• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Kıbrısda Düğün Mevsimi

 

Kıbrıs’ta yaz mevsimi geldi mi, düğünler başlar. Tüm gençlerin, özelikle de genç kızlarımızın, en büyük hayalleri, ‘peri masallarındaki gibi, en güzel düğünü yapmak ve bu düğünde en güzel gelinliği giymektir.’ Bu güzel hayaller, başta ailelerinin, akrabalarının ve hepimizin katkılarıyla gerçeğe dönüşmesi gerekmektedir. Aileler ve akrabalar evlatlarının düğünü için, aile içinde seferberlik ilan eder. Çocuklarının tüm hayallerini gerçeğe dönüştürmek için tüm imkanlarını seferber ederler.
Yeni evlenecek genç çiftlerin ‘güzel bir düğün’ yapmalarına katkı koymak için, aile ve akrabalarının olağanüstü çabalarının dışında toplumun katkıları da çok önem arzetmektedir. Zaten düğünlerin ana teması, yeni yuva kuracak genç çiftlere mali katkı sağlayıp kuracakları yuvaya güçlü bir başlangıç sağlama imkanı vermek, düğünlerin ana amacıdır.
Ama yaz mevsimi gelip de düğün sezonu açıldığında, düğün sahibi aile ile akrabaların dışında kalanlar ki düğünün ana amacı olan mali katkıyı koyan toplumumuzun arasında şu sözleri hepimizin malumudur.
-Bu hafta gitmemiz gereken beş düğünümüz var. Hangi birini etiştireceğiz. Ama beşine da gitmemiz gerekiyor.
-Bu hafta düğünlerden biri Güzelyurt’ta, diğeri Girne’de bir da Mehmetcik’te var. Nasıl yetiştireceğiz? Bizim efendi da gece çok iyi görmez, gece araba da süremez nasıl yapacayık benda bilmem?
-Kızımıza telefon açtık belki onlar götürür bizi bu düğünlere, ama onların da işyerinden arkadaşlarının kızı Yeni Erenköy’de evlendirecek, o düğüne mutlaka gitmeleri lazım, dolayısıyla kızım gelemez dedi.
Bu ve buna benzer konuşmalar çok yaygın olarak toplumda konuşulmaktadır. Bilinen imkansızlıklardan dolayı gidilemeyen düğünlerden sonra düğün sahibi ile ilk karşılaşmada duyulan mahcubiyet da cabası.
Yeni evlenecek genç çiftlerimize ve ailelerine bir önerim var.
Artık bu düğünlerde toplumu için için rahatsız eden bu yönteme bir son verin ve davetiyenizin bir köşesine bir veya birden çok bankada açacağınız düğüne özel hesap numaranızı yazıp arzu eden sevenlerinizin, bu hesaplara para yatırabilmelerinin önünü açın. Bir hafta sonra ilgili bankadan hesabınıza yatırılan para ile birlikte alacağınız ekstrede size kimlerin para yatırdığını da görmüş olursunuz.
Bu yöntemle düğünün ana amacı olan mali katkıyı daha güçlü bir şekilde verildiğini da görmüş olacaksınız. Düğüne gelmek için harcayacağımız yol masraflarını da hesaba yatırılacağını düşündüğümüzde size sağlanacak olan katkı da iki katına çıkmış olacaktır. Bir de yurt dışında yaşayan sevenlerinizin de düğününüze mali katkı sağlamalarına imkan vermiş olacaksınız.
En önemlisi toplumda işkenceye dönüşen düğün olayını toplumsal bir sorun olmaktan da çıkarmış olacaksınız.
Siz de düğününüzü aileniz, akrabalarınız ve yakınlarınız ile yemeli-içmeli, eski düğünlerdeki gibi gelenek ve göreneklerimizi de koruyacak bir şekilde görkemli düğünler yapın.
Toplumumuzun tüm kesimlerini, ama özellikle orta direği ve fakir insanlarımızı olumsuz etkilemeye başlatan ve eğlence olmaktan çıkıp işkenceye dönüşen toplumsal bir soruna bir çözüm yolu önereyim dedim.

Etiketler: » » »
Share
883 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?