• Ender Gül Anaokulu

logo

Kıbrıs’ta Toplumsal Kalkınma

Eylem Dolmacı Nalcıoğlu

Toplumsal Kalkınma..

Kıbrıs’ta toplumsal kalkınma için temel tarımsal gıda ürünleri anavatandan gelen su ile birlikte teşvik edilmeli, üretimi geliştirilmeli, artırılmalı.
Hayvancılık, hayvancılığa bağlı süt ve süt ürünleri ve çeşitli tarımsal gıda ürünleri. Bunların başında patates narenciye ve diğerleri diyebileceğimiz, domates, soğan, biber, patlıcan, böğrülce kavun karpuz gibi otellerin tüketeceği temel diğer sebze gıda ürünlerinin üretimi teşvik edilmeli.
Bu ürünlerin teşvikine bağlı olarak yaratılacak gelişmişlik süt ürünlerindeki en temel ürün olan hellimin ve anavatanın dış ülkelerden aldığı et ihtiyacını K.K.T.C’den karşılanmasını sağlamak ve Türkiye’de yapılacak tanıtım çalışmalarıyla hellimin Türkiye’de 80 milyonluk büyük pazara ulaşmasını sağlamak başlıbaşına K.K.T.C ekonomisinin kalkınmasını sağlayacaktır..
Et ve süt ürünlerinin dışında yaygın Patates üretiminin de teşvik edilip Türkiye pazarına satışının organize edilmesi K.K.T.C ekonomisinin üretime ve dış satıma bağlı kalkınmasını sağlaycaktır
Bunların dışında üniversitelerin ve hotellerin gıda ihtiyacını karşılayacak yan ürünlerin domates, soğan, biber, salata ürünleri gibi belli başlı tarımsal ürünlerin üretimi ve turistlik tesislerdeki tüketimini kordine edecek devlet mekanizmaları ile ülke ekonomisinin ve halkının üst düzey kalkınmışlık ve gelişmişlik seviyesine ulaşmasını sağlayabiliriz
Günümüzde hükümetlerin yarattığı olumsuzluklar üreticinin, çiftcinin ve hayvancının geri gitmesine neden oldu.
Yakın zamanda kücükbaş hayvancılıkla yaşanan bir olayı da buradan paylaşmak istiyorum şu an küçük baş hayvancılğın da bu nedenlerden dolayı yok olma derecesine geldiğini yurt dışından bir gemi oğlak almak için gelen bir iş adamının talebine karşılık verilemediğini ve güney kıbrıs’tan bir gemi oğlak aldığını duyduk ve üzüldük halbuki geçmişte bu tarz ticaret çok yapılıyordu ve ihtiyaç hemen piyasamızdan karşılanabiliyordu.
Bu yaşanan olay gösteriyor ki küçük baş hayvancılık yok oluyor ve gelecekte de bu sıkıntılardan dolayı yeni nesil gençler okuyarak kendilerini bu sıkıntılardan kurtarmak istiyor peki eğer üretici ve hayvancı desteklenmezse ve bu sıkıntılardan dolayı gençler hayvancılık ve çiftcilik yapmak istemezse,üretimden uzak durursa gelecekte hayvancı,çiftci ve üretici olmaycak demek oluyor bu ! Peki Türkiye’den gelen tarımsal su ne işe yaraycak? Peki Türkiye’den su gelirken amaç çiftçilik ve üretim geliştirilsin buna bağlı olarak hayvancılık geliştirililsin diye gelmedimi Ülke ve toplum kalkınsın diye gelmedi mi? Peki ben sormak istiyorum Plan ne? Su geleceğinde bir sürü eleştiri tabi üretimden anlamayanların yaptığı boş teneke sesleri yükseldi engel olamadılar ve Su geldi halk mutlu oldu.. Üretici için “umut” oldu gelen su, bu kezde zirai suyu beklemeye başladı çiftci ve üretici
Zirai su gelecek topraklarmızla buluşacak ekinler büyüyecek, yem olacak,
hayvanlar yemleri yiyecek sonra süt olacak..
SÜT de SU gibi bir yaşam iksiri aslında Kıbrıs da Süt ve Süt ürünlerimizi sayacak olursak sırasıyla şöyle;
1. Süt
2. Kaymak yağı
3. Peynir
4. Yoğurt
5. Kefir
6. Tereyağı
7. Ayran
8. Tarhana
9. Nor
10. Hellim
11. Dondurma
bu ürünler gösteriyor ki önemli bir gelir kaynağı da hayvancılığa bağlı olarak Süt ve Süt ürünlerimizinde Geliştirilmesi gerekmektedir.
Süt ile ilgili Kıbrıs’ta yaşanmış olan bir örnek vermek istiyorum Kıbrıs’da adayı Yunanistan’a bağlama (enosis) niyeti olan başpiskopos Makarios’un avukatı silah kaçakcısı italyan asıllı Rum avukat Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılan Mavi Köşk’de müzik odası bölümünde bir de Süt havuzu yaptırmış. havuzun içerisine su yerine süt akıyordu. Efsane italyan oyuncu Sophia Loren’in Mavi köşk de misafir olarak kaldığı ve süt havuzunda süt banyosu yaptığı bilinmektedir..
Günümüzde birçok kozmetik ürününde de Sütün bir gençlik iksiri olduğunu cildi nemlendirdiğini ve beslediğini aldığımız süt içerikli kozmetik ürünlerinden tecrübe ediyoruz, geçmiz zamanlarda da günümüzde de Süt Gençlik ve güzellik iksiri olarak kullanıldı.
Kıbrıs’da da kozmetik alanlarda Süt içerlikli çilt bakım kremleri yapılmalı ve kozmetik alanda Kıbrıs’ta ve dünya üzerinde raflarda yerini almalı..
Ayrıca sağlık konusundada insanoğlunun dünyaya gözlerini açtığı anda anne sütüyle buluşması Sütün ne kadar mucizevi bir sıvı olduğunu bize gösteriyor ve sadece insanlarda değil bunun yanında hayanlarda ve bitkilerde de aynı önemi taşıyor. faydaları saymakla bitmez
Süt ve Süt ürünlerinin Kıbrıs’da üretimin hayvancılığın yanında geliştirilmesi yatırım yapılması gereken bir alandır.
Son günlerde süt fazlalığı diye bir çok üreticimizin sözde fazla sütlerine daha düşük fiyatlar ödenmesi hayvancılık üretimimize vurulmaya çalışılan bir darbedir.
Bir çok süt ürünleri üreticisine ihtiyacı olan miktarda sütün verilmemesi de ülkede uygulanan sistemin yanlışlığının bir ürünüdür. Nasıl bir sistem olması gerektiğini önümüzdeki günlerde başka bir yazımda irdeleyeceğim.

Etiketler: » »
Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?