• Ender Gül Anaokulu

logo

Mont Pelerin Cemiyeti

 

Mont Pelerin Cemiyeti..

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Orta ve Doğu Avrupa’da birçok sosyalist devletin oluşmasıyla birlikte “Batı medeniyetinin bir çok değerlerinin risk altına girdiği” savını güden –içlerinde birkaç tarihçi ve çoğunlukla iktisatçılar egemen– 36 meslek grubundan oluşan bir grup başlarında Prof. Friedrich Hayek olmak üzere Mont Pelerin’de gözden uzak bir toplantı yaptılar ve 1947 Nisan ayında 10 gün süren görüşmelerden sonra yayınlanan “Hedef Raporu” ile cemiyet kuruldu.
Yöneticilerinden biri de neo-liberal akımın mimarlarından Milton Friedman olan bu cemiyette ayrıca, Frank Knight, Karl Popper, Ludwig Von Mises ve George Stigler gibi ünlü isimlerin de kurucuları arasında bulunduğu Mont Pelerin Society (MPS) ikinci dünya savaşından sonra burjuvazinin arsız sömürü güdüsünden, kapitalist sistemi tehlikeye attıklarını, dünyayı yönetemez olduklarını iddia ederek, kendilerini ‘küresel sermayenin beyni’ ilan ederek, kapitalist sistemi kendi kontrolleri altına alma faliyetlerini başlatmış oldular.
Önce kendilerine biat edenler aracılığıyla bir bir şirketleri ele geçirdiler. Kendilerine biat etmeyen şirket sahiplerini devre dışı bıraktılar. Sonra elde ettikleri iktisadi gücü kullanarak ilgili kapitalist devletlerin hem siyasi yapılarını hem de diğer devlet organlarını (yargı, emniyet, güvenlik güçleri, istihbarat, sağlık ve eğitim) ele geçirip, kapitalist dünyayı kendi egemenlikleri altına aldılar.
Kendilerine biat etmeyen ülkelerde, ellerindeki güçleri kullanarak ya askeri darbeler yaptılar, ya da o ülkelerde kendilerine biat etmeyen yöneticileri bir şekilde devre dışı bırakarak, dünyada kendilerine bağlı bir yapı oluşturdular. Bu güçlerini muhafaza etmek için bölgesel örgütlenmelere de giderek kendileri kontrolünde bir dünya kurma hayallerine girdiler.
Çok yaygın bir şekilde batı kapitalist dünyayı kendi kontrollerine alabilmişlerken, doğu ülkelerinde, batı dünyasına rakip olacak güçlü devletler ve yapılanmalar, kendilerini ‘küresel sermayenin beyni’ düşünen bu yapılanmaya karşı ciddi rakipler oldular.
Aralarında yaşanan azgın rekabet, şu anda dünyamızın bir çok yerindeki yaşanan karışıklıkların, çatışmaların, terör olaylarının tümü bu örgütün maşalarını kullanarak yaptığı olaylardır.
Dünyamız ve insanlık, ikinci dünya savaşında yaşadığı büyük trajedilerden daha vahim trajediler yaşama tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dünya’da ezilen halklar güçlerini birleştirerek bu vahşi kapitalist/emperyalist güçlere karşı birlikte hareket etmelidir.

Fuat Nesip Nalcıoğlu

src haber KKTC

Etiketler: » »
Share
355 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?