• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Ne Mutlu İnsanım,Ne Mutlu Müslimanım Diyene

 

Ne Mutlu Türküm Diyene,Tarihçesi şöyle..

Türkiye’deki ilkokullarda her sabah öğrencilere söylettirilen and, ilk olarak eski Milli Eğitim bakanı Reşit Galip tarafından yazıldı.
1933’te şöyleydi..

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

Yasam; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Sonra 1972’de değişti… 1997’de revize edildi..

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

İlkem; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!
Aysun Karlı[email protected]

“Ne mutlu Müslüman’ım diyene”
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 2. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında “Sükutun Sureti: Nuri Pakdil Belgeseli”nin gala gecesi düzenlendi.
Şair ve yazar Nuri Pakdil, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Kudüs’ü çok sevdiklerini söyledi.
“Kalbimin yarısı Mekke’dir yarısı da Medine’dir. Üzerini ince bir tül gibi Kudüs örter” ifadelerini kullanan Pakdil, “Çünkü Kudüs, ezeli ebedi ulu önderimiz Hazreti Muhammed’in miraca çıkarken son ayak bastığı yeryüzü parçasıdır da onun için çok seviyoruz. Hepinizin de Mekke’yi, Medine’yi, Kudüs’ü çok sevmesini isterim. Bu imanın şartındandır. Üstat Necip Fazıl da Maraşlıdır. Onu da burada rahmetle ve özlemle anıyorum” diye konuştu.
Pakdil, konuşmasını “Ne mutlu Müslümanım diyene” sözleriyle sonlandırmıştı.
Türkiye özelinde baktığımızda, milliyetçiliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyorum. Milliyetçilerin en büyük hatası, 80’lerde egemen hâle gelmiş olan “Türk-İslam sentezi” düşüncesini benimsemeleriydi. İslam, hayatın her alanını, kişinin her adımını belirleyecek denli dominant, dolayısıyla çok daha baskın karakterli bir kültür olduğu için, bir sentezden çok, Türklüğün İslam tarafından asimile edilmesinin gerçekleşmesi kaçınılmazdı.
Mesela eğer Türk kültüründeki bir unsur İslamî yaşayış tarzıyla çelişiyorsa, kişi elbette İslamî yaşayış tarzı ne emrediyor (farz) ya da neyi tavsiye ediyorsa (sünnet) onu yapacaktı. Milliyetçiler, dinî inançların ve bunun gerektirdiği ibadetlerin yerine getirilmesinin teminat altına alınması ile yetinmediği an, siyasal İslam’a doğru yol almaya başlamıştı zaten.

Ortadoğu coğrafyasında ve Türkiye’de, laiklik ilkesinden ödün verdiğiniz anda siyasal İslam’a ve Türkiye özelinde Osmanlıcılığa varmanız doğaldır -hatta neredeyse kaçınılmazdır.

Bu nedenle, haberlerde izlemişsinizdir, “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü “Ne mutlu müslümanım diyene” sözüyle ikame ettiler ve bana kalırsa milliyetçiliğin siyasal İslam tarafından soğurulma ve giderek marjinalleştirilme süreci tamamlanmış oldu.
Tamer Ertangil-www.ertangil.com.da böyle yazmıştı.

Ne mutlu Türküm diyene, Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilk kez 10. Yıl Nutkunda kullanılan sözdür. Daha sonra 1972 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci andına eklenmiştir. Siyasi miting ve eylemlerde bir slogan olarak da kullanılmaktadır.- wikipedi.

 

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Danıştay, madde madde “Andımız”ın neden kaldırılmaması gerektiğini anlattı ve “İddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir” diyerek son noktayı koydu.
Çocuklar artık her sabah “Andımız”ı okuyacak
Danıştay 8’inci Dairesi’nin ‘Andımız’ uygulamasını kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesi ile ilgili Eğitimci- Yazar Erhan  SARICA açıklama yaptı. Karar, “gerici, baskıcı,eski zamanlı zihniyetin ürünü” olarak nitelediği ‘Andımız’ın kaldırılmasına, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına  2013 yılında eğitimcilerin desteğiyle verildiğini söyledi. 

     SARICA, “Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana, uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir” dedi. SARICA;açıklamasına şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu dönemde andımızın kaldırılması sürecinde; ‘Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip’ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrıca Reşit Galip insanları kafataslarına göre sınıflandıran, sözüm ona bir bilim insanıydı. Andımızın okunması uygulamasının Türkiye Cumhuriyetimizle uzaktan yakından alakası yoktur. 1930’larda ki  gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocukların içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz’ ifadelerine yer vermiştir.”
Çocukların sabah okula girişlerinde illaki Andımız veya buna benzer süreç ile sıra edilerek sınıflarına girmesine gerek yoktur,illaki okunacaksa İnsanlığı birleştirici,bütünleştirici olmasını belirten SARICA;”İlkokullarda sabah sıra olduğunda, ki zaman zaman sabah girişlerde yapıyorlar; idareciler ve nöbetçi öğretmenler ;
okul için yapılması gereken duyuları, kuralları, kaideleri çocuklara bildirildikten sonra, düzgün bir şekilde sınıflarına giriyorlar. 

Kesinlikle hiçbir şekilde ayrımcılık yapmadan, tüm insanları, tüm toplumu kapsayıcı bir pozisyon olması gerekir.mesela insanlik kavramı gibi.
Andımızın sadece ayrımcılığa, dışlanmasına sebebiyet vermesinden dolayı kaldırılması İstendi. kaldıki Çocuklarımız her sabah sınıflara girişlerde ‘Andımız’ veya benzeri gibi şeyler söylemek zorunda değildir” diye konuştu.
SARICA açıklamasında son olarak, “Buradan sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanlığına 2013’te verdikleri bu kararın arkasında durma çağrısı yapıyorum” dedi.

SARICA;Son günlerde tekrar gündeme getirilmeye çalışılıyor.Ama şunu kimse unutmasın,vatan hepimizin,dünya hepimizin.Kimsenin kimseyi ayrıştırmaya gücüde Ömrüde Yetmeyecek !

Ben Arabım,
Ben Boşnağım,
Ben Bulgarım,
Ben Makedonum,
Ben Arnavutum,
Ben Sırpım,
Ben Azeriyim,
Ben İngilizim,
Ben Almanım,
Ben Karapapağım,
Ben Kürdüm ,
Ben Türk’üm ,
Ben Lazım ,
Ben Çerkezim,
Ben Romenim,
Ben Oyum,buyum,şuyum,
Ne Mutlu Elhamdülillah Müslümanım !!!!
Ne Mutlu İnsanım Diyene.
Ne Mutlu Müslümanım Diyene…Dedi.

Allahü Teala Ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor;İnananlar ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı takva sahibi olun. Umulur ki böylece merhamet olunursunuz.

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

Erhan SARICA

Egitimci-Yazar

 

 

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
663 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?