• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Kıbrıs’ın Kuzeyinden Hayır Kampanyasına Destek

Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulan Hakların Kardeşliği Platformu, Türkiye’de 16 Nisan’da gerçekleşecek olan Anayasa referandumunda hayır kampanyasına destek verdi.

 

Aralarında KTÖS, Dayanışma, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, DKB, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, YKP, Özgür Kadın Akademisi, Lefkoşa-Girne Mağusa Öğrenci İnisiyatifi, BKP, MHD ve Lefkoşa-Girne Mağusa Emekçi İnisiyatifi’nin bulunduğu Halkların Kardeşliği Platformu bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası lokalinde bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında okunan bildiride, Kıbrıs’ın kuzeyinin tarihsel süreci boyunca Türkiye iktidarlarının bir alt yönetimi olarak benimsendiği kaydedilerek, uluslararası güçlerin çıkarlarını savunmak için konumlandırılmış taşeron varlığıyla, Türkiye iktidarlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde dini, etnik, kültürel ve ekonomik kolonizasyon politikalarını dayattığı belirtildi.

Kıbrıslı Türkler’in bu politikalarla barışık olmadığının da altı çizildiği açıklamada, buna karşı her zaman mücadele yürütüldüğü de belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türkiye egemenlerine ve iktidarlarına karşı yürütülen mücadelelerde, Kıbrıslı Türkler, Türkiye halkları ile barışık olmuş, Anadolu halklarının mücadelelerini desteklemiştir.

AKP iktidarı ile gittikçe karanlığa gömülen Türkiye’deki kurumsallaşmış gericilik ve faşizm, Kıbrıs’ın kuzeyinde de kendisini göstermekte ve yayılmaktadır.

Bizler, Kıbrıs’ın birleşmesi, bağımsızlığı ve üzerinde yaşayan kesimlerin özgürleşmesini savunanlar olarak, Türkiye halklarının yürüttüğü Anayasa’ya hayır kampanyasını selamlıyoruz.

Referandumda hayır çıkması, AKP’de cisimleşmiş olan gerici rejiminde bir gedik yaratma anlamına gelecektir. Bu sadece Türkiye halkları için değil, Kıbrıs halklarına yansımaları bakımından da olumlu olacaktır. Elbette AKP eliyle yükseltilen faşist diktatörlük sadece 16 Nisan referandumunda hayır demekle yıkılmayacaktır. 16 Nisan sonrasında çok daha kapsamlı ve örgütlü bir mücadeleye hazırlanmak gerekmektedir. AKP’nin hegemonyasını her alanda yıkmak için, Anadolu ve Mezopotamya halklarının hayır mücadelesine destek verir, hayırlı bir gelecek için Hayır diyenlerle dayanışma gösteririz. Oluşan gerici rejime karşı geniş kapsamlı bir mücadele örgütlemek ve bunu 16 Nisan sonrasına da taşımak için tüm ilerici ve demokrat kesimleri bir araya gelmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:kibrisgazetesi.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
704 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?