• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

KKTC’nin Reformlara Ağırlık Vermesi Kaçınılmaz

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, “ hükümetin ivedi olarak ekonomideki kan kaybını ve piyasda enflasyondan dolayı oluşan tedirginliği aşacak kararlar alması gerekirken eli-kolu bağlı oturmasının Kıbrıs Türk Halkı için büyük bir talihsizlik olduğunu” vurguladı. Ersin Tatar, “ belli ki hükümet diğer pek çok konuda olduğu gibi ekonomi yönetimi ve devlet maliyesi konularında da hem ne yapacağını bilmez halde hem de umursamaz bir havadadır” dedi. Tatar açıklamasında şunları kaydetti: “ Günümüz dünyasında iyi ve doğru ekonomi yönetimi ve bütçe idaresi hükümetler için başlıca görevdir. Ekonomi doğru yönetilemezse sosyal huzursuzluklar artar, eğitimden , sağlığa her şey bozulur. Ekonomi yönetimi içinse bilgili, dünyayı izleyen, hangi kararı ne zaman alacağını bilen bir kadroya sahip olmak şarttır.

 

Ekonomi kadrosunu iyi kuramayan, takım halinde çalışmayı başaramayan hükümetler başarısızlığa mahkumdur. Özellikle yüksek enflasyon dönemleri çok hassas olup yoğun ve özel çaba gösterilmezse ülkede derin yaralar açacak niteliktedir. Dörtlü koalisyon hükümeti maalesef ki bu gerçeklerden habersiz bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde döviz fiyatlaarında ve enflasyonda yaşanan artış karşısında ortaya çıkan sıkıntıları sadece seyretmekte , zam yapmaktan başka her hangi bir tedbir ortaya koymamaktadır. Tüm kesimler bir an önce yaşanan servet kaybını ile borç ödemelerinde oluşan sıkıntıları giderici, üretime etki edecek teşvikleri artırıcı, piyasayı canlandırıcı tedbirlerin alınmasını beklerken hükümetin kimi bakanı tatilde, kimi bakanı şahsi işler peşinde, kimisi ise yaz uyukusunda. Hükümetin bakanları ve Başbakan’ın açıklamaları çoğu zaman bir biri ile örtüşmemekte, başka söylenmekte başka şeyler yapılmaktadır. Ankara ile yapılması zorunlu olan görüşme ise henüz gerçekleştirilemedi. Oysa

 

Anavatan Türkiye’den oluşacak bütçe açığınını ortadan kaldıracak, çeşitli kesimlerin ihtiyacı olan nakit kaynağın ülkemize girmesini sağlayacak kredi alınması şarttır. Tabii bu arada KKTC’nin reformlara ağırlık vermesi de artık kaçınılmaz olmuştur. Kamu derlenip toparlanmalı, yatırımcının önü açılalı, vergi reformu yapılamlı, su, enerji, iletişim ,ulaşım alanlarında yaşanan sıkıntıların ne zaman nasıl aşılacağı net bir programla ortaya konulmalı, bir an önce e-Devlet’e geçilmelidir. Uyarıyırum; Kıbrıs konusunda yeni ve hassas bir döneme daha girilirken hükümet edenler üzerine düşen görevi layıkıyla yapmalı, halkımızın moralini bozacak, Devleti’ne , ülkesine inancını azaltacak sorumsuzluklardan kaçınmalıdır. Ya da hükümet bir an önce istifa etmelidir. Kimsenin beklemeye, hükümetin bilgizliğine, ilgisizliğine , hatalarına tahammül etme hali kalmamıştır.”

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu Kıbrıs,src haber

Etiketler: » » » » »
Share
530 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?