• Ender Gül Anaokulu

logo

Otizmde Erken Eğitimin Önemi!

Erken eğitim, otizm spektrum bozukluğu için risk altında olan ya da tanı almış çocukların gelişimleri için oldukça önem taşımaktadır.
Gelişimsel yetersizliklerin (otizm spektrum bozukluğu, zihinsel yetersizlik vb.) tanısı için tüm belirtileri göstermeyen ancak, tanıya özgü bazı ölçütleri karşılayan risk altındaki çocuklarda, ileride çeşitli gelişimsel yetersizliklerin yaşanabileceğine ilişkin ipuçları görülmektedir. Risk altında olan küçük çocukların, yaşamlarının ilk yıllarında aldıkları eğitim oldukça önem taşımaktadır.
Gelişimsel yetersizlik için tanısı olan ya da risk altındaki okul öncesi dönemi çocukları, tüm gelişimsel alanlarını destekleyici nitelikte erken eğitim aldıklarında, tanıya özgü belirtiler ortadan kalkabilmektedir. Ayrıca, yaşıtlarıyla aralarındaki gelişimsel farklılıklar kapanmaktadır. Bir başka deyişle, bu yetersizlikler önlenebilmektedir. Gelişimsel yetersizliklerin önlenemediği ve tanıya özgü belirtilerin devam ettiği durumlardaysa, bu çocuklar kaynaştırma ortamlarından en üst düzeyde faydalanabilmekte ve yaşamlarını daha bağımsız bir şekilde sürdürebilmektedirler. Özellikle üç yaşa kadar olan dönemde beyin gelişiminin halen sürüyor olması, erken eğitimin olumlu etkilerini arttırmaktadır.
kaynak : Algı Özel Eğitim

Etiketler: »
Share
567 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?