• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

09 Mart 2017

Özgüven ve Başarı

Özgüven ve Başarı

Bu iki kavram birbiriyle iç içedir. Bağlılar birbirlerine, biri olmadan diğerinin bir anlamı olmaz. Sıkı sıkı birbirlerine kenetlenmiş iki dost gibi.
Yaşantımızda zaman zaman kendimizi güvende hissetmediğimiz anlar olmaktadır. Bu durum kişide, zaman ve duruma göre değişkenlik gösterebilir. Bazı insanlar bazı durumlar karşısında kendilerini güvenli hissederken bazı durumlar karşısında ise kendine olan güvenini yitirebilmektedir. Önemli olan güven bunalımını aşıp daha sağlıklı hayata bakmak gerekir. Çoğu zaman kendimize duyduğumuz özgüvenle olaylara karşı eyleme geçeriz.

Özgüven yol olur, bizleri hedefe ulaştıran bir inançtır.

Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve kişiyi daha fazla çaba göstermeye iter.

Özgüven bir mucize gibidir. Güç verir insana, yüreklendirir daha emin adımlarla ilerlemesini sağlar.
Özgüven eksikliği mi?
Özgüven eksikliği kişide büyük buhranlara yol açar. Kişilerin kendinden emin olamama, pasif davranma, yalnızlık, eleştirilere karşı açıl olmama, güvensizlik, sevilmediğini düşünme, aşırı derecede uyum gösterme gibi sorunlar yaşar. Hayata karşı ürkek bakışlarla bakar. Kendi kabuğuna çekilmiştir. Başarı kelimesi ulaşılmaz bir zirve gibi gelir.

Özgüven ilk önce ne zaman?

Ailesi ve çevresi tarafından sevilen,  yeterli ilgi ve sıcaklığı gören,  düşüncelerine değer verilen ve önemsenen çocuklarda güven duygusu gelişir.  Güven duyulan çocuklara sorumluluk verildiğinde, iyi işler başarır ve karşılığında takdir edilir.  Bu durumda onun daha özgüvenli olmasına ve çocuğun kendisini geliştirmesine sebep olur. Her şeyin temeli ailede atılır, özgüvende ailede kazanılır.

Yeterince ilgi ve sevgiyi göremeyen, sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk, kendini değerli hissetmez ve özgüven geliştiremez.  Bu durumda olan çocuklar kendi potansiyelinin farkına varamaz ve çevrelerine zarar veren bir kişilik eğiliminde olurlar.

Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Düşünceler duygularımızı yönetir onlara yön verir. Kendinizi nasıl görürseniz sonuçta ona göre şekillenir.  Yorgun, cesaretsiz, güvensiz ve mutsuz görüyorsanız öncelikle tabloyu değiştirmelisiniz.  Özgüvensiz bir bünyede pozitif duygular ortaya çıkmaz. Ne düşündüğünüz, nasıl baktığınız çok önemlidir çünkü bugünkü düşünce yapınız yarınlarınızı hazırlar hayatınıza yön verir.

Kendinize güvenin hakkınızda olumlu düşünün.

Kendiniz hakkında olumsuz yargılar üretmekten vazgeçin.

Kendine güvenin sorumluluklarınızı başarıyla yerine getirin.

Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin. 

Güçlü ve zayıf yanlarınızın farkında olun sürekli kendinizi geliştirmeye gayret gösterin.

Hakkınıza sahip çıkın gerektiği yerde hayır demesini bilin.

Konumuzla bağlantılı kambur bir prensin hikâyesini anlatan bu efsaneyi beğeninize sunuyorum.

Bir zamanlar ülkenin birinde kambur bir prens yaşarmış. Bu kambur prens görüntüsü hakkında çok duyarlı olduğu için halkının önüne pek çıkmıyormuş. Bir gün sarayın heykeltıraşını çağırıp sanki kamburu yokmuş gibi mermerden güzel bir heykelini yapmasını istemiş.  Heykeltıraş tabii hemen çalışmaya başlamış. Zamanı geldiğinde prense tam görünmek istediği gibi bir heykel sunmuş. Prens çok mutlu olmuş. Heykeli bahçede gizli bir köşeye koymuş ve her gün oraya gidip sahip olmak istediği görüntüyü uzun uzun seyretmiş. Aradan aylar geçmiş ve heykeli her ziyaretinden sonra biraz daha dik durabilmeyi başarmış. Aradan bir kaç yıl geçmiş. Sonunda bir gün prens tüm halkını çağırmış. İnsanlar her yerden prenslerini görmeye gelmişler. Bu sefer prensleri çok mutlu bir yüzle onların karşısına çıkmış. Halk onu gördüğünde gözlerine inanamamış. Prens artık kambur değilmiş. Gözünün önünde sürekli kusursuz bir sırtın hayalini yaratmış ve bu ideal görüntü sonunda gerçekleşmiş.

Özgüven geliştirmek için neler yapmak gerekir?

Kendinizi sevmeniz, farkındalık, kendinizle barışık olmanız, kendi değerinizin farkında olmanız size güç verir, sizi motive eder.  Hatalarınıza tecrübe ve eğitim gözüyle bakmanınız gelecekte alacağınız kararlarda size yol gösterir.

Başarının yolu nereden geçer?

Kendine güvenmek kısacası özgüvendir, başarı için inanmaktır. Bir hedefimiz varsa ve buna ulaşmışsak, bunun tek bir sebebi var, ona özgüvene borçluyuz.  Şu anda refah içinde bir hayat yaşıyorsak belki de çok yolun başındayken özgüvenle kazandığımız mesleğimizdir.  Ufak çocuklar gibi korkup sessizce kendi başımıza yaşasaydık hayata ve zorluklarına mücadele edemezdik.

Özgüveni yerinde olan insanlar, kendinden emin olup, düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilirler, eleştirilere açık olup ve yapabileceklerinin farkında olan kişilerdir.  Kısaca başarının yolu kendinize güvenmekle başlar.

Özgüven;  özgür ve özgün bir hayatın anahtarıdır.  Hedefe ulaşmak için yeter ki biz o anahtarı doğru yöne çevirelim.

Yahya KARAKURT / Eğitimci- Yazar 

Etiketler: »
Share
2214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • src eğitim kurumları -Biz kimiz?

  14 Ocak 2020 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  src eğitim kurumları kurucusu Ayşegül SARICA sorularımızı yanıtladı Biz Kimiz Çocuklarımızı büyük ve kalabalık yapılarda kaybolmadan, kişisel özelliklerini keşfederek, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmayı hedef edinmiş bir okuluz. Deneyimli kadromuzla, Milli Eğitim programlarına sadık kalarak, bir dizi uluslararası eğitim sistemini sentezleyerek bize özel oluşturduğumuz bir eğitim programı uyguluyoruz. Eğitim,hizmet ve sosyal etkinlik Kalitemizden asla ödün vermeden “Eğitim ve spor sevmekle başlar “sloganı...
 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...