• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Mutlu Çocuk yetiştirmenin 10 sırrı

 

Mutlu Çocuk yetiştirmenin 10 sırrı!

Her anne ve baba çocuğunun sağlıklı ve mutlu olmasını ister ve bunun için çalışır. Yapılan bir araştırma mutlu bir çocukluk dönemi geçirmenin 10 sırrı olduğunu ortaya çıkarmış. İşte aileler için mutlu çocuklar yetiştirmenin 10 sırrı!

Yeterince oyun oynamasına izin verin:
Çocuğun tüm sorumluluğu okul ve dersler gibi görünebilir ancak oyun oynamaya ayırması gereken zamanı bu yüzden ikinci plana atmayın. Boş vakitlerini istediği şekilde değerlendirmeleri hem daha iyi hissetmelerine neden olacak hem de okula olan motivasyonu da artıracak.

Stresli konuşmaları çocuğunuzun yanında yapmayın:
Çocukların aileleri ilgili sorunları bilmesi bazen negatif olarak etkilenmelerine neden oluyor. Belirsiz konular ve stresli tartışmalar yüzünden kendilerini güvensiz hissediyorlar.

Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın:
Bir başkasıyla kıyaslandığını hisseden çocuk mutsuz olur ve özgüven eksikliği hisseder. Her çocuğun ayrı karakter özellikleri ve yetenekleri olduğunu unutmayın ve çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın.

Olumsuz duyguları öğretin:
Yetişkinler kıskançlık, üzüntü ve öfke gibi olumsuz duygularla baş etmenin birçok farklı yöntemini uyguluyor. Çocuğunuzun da bu tür olumsuz duyguları ve bu duygularla nasıl başa çıkılacağını öğrenmelerine yardımcı olun.

Çocuğunuzun çabalarını dikkate alın:
Konu ne olursa olsun çocuğunuzun çaba gösterdiğini fark etmeniz önemli. Çocukların zaman içinde öğrenme ve kalıcı davranışlar edinme becerilerinin geliştiğini unutmayın ve çabalarını takdir edin.

Aile değerlerinize önem verin:
Uzmanlara göre çocukların gelişimi için iyi bir ev hayatı ve ailece yapılan aktiviteler oldukça önem taşıyor. Çocuklar aile içinde gördükleri davranışlar örnek alıyor, aile ile yapılan aktiviteleri ileriki yıllar için alışkanlık haline getiriyor.

Risk almalarına izin verin:
Çocukların gözetim altında olmaları önemli ancak bunun dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Aşırı korumacı tavır çocuklarda özgüven eksikliğine neden oluyor ve gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden belli durumlarda kendi başlarına zorluklarla mücadele edebilmeyi, dayanıklılığı ve çözüm yolları üretmeyi öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Çocuklarınıza sorumluluk verin:
Uzmanlar çocukların ev ödevi ve bazı ev işleri konusunda ailelerinden yardım almamaları gerektiğine dikkat çekiyor. Tek başına sorumluluk üstelenen çocuğun özgüveni de artıyor ve yeni sorumluluklar için hazır oluyor.

Mutlu anılarının olmasına yardımcı olun:
Harvard üniversitesinin yaptığı bir araştırma, güzel anılarla mutlu çocukluk geçirenlerin ileriki yaşlarda da daha mutlu ve daha kibar bireyler olabildiklerini ortaya çıkarmış. Çocuğunuzun olabildiğince mutlu anılarla dolu bir çocukluk dönemi geçirmesine yardımcı olun.

Unutmayın, çocuğunuz sizi örnek alacak:
Çocuklar özellikle anne ve babalarında gördükleri davranışları örnek almaya ve uygulamaya meyillidir. Önce siz mutlu olun, dolayısıyla çocuğunuzun da mutlu olmasına aracı olacaksınız.

Zeynep BALİÇ / Milliyet

Etiketler: » » »
Share
623 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?