• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Kıbrıs’da iki Devletli Çözüm mü?

 

İki Devletli Çözüm..

Yazımın hemen girişinde söyleyim de yanlış anlaşılmalara meydan vermeyeyim. Son zamanlarda ortaya atılan ve güney Kıbrıs’ta sözde devletin idarecilerinin da telafuz ettiği ‘Kıbrıs’ta iki devletli çözüme’ hararetle karşıyım. Neden mi? Çok açık, Kıbrıs Türklerindir ve sonsuza dek Türklerin olarak kalacaktır. 1878 yılından sonra, Kıbrıs Türklerin olduğu gerçeğinden uzaklaştırılmaya çalışılsa da, hatta Lozan meselesi önümüze konsa da, 1878 öncesi gerçeği hiç bir şey değiştiremez, değiştirmemeli. 1571’de özgürlüklerini verdiğimiz Kıbrıs Ortodox kilisesi Kıbrıs’a şimdilerde yarı sahip gibi görmeye çalışsa da, Kıbrıs Türklerindir ve sonsuza dek Türklerin olmaya devam edecek.


1950’li yıllara kadar, Kıbrıs’ta ve Türkiye’de Kıbrıs ile ilgili yapılan gösteri ve toplantılarda, ‘Kıbrıs Türktür Türk Kalacak’ sloganı atılırken, ne olduysa oldu ansızdan, gösteri, miting ve törenlerde ‘Ya Taksim, Ya Ölüm’ sloganları atılmaya başlandı. Bu, tümü senin olanın, yarısına razı olmaktan başka bir şey değildi. Bu İngiliz tezlerine uyan bir değişiklikti. Halbuki, 29 Ağustos 1955’de Kıbrıs için toplanan Londra konferansına Türkiye adına katılan Fatin Rüştü Zorlu’nun, konferansta yaptığı konuşmada ‘Kıbrıs’ın statüsünde bir değişiklik olacaksa, Kıbrıs gerçek sahibi olan bize iade edilmelidir.’ demesi, Kıbrıs’ın tek ve gerçek sahibinin Türkler olduğunun uluslararası bir konferansta tezahürüydü.
Kıbrıs Türk liderliği ve Türkiye’deki yönetimler, 1955’de Fatin Rüştü Zorlu’nun Londra konferansında ortaya koyduğu bu görüşün peşinden gideceklerine, on yıllarca anlamsız bir şekilde süren, Kıbrıs Ortodox kilisesinin yöneticileriyle anlamsız görüşmeler yaparak, Kıbrıs’ta misafir olarak bulunan ve 1571’de bizim özgürlüklerini verdiğimiz Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarını, Kıbrıs’ta bir ‘taraf’ olmalarına imkan yarattık. Onlara da haliyle ‘dut dedik, yut anladılar’ misali kendilerini zamanla Kıbrıs’ın tek sahibi gibi görmeye başladılar.
Tüm bunlar bizim idarecilerimizin bugüne kadar yaptıkları hataların bir sonucudur.
Kıbrıs Türk liderliği ve anavatan Türkiye’deki yönetimler, artık bu stratejik hataları yapmamalıdır. Özellikle de son zamanlarda Avrupalı ‘gufi’ (sağır yılan) yöneticilerin sinsice ortaya attıkları ‘Kıbrıs’ta Avrupa Birliği çatısı altında iki devletli çözüm’ önerisi, bize sunulan zehirli bir yemektir. Bu Kıbrıs’ı tamamen kaybetmenizin yolunu açacak olan, tuzaklanmış bir yoldur.
Şimdi bazı Kıbrıs Türkü çıkıp şunu deyecek, ‘devletimiz Avrupa Birliği çatısı altında tanınmış olacak’, ben altını çizerek bir hatırlatma yapayım, bu bize Kıbrıs’ı tamamen kaybetmemizi sağlayacak tuzaklanmış bir yoldur ve bizim önümüze konan zehirli bir yemektir. Ve bu Türkiye düşmanlarının Türkiye’yi kuşatma hamlelerinden biridir. Anavatan Türkiye’nin yöneticilerinin bu hataya düşmeyeceklerini umarım.

Fuat Nesip NALCIOĞLU

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
1158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?