• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

03 Nisan 2017

Psikolojik Danışma ve Rehberlik

Bir öğrenciyken insan, etrafında kendisinin ileriki senelerde geçeceği muhtemel yoldan önceden geçmiş, o yolun ne türden zorlukları barındırdığını bilen birilerinin rehberligine, yol göstericiliğine ihtiyaç duyar. Bu, geleceğini bir nevi öngörüp şekillendirmesi için sürekli elde edilecek türden olmayan bir fırsat sunar.

Öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri okul, aile ve öğrenci arasındaki iletişimin sağlanması bağlamında hizmetler sunarak öğrencinin eğitsel, mesleki ve kişisel ihtiyaçlarının bireysel veya grup şeklinde karşılaşmaya çalıştığı çok yönlü bir hizmettir. Bununla beraber öğrenciler icin olası tehlike arz eden durumlarda grupla ya da bireysel rehberlik sunarak söz konusu tehlikelerden minimal düzeylerde etkilerini görmelerini sağlamaya çalışmak da en önemli amaçlarındandır. Oldukça duygusal ve kişisel sorunlarının çözümü icin tamamen gizlilikle yürütülen psikolojik danışma hizmetleri de ayrılmaz bir parçası halindedir.
Bunların arasında en fazla hassasiyet ve yetkinlik gerektiren hizmet psikolojik danışma hizmetidir. Güven ve anlayış üzerine kurulu ilişkiler ağıyla saygı ve gizliliği elden bırakmayan titiz bir çalışma ve özveri gerektirir.

Fakat herşeyden önce tüm bu hizmetleri yürütmek için kişide önce insan sevgisi aranır. Çünkü bu iş her yönüyle insana ve insan sevgisine yönelik bir hizmettir.

Share
599 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?