• src nakliyat
 • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
 • SRC SİGORTA

logo

Kıbrıs’ta halen ‘federasyonu’ hayal etmek.

 

 

Kore yarımadasında Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya gelip, 65 yıldır yarımadada süren ateşkesi bitirip bir barış yapma umudunu yeşerttiler. İki lideri tebrik ederim. İnşallah başarırlar. Kore yarımadasındaki sorununun derinliklerine girmek istemiyorum. Yazımızın konusu değildir. Ancak, dünyada güç, paylaşım ve egemenlik kurma mücadelesinin tavan yaptığı bu dönemde, Korelilerin bunu başarması, bence bir mucize.
Kore yarımadasındaki bu gelişmeyi, ülkemiz Kıbrıs’a benzeştirmeye çalışanları hayretle izliyoruz. ‘Kuzey-Güney’ kelimeleri dışında hiçbir benzerliği bulunmayan Kore sorunu ile Kıbrıs konusu arasında bağlantı kurulmaya çalışılması, Kıbrıs’ta yaşayan insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.
Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir süredir anlamsızca sürdürülen ve Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının, katı ve uzlaşmaz tutumları yüzünden, olumlu bir sonuca varılamamıştır. 50 yılda denenmemiş yol, uygulanmamış usül kalmamıştır. Sonuç Crans Montana’da toplandığı sanılan Kıbrıs Konferansının sonuçları ortadadır. Geçenlerde yıldönümünü hatırladığımız, Annan planı referandumunun sonuçları da ortadadır.
Kuzey Kore ile Güney Kore liderlerinin bir araya gelmelerini, ‘ganimet’ gibi görmeye çalışan ve kendilerini ‘federasyoncu’ adlandıranlar bir kesim, balıklama ortaya atılıp, Kıbrıs’ta görüşmeler derhal federasyon temelinde başlatılmalıdır diye feryada koyulmuşlardır.
Aslında, feryat ettikleri şey başlasa bile yine bir olumlu sonuca varılamayacağını, kendileri de bilmektedirler. Ama onların varlık sebebi olan, ‘federasyon temelinde görüşmeler’ ortadan kalkıp, Kıbrıs’ta başka daha gerçekçi ve sonuç alıcı yola gidilmesi, ki TC dışişleri bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun son Kıbrıs ziyaretinde yeni bir yolun güçlü izlerini taşımaktadır, ‘federasyoncuların’ varlık sebeplerinin ortadan kalkması ve onların da sonlarının gelmesi demektir. Alelacele telaş içinde Kore liderlerine sarılmalarının esas sebebi kendi var olmaya devam çabasıyla, yok olmaları telaşının bir sonucudur. Yoksa gerçekte onlar on yıllarca daha Kıbrıs’ta bu anlamsız görüşmelerin devam etmesini ve kendilerinin da siyaseten var olmalarını sağlama çabalarıdır.
Kıbrıs Türkü daha fazla kendileriyle alay edilmelerine müsade etmeyecektir. Anavatanımız ve koruyucumuz Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta daha gerçekçi bir yola gidecektir.

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
944 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAMOĞLU’nun KKTC’de İşi ne?

  11 Mayıs 2019 DÜNYA, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe bulaştıran mazbata öncesi daha aday statüsündeyken Anıtkabir'e gidip Anıtkabir defterine makam ihlali yaparak ,suç işleyip İstanbul Büyükşehir belediye başkanı diye imza atan toplumu karıştıran İMAMOĞLU'nun KKTC'de İşi ne? Şimdiki hedefi ne makaryos heykelini niçin diktiğinimi anlatacak .yoksa hangi projenin kaçıncı evresinde ? Rauf Denktaş ın mezarını Ziyaret etti. Sibel ŞEN src haber KKTC...
 • Mobbing Bir Hastalıktır

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Mobbing Bir Hastalıktır Mobbing iş yerinde çalışma hayatında çalışanlara uygulanan baskı,yıldırma eylemidir. Bezdiride dediğimiz bu olay bir hastalıktır, Sistematik bir şekilde uygulanmaktadır Eğitimci yazar Erhan SARICA...
 • BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM

  11 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  BEN YALNIZIM,BEN YALNIZIM,YALNIZIM… Çalışma ortamında mobbing üst düzey yöneticilere bağlı olarak dahada karmaşık bir hal alabilir.Ve yine üst düzey yöneticinin beceriksizliği mobbingin şiddetinin artmasınada olanak sağlar.    Mobbing uygulayıcısı kendisi için uygun bir ortam bulmuştur artık.Bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Mobbing mağduru ise bu durumda çaresiz kalmıştır.İçinde bulunduğu durumu üst düzey yöneticilere anlatmakta ve ispatlamakta çaresiz kalacaktır.Velev ki onlarda mağduru suçlayacak ve bu süreci olumsuz yönde etkileyecekle...
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor

  10 Nisan 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, YAZARLAR

  Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürmüyor. Mehmet Nuri KAYNAR Aldığımız temel eğitimde, daha küçük yaşlardan itibaren bilinçaltımıza hata yapma korkusu yerleşmiştir. Başarılı olmanın hata yapmamak olduğu öğretilmiştir. Formül basittir: “Hata yapma, ezberle, ama sana sorulduğunda mutlaka doğru cevabı söyle. Bilmiyorsan sus. Unutma üç yanlış bir doğruyu götürür.” Sadece okul yıllarında değil, yetişkinler olarak gündelik hayatta da bu böyle değil mi? Soru sorulup görüş istendiğinde katılımın az olması çoğu zaman bundandır. Birçok insan hata yapma ko...