• Ender Gül Anaokulu

logo

Okula Dönüş Yurda Dönüş

Eylem Dolmacı Nalcıoğlu

Okula Dönüş..
Yurda Dönüş..

2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı Şubat tatilinin ardından kaldığı yerden yeniden başladı. Her okul dönemi yeni heycanlarla yeni umutlarla çoşkulu bir şekilde başlarken çocuklar tatil zamanı hasret kaldıkları okullarına, öğretmenlerine, arkadaşlarına, okul sıralarına kavuşma heycanıyla okulun ilk günü ilk ders zili koşarak derse girerler.
Sabah derse girmeden önce okul müdürü konuşmasını yapar çocuklara ve öğretmenlere yeni öğretim yılında başarılar diler. Bu yıl farklı bir durum gelişti ve okul müdürleri kitapların 10 gün içerisinde geleceğni de konuşması sırasında çocuklara ve velilere duyurdu. Yani Öğretim yılı kitapsız başlamıştı bu duruma alışık değildik ama 10 günün telefisi yapılır diye düşündüm ki on gün geçti sınavlar yapıldı yarı sene bitti bitiyor biz daha kitap bekliyoruz bu sırada
öğretmenlermizin tecrübe ve donanımıyla ders müfredatlarını çocuklar eksiksiz olarak tamamladı.
Kitap eksikliğini yerine koymak için ödevler ve konular A4 kağıdında fotokopilerle takip edilerek üzerinde çalışıldı. Bu da okullara çok büyük bir maliyete neden oldu okul aile birlikleri ve aileler devreye girerek okullara desdek için harekete geçti ilk dönem binbir zorluk ile geçti.
Gelecekte çocuklarmızın eğitiminde bu kitap eksikliğini hissedecekmiyiz bunu zaman gösterecek. Her yıl kitaplar Türkiye’den geliyordu bu yıl da geldi mi? Geldiyse niçin okullara dağıtılmadı gönderilmedi mi? eğer gelmediyse niçin gelmedi? bu konuda eğitim bakanı bir açıklama yapmadı tek yapılan çocuklar mağdur edildi bunlardan anavatan Türkiye’nin haberi var mı? Her zaman Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız diyen anavatan Eğitim konusunda çocukların mağdur edildiğini biliyor mu? Eğitim bakanlığımızın kitap mağduriyeti yetmedi kıtafetleri konu edilerek bir de çocuklara karneler verilmedi. Bir mağduriyet de çocuklarımıza bu şekilde yaşatıldı.

Kıbrıs’ta Eğitime bakacak olursak İlkokulda alınan eğitim temel eğitimdir. Ortaokulda ve Lisede bu temel eğitimin üzerine eklemeler yapılır. Ortaokul ve lisede devlet okullarında okulların bulunduğu bölgelerin üretim koşullarına göre öğrencilere tarımsal ve ziraat konulu dersler verilmelidir seçmeli derslerimizin kültürel değerlerimize göre belirlenerek kültürümüz içerikli dersler de verilmeli seçmeli derslerden, örneğin iş teknik dersinde erkek öğrencilere sandalye örme öğretilirken kız öğrencilere el işlerimiz de öğretilmeli kültürümüzle, üretimimizle ve Türkçemizle topraklarmızda varoluşumuzu sürdürebiliriz özelikle Kıbrıs’da Kıbrıs’ın siyasi durumuna bakacak olursak ve komuşularmızın Kıbrıs da yaşayan Kıbrıslı Türklerin varlığından pek memnun olmadıklarını biliyoruz ve Avrupa ülkelerinin de güney Kıbrıs’ı AB’ye alırken Kuzey Kıbrıs’ı hiçe sayması Kıbrıslı Türklerin varlığından rahatsız olduğunun isbatı değil midir.
Tüm bunlar gözününde tutulduğunda Kıbrıs Türkü özünden, geleneklerinden, kültüründen, toprağından koparılmaya ve zaman içerisinde yok edilmeye çalıştırılmaktadır ve izledikleri yol ise bizim eğitim sistemimizin değiştirilmesi bunun için eğitim bir silah gibi kullanılarak kendi eğitimimizle namlunun ucu Kıbrıs Türküne varlığına bakıyor. Kendi eğitim sistemimizi kullanarak Kıbrıs Türkünü adada yok etmeye çalışıyorlar.
Geçen hafta bir sendika başkanının ara bölgedeki bir etkinlikte Türkiye ve Türklük aleyhtarı konuşmasını buradan şiddetle kınıyorum.
Çocuklarımızın eğitiminin siyasi emellerinize bir araç olarak kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz. Gelecek nesillerimiz kültürüyle, üretimiyle ve bilgisiyle donanımlı gelenek ve göreneklerine bağlı dini bayramlarnı kutlayan aile bağları güçlü mutlu bir toplum olarak yine Kıbrıs’ta varlığını sürdürecektir ve bunun için elimden geleni yapacağım.
Kıbrıslı Türkler sonsuza dek Kıbrıs’ta var olacak ve Kıbrıs Türk kültürü dünyanın her yerinde tanıtılacak. Çünkü biz heryerdeyiz Kıbrıs Türkleri azınlık değil dünyanın her yerinde evi var oralarda misafirlik bir gün bitecek sizin değiminizle göç..
Bir gün tüm Kıbrıslı Türkler gerçek evlerine Kıbrıs’a geri dönecek..

Etiketler: » » » » » »
Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?