• Ender Gül Anaokulu

logo

Kıbrıs’ta, Türkiye’nin garantörlüğü

 

 

Türkiye’nin GARANTÖRLÜĞÜ,
şimdi daha fazla ihtiyaç..

Kıbrıs’ta, Türkiye’nin garantörlüğünü boşuna tartışmayın, değişmeyecek. İster cumhurbaşkanı olun, isterse başbakan olun veya ‘büyük’ köşe yazarı, Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlüğünü tartışmaya açmayın, çünkü bu yapacağınız, boş bir tartışma olacaktır. Boşuna canınızı yemeyin.
Yok, çok uluslu askeri güç deyenler, yok, ‘garanti anlaşması’ ‘Kıbrıs’ta barışın önündeki bir engeldir’ diye yazanlar. Boşuna uğraşıyorsunuz. Bu söylemleri, Kıbrıs’ın güney tarafında yaşayanlar, her an ve her yerde söylüyorlar ve yazıyorlar zaten, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayanlar, siz olsun bu boş çaba ile uğraşmayın.
Günümüz dünyası, ‘güç ve paylaşım’ mücadelelerinin tavan yaptığı, hatta 3. dünya savaşına doğru hızla yuvarlanırken, bölgemiz, ateş çemberinin içinden geçerken, yıllarca, Ortodox kilisesi mensuplarınca, her türlü katliama, baskıya ve zülüme uğrayan, Kıbrıs Türkü, 1974 yılında Türkiye’nin garantörlüğü sayesinde eriştiği, güven içinde barış ve özgürlükten, geri o karanlık günlere dönmek istemiyor.
Geçen gün bir arkadaşımızın sosyal medyada ‘Filistinlilerin Rusya gibi güçlü bir garantörü olsaydı, İsrail, Filistinlilere bu mezalimi yapabilecek miydi?’ Şeklindeki paylaşımına, ‘hayır yapamayacaktı’ diye yazanların çokluğu, çok anlamlıdır. Herkes yukarıdaki soruyu ve cevabını düşünerek, biraz Kıbrıs’ta yaşananlarla, şu anki Kıbrıs’ta anavatan Türkiye’nin garantörlüğü altında, var olan barışı ve huzuru düşünsün.
Kıbrıs’ta Türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılmasını isteyenlere, ‘sevinecekleri’ bir haberi da ben vereyim. Bir gün ama mutlaka, hak yerini bulup, Kıbrıs 1878 öncesinde olduğu gibi, Kıbrıs, gerçek sahibi Türklerin adil olan yönetimine gireceğinde, Kıbrıs’ta garantörlük sistemi kalkacaktır. Garantörlük sisteminin kalkmasının öncülüğünü biz yapacağız.

Yazar Fuat Nesip Nalcıoğlu

KKTC src haber

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
1411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?