• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Kıbrıs Özerk Bölgesi

 

 

Dünya’da çok yaygın uygulanan Özerk bölge sistemi, bir alt yönetim biçimidir. Kendi öz yönetimleri bulunan özerk bölgeler içişlerinde kendi kendilerini yönetirken, dışişlerini ve savunmalarını ise bağlı bulundukları üst yönetimler tarafından sağlanmaktadır. Ve bu modelin dünyada onlarca örneği uygulanmaktadır.
Kıbrıs’ın Kuzeyi uzun zamandan beridir ilan edilmemiş bir şekilde fiilen Türkiye’nin bir alt yönetimi ‘özerk bölgesi’ modeliyle yönetilmektedir.
Zaten Kıbrıs 1570 yılından beridir, Türkiye’ye ait bir toprak parçasıdır. Padişahlık 15 Temmuz 1878 yılında Kıbrıs’ı geçici olarak İngilizlere kiralamak mecburiyetinde kaldığında, padişah Abdulhamit Han’ım kira sözleşmesinin üzerine ‘“Hukuk-i Şâhâneme asla halel gelmemek şartıyla muhanedenameyi tasdik ederim.” şartını koyarak imzaladığı unutulmasın.
Kıbrıs için, 15 Temmuz 1878 yılında Abdülhamit Han’ın şartı mı daha kuvvetli yoksa 1923’deki bir avuç ‘monşerin’ imzası mı? tartışmasını sonsuza dek yapabiliriz. Ben öyle bir tartışmaya girmeyeceğim.
Ben, yıllardır Kıbrıs’taki fiili durumu, yasal duruma dönüştürecek olan, Kıbrıs Türkiye’ye bağlı Özerk Bölge olduğu ilan edilsin, öneriyorum. Bunu bir Kıbrıs Türkü olarak öneriyorum. Olması gerekenin bu olduğu için öneriyorum. Kıbrıs Türkü için tek ve doğru yolun bu yol olduğu için öneriyorum. Bir gün kaçınılmaz olarak bu yolun uygulanacağını gördüğüm için öneriyorum.
Bu yola karşı olanlar, bir 50 yıl daha Kıbrıs Türkünün hayatından çalmaya çalışanlardır. Kıbrıs Türkü kimseye geleceğinden bir 50 yıl daha çalmalarına müsade etmeyecektir.
Kıbrıs Türkü, kendi efendisi olduğu bu topraklarda, anavatanı Türkiye ile birlikte, huzurlu, özgür, güven ve istikrar içinde, kalkınmış refah bir yaşamı tercih etmektedir.
Anavatan Türkiye’de cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan yeni ve güçlü yönetimin, Kıbrıs konusunda daha cesur ve gerekli doğru kararları alıp uygulayabileceğine yürekten inanmaktayım.

 

Fuat Nesip Nalcıoğlu

KKTC src haber

Etiketler: » » »
Share
753 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?