• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Kıbrıs sorunu için kritik tarih, ’24 Haziran’

 

50 yıldır anlamsız ve sonuçsuz bir şekilde sürdürülen toplumlararası görüşmeler, Kıbrıs sorununa bir çözüm getiremedi. Kıbrıs Türkü bir 50 yıl daha, Kıbrıs’ta bir çözüm olsun diye, Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının göynü olsun da beklemeyecektir.
Kıbrıs Türkü yol ayırımına gelmiştir. Crans Montana’da 28 Haziran 2017 tarihinde toplanan Kıbrıs Konferansı, bir anlaşmaya varmak için son nokta idi. Kıbrıs Konferansı, başlar başlamaz, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Ortodox kilisesi mensuplarının uzlaşmaz katı tutumları sayesinde, BM genel sekreteri Guterres’in insiyatifinde sona erdirilmişti.
Hiç kimse boşu boşuna tekrardan Kıbrıs sorununun federasyon temelinde bir çözüme ulaşılması için, toplumlararası görüşmelerin başlamasını ummasın, talep da etmesin. Bu Kıbrıs Türkü ile alay etme anlamına gelmektedir. Kıbrıs Türkü artık buna müsade etmeyecektir.
Kıbrıs Türkü bundan sonra, anavatanı Türkiye ile birlikte, kendine yeni bir yol belirleyecektir.
Kıbrıs Türkü için tek yol anavatanı Türkiye ile bütünleşmektir. Konjektürün elverdiği sınırlar içinde bu birleşme için gerekli adımlar artık atılmalıdır. Bana göre konjetür şimdilik ‘alt yönetim’ modeli olan ve İngiltere ile Cebelitarık arasında uygulanan yönetim biçimi en uygun modeldir.
Kıbrıs Türkü ile anavatan Türkiye, Kıbrıs için bu kritik ve cesur kararı artık mutlaka alması gerekmektedir. Bu kritik ve cesur karar için güçlü bir irade gerekmektedir. Bu güçlü irade ise 24 Haziran”da anavatan Türkiye’de yapılacak olan seçimlerden sonra oluşacaktır.
Anavatan Türkiye 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde öngörülen Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli ile cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde oluşacak güçlü irade ile bir çok konuda olduğu gibi Kıbrıs konusunda da kritik ve cesur kararları alabilecektir.
Yani Kıbrıs için kritik tarih 24 Haziran’dır.

Etiketler: » » »
Share
920 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?