fazla süredir çalışıyorsanız ve işveren haksız olarak sizi işten çıkarmışsa kıdem tazminatı hakkınız vardır. Almanız gereken tazminat bedeli son maaşınızın bürüt ücretin çalışılan yıl sayısı ile çarpımı şeklinde hesaplanır.

5-Ulusal Bayram Genel Tatil ücreti alabilirsiniz: Resmi tatiller ve bayramlar işçilerin hak etmiş oldukları tatillerdir. Eğer bir işveren resmi tatillerde ve bayramlarda işçi çalıştırıyorsa ücreti çift ödemekle yükümlüdür.

6-Yıllık izin ücreti alabilirsiniz: Her çalışan bir yıldan fazla çalışıyorsa yıllık ücretli izine hak kazanır. İzin süresi çalışanın kıdem süresine bağlı olarak 14 gün ile 26 gün arasında değişim göstermektedir. İşten çıkarıldığınızda eğer bu izinlerinizi kullanmamışsanız kullanmadığınız izinlerin ücretlerini talep edebilirsiniz.

7- Fazla mesai ücreti alabilirsiniz: İşçilerin haftalık 45 saat çalışma süreleri mevcuttur. Bunun dışındaki sürelerde çalışan işçilerin ücretleri %50 zamlı ödenir. Eğer zamanında fazla çalışmanın karşılığını almamışsanız bu ücretinizi de talep edebilirsiniz. Tüm bu taleplerinizde bir avukattan yardım almanız gerekir. Aksi takdirde hata yaparsanız hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Stj. Avukat Özmen DÜZ (Malatya Barosu)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...