• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

26 Mayıs 2017

Oruç ahlakı güzelleştirir,Oruç insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir

Oruç Tutmanın Faydaları

Kalp, diabet ve hiper tansiyon dışındaki herkes oruç tutabilir.

Oruç bedenen ve ruhen temizlenme sağlamaktadır. Oruç bedeni dinlendirmektedir. Bel çevresini ve karın yağlanmasını önlemektedir.

Oruç Tut.,Sıhhat Bul.

Orucun faydaları ve hikmetleri diğer bütün farzlarda olduğu gibi sayılmayacak kadar çoktur. Ancak biz insanların idrak edeceği faydalarını beş ana başlık altında toplayabiliriz.

Oruç ahlakı güzelleştirir: Çünkü bize daima Allah”ı hatırlatır ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Oruç gözleri harama bakmaktan, dili yalan ve çirkin sözlerden, kulakları haram şeyleri dinlemekten, mideyi haram yemekten, elleri kötü iş yapmaktan, ayakları kötü yerlere götürmekten korur.

Oruç insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir: Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı yeterince anlayamaz.

Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların neler çektiğini daha iyi anlar ve onlara karşı merhamet duyguları uyanır. Bunun sonucu olarak da yoksullara yardım elini uzatır, sıkıntılarını gidermeye çalışır.

Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar: Bu konuda Peygamber Efedimiz şöyle buyurmuştur; „ Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.” Senenin onbir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde görevlerini yaparlar.

,

Etiketler: » » » » » » » »
Share
894 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?