• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

MOBBİNG’İ ENGELLEYEBİLİRMİYİZ ?

Bu konuyu bu kadar araştırdıktan ve tartıştıktan sonra aklıma gelen bir soru evet mobbingi engelleyebilirmiyiz?Aslında engellemekten önce bu sorunun  ne olduğunu tam olarak anlamamız gerekiyor.Çünkü mobbing Türkiyede ne yasal olarak tanımlanabilmiş nede bilinen bir konu haline gelebilmiştir.Sınırlı sayıda insan kaynakları uzmanı, medya kuruluşları ve bir kaç psikoloğun dışında ne sendikalar nede ilgili kuruluşlar böyle bir konuyu gündemine almamıştır.

Böyle bir durumla karşılaşıp sendikanıza başvurduğunuzda ya bu sorunu anlamayacak yada işyerinde doğal bir süreç olarak göreceklerdir.

Çünkü yaygın işsizlik ortamında sizin yerinize çalıştırmak isteyecekleri birisi mutlaka vardır.Sırf bu nedenle size mobbing uygulayabilirler.Zaten çevremizdede mobbingi anlatabilme olanağımız pek azdır.

İnsanlarla konuşurken mobbing dediğimizde bir çoğu yüzümüze anlamsız ifadelerle bakmaktadırlar.Bir çok kere bir çok kurumda ben bunu yaşadım malesef.Mobbing ne ki? Ne anlama geliyor?Nasıl birşey? vs buna benzer bir çok soruyla karşılaşıyoruz.Gittiğim ve kendimi ifade etmeye çalıştığım bazı kurumlarda sayfalar dolusu döküman çıkarmak zorunda bile kalmıştım.

Mobbing aslında sıkça karşılaştığımız yıldırma kavramından çok uzak gibi görünmüyor.Fakat bu gün yıldırma olgusu genel kabul görmüş ve üstünde bir çalışma yapmayı yada engellemeyi pekte aklımızdan geçirmediğimiz bir duruma dönüşmüştür.Bunlara sebep hem olayın psikolojik boyutlarının hemde korunma ve önlemlerin öne çıkarılması açısında mobbibg kelimesini tercih etmek gerekiyor.

Peki mobbing sürecinde çözümsüzmüyüz? Önce aşağıdaki yollara şöyle bi göz atalım;Mobbingciye açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin.Taciz edici söz ve davranışların durdurulmasını isteyin.Mobbing uygulayıcısı ile görüşmelerinizde yanınızda mutlaka güvendiğiniz ve tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.Olayları verilen anlamsız emirleri  uygulamaları yazılı oalarak kaydedin.İlgili yazı ve emirleri muhafaza edin.İlk fırsatta size mobbing uygulayanı  yetkili birine rapor edin,eşitiniz ise üstünüze ,üstünüz ise daha üst bir makama ve insan kaynaklarına durumu açıklığıyla ve kanıtlarıyla bildirin.Mutlaka tıbbi ve psikolojik yardım alın, rapor ve reçete örneklerini muhafaza edin.Bu süreçte size hem yardımcı olacak hemde isbatınız olacaktır.Şikayetiniz hakkında kurumunuz içinde ne yapıldığını araştırın, verdiğiiniz dilekçelerinizi takip edin.Çalışma arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın.

Bu çalışmalar size karşı uygulanan mobbingi durdurmuyorsa , mobbingin hızını kesmiyorsa bile hukuksal başvuru için elinizde yeterince delil toplanmış olur. Size karşı yapılan mobbingin tanımlanmasında uygulamaların azalmasında  katkı sağlayacaktır .Hem mobbingcilerin geri çekilmesine hemde kurbanların çaresiz kalmasını engelleyecektir.Yazılı ve görsel medyada konunun ele alınması mobbingin azaltılması yönünde önemli  bir  adım olacaktır.

Etiketler: » » »
Share
829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI