• Ender Gül Anaokulu

logo

Kıbrıs’ta halen ‘federasyonu’ hayal etmek.

 

 

Kore yarımadasında Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya gelip, 65 yıldır yarımadada süren ateşkesi bitirip bir barış yapma umudunu yeşerttiler. İki lideri tebrik ederim. İnşallah başarırlar. Kore yarımadasındaki sorununun derinliklerine girmek istemiyorum. Yazımızın konusu değildir. Ancak, dünyada güç, paylaşım ve egemenlik kurma mücadelesinin tavan yaptığı bu dönemde, Korelilerin bunu başarması, bence bir mucize.
Kore yarımadasındaki bu gelişmeyi, ülkemiz Kıbrıs’a benzeştirmeye çalışanları hayretle izliyoruz. ‘Kuzey-Güney’ kelimeleri dışında hiçbir benzerliği bulunmayan Kore sorunu ile Kıbrıs konusu arasında bağlantı kurulmaya çalışılması, Kıbrıs’ta yaşayan insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.
Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir süredir anlamsızca sürdürülen ve Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının, katı ve uzlaşmaz tutumları yüzünden, olumlu bir sonuca varılamamıştır. 50 yılda denenmemiş yol, uygulanmamış usül kalmamıştır. Sonuç Crans Montana’da toplandığı sanılan Kıbrıs Konferansının sonuçları ortadadır. Geçenlerde yıldönümünü hatırladığımız, Annan planı referandumunun sonuçları da ortadadır.
Kuzey Kore ile Güney Kore liderlerinin bir araya gelmelerini, ‘ganimet’ gibi görmeye çalışan ve kendilerini ‘federasyoncu’ adlandıranlar bir kesim, balıklama ortaya atılıp, Kıbrıs’ta görüşmeler derhal federasyon temelinde başlatılmalıdır diye feryada koyulmuşlardır.
Aslında, feryat ettikleri şey başlasa bile yine bir olumlu sonuca varılamayacağını, kendileri de bilmektedirler. Ama onların varlık sebebi olan, ‘federasyon temelinde görüşmeler’ ortadan kalkıp, Kıbrıs’ta başka daha gerçekçi ve sonuç alıcı yola gidilmesi, ki TC dışişleri bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun son Kıbrıs ziyaretinde yeni bir yolun güçlü izlerini taşımaktadır, ‘federasyoncuların’ varlık sebeplerinin ortadan kalkması ve onların da sonlarının gelmesi demektir. Alelacele telaş içinde Kore liderlerine sarılmalarının esas sebebi kendi var olmaya devam çabasıyla, yok olmaları telaşının bir sonucudur. Yoksa gerçekte onlar on yıllarca daha Kıbrıs’ta bu anlamsız görüşmelerin devam etmesini ve kendilerinin da siyaseten var olmalarını sağlama çabalarıdır.
Kıbrıs Türkü daha fazla kendileriyle alay edilmelerine müsade etmeyecektir. Anavatanımız ve koruyucumuz Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta daha gerçekçi bir yola gidecektir.

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
980 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...
 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...