• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

KIBRIS Sorunundan Beslenenler

 

‘ Kıbrıs sorunundan’ beslenenler.

Siyası varlıklarını ‘Kıbrıs sorununun çözümüne’ endeksleyen, toplumumuzun siyasal, sosyal ve iktisadi sorunlarının çözümünü Kıbrıs sorununun çözülmesiyle ilişkilendiren ve söylemleri slogandan öteye gitmeyen siyasal oluşumlar, toplumun gelişmesinin önünde duran engellerdir.
Kıbrıs sorunun çözümü için sözde çırpınan bu siyasal oluşumlar, gerçekte Kıbrıs sorunun çözümünü istememektedirler. Bütün varlıklarını Kıbrıs sorunun çözümü mücadelesine endeksleyen bu siyasi oluşumlar, Kıbrıs sorunu kazara çözülse, ‘işsiz’ kalacaklarını çok iyi biliyorlar. Gerçi Kıbrıs sorunun, 50 yıldır, anlamsız ve sonuçsuz bir şekilde süren, toplumlararası görüşmeler yoluyla iki toplumlu iki bölgeli bir federasyon temelinde, çözülemeyeceğini onlar da biliyorlar. Annan planı referandumu bunun en büyük delilidir. Ayni siyasi çizgide olan siyasal oluşumların, Annan planı referandumunda takındıkları ikircikli tavır ve referandumun sonuçları, esas niyetlerinin bir sonucuydu.
Geçen yılın başında sonuç alınmadan biten, Kıbrıs konferasından’ bu yana Kıbrıs sorununda yaşanan sessizlik, iki tarafta da bu siyasal oluşumların, geri gitmelerine zayıflamalarına neden olmuştur. Kıbrıs sorununda bu sessizliğin daha fazla sürmesi, siyasal varlıklarının sonunu getireceğini bildikleri için, 50 yıldır anlamsız ve sonuçsuz bir şekilde süren toplumlararası görüşmelerin başlatılması için yapmadıkları manevra, girişmedikleri dalavere kalmadı.
Kendi siyasi görüşlerine göre ’emperyalist’ olması gereken ABD’nin bir ‘şahin’ diplomatının, BM tarafından temsilci olarak atanmasını nerede ise amuda kalkarak sevinçle karşılayacaklardı. Bu siyasi tutarsızlık değil de nedir? Hem emperyalizme karşı olacan! Hem şahin kanatlarda yer alanlara faşist diyecen, ama sen gizli ajandan için, mensubu olduğun Kıbrıs Türkünün çıkarlarını emperyalistlere ve onların uşağı şahin faşistlere teslim etmekten çekinmeyeceksin. Pes doğrusu.
Kıbrıs konusuyla ilgilenen ulusal ve uluslararası güçler, bilin ki, Kıbrıs sorunu, 50 yıldır anlamsız ve sonuçsuz bir şekilde sürdürülen görüşmeler yoluyla bir sonuca varılamayacaktır. Kıbrıs Türkü bunu, yaşayarak çok iyi anlamıştır. Kıbrıs Türkü eski yaşadığı acı dolu karanlık günlere dönmeyecektir. Artık kendine, kurtarıcısı, koruyucu ve kollayıcısı anavatanı Türkiye ile birlikte yeni bir yola girecektir. Bu günler o önemli kararı vermenin arefesindeyiz.

 

Fuat Nesip Nalcıoğlu

Etiketler: » » »
Share
798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?