• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

MOBBİNG’İ ENGELLEYEBİLİRMİYİZ ?

Bu konuyu bu kadar araştırdıktan ve tartıştıktan sonra aklıma gelen bir soru evet mobbingi engelleyebilirmiyiz?Aslında engellemekten önce bu sorunun  ne olduğunu tam olarak anlamamız gerekiyor.Çünkü mobbing Türkiyede ne yasal olarak tanımlanabilmiş nede bilinen bir konu haline gelebilmiştir.Sınırlı sayıda insan kaynakları uzmanı, medya kuruluşları ve bir kaç psikoloğun dışında ne sendikalar nede ilgili kuruluşlar böyle bir konuyu gündemine almamıştır.

Böyle bir durumla karşılaşıp sendikanıza başvurduğunuzda ya bu sorunu anlamayacak yada işyerinde doğal bir süreç olarak göreceklerdir.

Çünkü yaygın işsizlik ortamında sizin yerinize çalıştırmak isteyecekleri birisi mutlaka vardır.Sırf bu nedenle size mobbing uygulayabilirler.Zaten çevremizdede mobbingi anlatabilme olanağımız pek azdır.

İnsanlarla konuşurken mobbing dediğimizde bir çoğu yüzümüze anlamsız ifadelerle bakmaktadırlar.Bir çok kere bir çok kurumda ben bunu yaşadım malesef.Mobbing ne ki? Ne anlama geliyor?Nasıl birşey? vs buna benzer bir çok soruyla karşılaşıyoruz.Gittiğim ve kendimi ifade etmeye çalıştığım bazı kurumlarda sayfalar dolusu döküman çıkarmak zorunda bile kalmıştım.

Mobbing aslında sıkça karşılaştığımız yıldırma kavramından çok uzak gibi görünmüyor.Fakat bu gün yıldırma olgusu genel kabul görmüş ve üstünde bir çalışma yapmayı yada engellemeyi pekte aklımızdan geçirmediğimiz bir duruma dönüşmüştür.Bunlara sebep hem olayın psikolojik boyutlarının hemde korunma ve önlemlerin öne çıkarılması açısında mobbibg kelimesini tercih etmek gerekiyor.

Peki mobbing sürecinde çözümsüzmüyüz? Önce aşağıdaki yollara şöyle bi göz atalım;Mobbingciye açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin.Taciz edici söz ve davranışların durdurulmasını isteyin.Mobbing uygulayıcısı ile görüşmelerinizde yanınızda mutlaka güvendiğiniz ve tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.Olayları verilen anlamsız emirleri  uygulamaları yazılı oalarak kaydedin.İlgili yazı ve emirleri muhafaza edin.İlk fırsatta size mobbing uygulayanı  yetkili birine rapor edin,eşitiniz ise üstünüze ,üstünüz ise daha üst bir makama ve insan kaynaklarına durumu açıklığıyla ve kanıtlarıyla bildirin.Mutlaka tıbbi ve psikolojik yardım alın, rapor ve reçete örneklerini muhafaza edin.Bu süreçte size hem yardımcı olacak hemde isbatınız olacaktır.Şikayetiniz hakkında kurumunuz içinde ne yapıldığını araştırın, verdiğiiniz dilekçelerinizi takip edin.Çalışma arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın.

Bu çalışmalar size karşı uygulanan mobbingi durdurmuyorsa , mobbingin hızını kesmiyorsa bile hukuksal başvuru için elinizde yeterince delil toplanmış olur. Size karşı yapılan mobbingin tanımlanmasında uygulamaların azalmasında  katkı sağlayacaktır .Hem mobbingcilerin geri çekilmesine hemde kurbanların çaresiz kalmasını engelleyecektir.Yazılı ve görsel medyada konunun ele alınması mobbingin azaltılması yönünde önemli  bir  adım olacaktır.

Etiketler: » » »
Share
887 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • src eğitim kurumları -Biz kimiz?

  14 Ocak 2020 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  src eğitim kurumları kurucusu Ayşegül SARICA sorularımızı yanıtladı Biz Kimiz Çocuklarımızı büyük ve kalabalık yapılarda kaybolmadan, kişisel özelliklerini keşfederek, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmayı hedef edinmiş bir okuluz. Deneyimli kadromuzla, Milli Eğitim programlarına sadık kalarak, bir dizi uluslararası eğitim sistemini sentezleyerek bize özel oluşturduğumuz bir eğitim programı uyguluyoruz. Eğitim,hizmet ve sosyal etkinlik Kalitemizden asla ödün vermeden “Eğitim ve spor sevmekle başlar “sloganı...
 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...