• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Kıbrıs’ta halen ‘federasyonu’ hayal etmek.

 

 

Kore yarımadasında Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya gelip, 65 yıldır yarımadada süren ateşkesi bitirip bir barış yapma umudunu yeşerttiler. İki lideri tebrik ederim. İnşallah başarırlar. Kore yarımadasındaki sorununun derinliklerine girmek istemiyorum. Yazımızın konusu değildir. Ancak, dünyada güç, paylaşım ve egemenlik kurma mücadelesinin tavan yaptığı bu dönemde, Korelilerin bunu başarması, bence bir mucize.
Kore yarımadasındaki bu gelişmeyi, ülkemiz Kıbrıs’a benzeştirmeye çalışanları hayretle izliyoruz. ‘Kuzey-Güney’ kelimeleri dışında hiçbir benzerliği bulunmayan Kore sorunu ile Kıbrıs konusu arasında bağlantı kurulmaya çalışılması, Kıbrıs’ta yaşayan insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.
Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir süredir anlamsızca sürdürülen ve Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının, katı ve uzlaşmaz tutumları yüzünden, olumlu bir sonuca varılamamıştır. 50 yılda denenmemiş yol, uygulanmamış usül kalmamıştır. Sonuç Crans Montana’da toplandığı sanılan Kıbrıs Konferansının sonuçları ortadadır. Geçenlerde yıldönümünü hatırladığımız, Annan planı referandumunun sonuçları da ortadadır.
Kuzey Kore ile Güney Kore liderlerinin bir araya gelmelerini, ‘ganimet’ gibi görmeye çalışan ve kendilerini ‘federasyoncu’ adlandıranlar bir kesim, balıklama ortaya atılıp, Kıbrıs’ta görüşmeler derhal federasyon temelinde başlatılmalıdır diye feryada koyulmuşlardır.
Aslında, feryat ettikleri şey başlasa bile yine bir olumlu sonuca varılamayacağını, kendileri de bilmektedirler. Ama onların varlık sebebi olan, ‘federasyon temelinde görüşmeler’ ortadan kalkıp, Kıbrıs’ta başka daha gerçekçi ve sonuç alıcı yola gidilmesi, ki TC dışişleri bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun son Kıbrıs ziyaretinde yeni bir yolun güçlü izlerini taşımaktadır, ‘federasyoncuların’ varlık sebeplerinin ortadan kalkması ve onların da sonlarının gelmesi demektir. Alelacele telaş içinde Kore liderlerine sarılmalarının esas sebebi kendi var olmaya devam çabasıyla, yok olmaları telaşının bir sonucudur. Yoksa gerçekte onlar on yıllarca daha Kıbrıs’ta bu anlamsız görüşmelerin devam etmesini ve kendilerinin da siyaseten var olmalarını sağlama çabalarıdır.
Kıbrıs Türkü daha fazla kendileriyle alay edilmelerine müsade etmeyecektir. Anavatanımız ve koruyucumuz Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta daha gerçekçi bir yola gidecektir.

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
969 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI