• Ender Gül Anaokulu

logo

Recep Akdağ, Güney Mesarya’da

 

Recep Akdağ, Güney Mesarya’da..

Umutluyum, yıllardır kalkınması ve gelişmesi için mücadele verdiğim Güney Mesarya için tarihi bir gün. Anavatan Türkiye’mizin Kıbrıs işlerinden de sorumlu başbakan yardımcısı sayın Dr. Recep Akdağ Güney Mesarya köylerini ziyaret etti. Ben de bir Mesaryalı olarak ve Mesarya’nın tüm sıkıntılarını yakından bilen ve yıllarca gerek Akdoğan’da muhtar azası olarak, gerek mensubu olduğum Ulusal Birlik Partisi parti meclisi üyesi ve son dönem milletvekili adayı olarak, Güney Mesarya’mıza duyduğum sorumlulukla bu ziyarete ben de katıldım.
Gelecek nesillere, sosyal, siyasal ve ekonomik olarak kalkınmış, tarım ve hayvancılık ve buna bağlı ileri işlenmiş ürün üretimi daha güçlü ve geliştirilmiş, istihdam olanakları artırılmış, ürettiğini satabilen, huzur dolu bir Güney Mesarya bırakabilmek hayaliyle bu yola çıktım.
Yıllarca Güney Mesarya’mızı vahşice bir taviz bölgesi olarak tutan, sadece seçim dönemlerinde oy almak için uğradığı, hiç bir yatırımın yapılmadığı, bu bölgemiz için Güney Mesarya insanı ile birlikte, toprağımıza, üretimimize sahip çıktık. Uçsuz bucaksız bereketli Mesarya ovalarında üretmeye devam ettik. Mazot pahalı oldu ürettik, elektrik pahalı oldu ürettik, süt paraları kuraklık paraları gününde ödenmedi ürettik, taviz bölgesidir dediniz yine ürettik.
Ve KKTC’mizin dört bir yanına giden, sebze, patates, süt ve süt ürünlerinin yüzde 60’ını biz üretmeye devam ettik.
Benim ve eşim Fuat Nesip Nalcıoğlu’nun bu konudaki mücadelemiz, tüm olumsuz şartlara rağmen hep başaracağımıza inandık. Mesarya’nın ve Mesaryalının sesi olmaktan vazgeçmedik.
Marketimize gelen hayvancı, çiftçi ve bölge halkının sıkıntılarını dinledik, hep birlikte çözümler aradık. Hem Mesarya bölgesine olan sevgimiz, toprağımıza olan bağlılığımız, emeğe verdiğimiz değer, üretimin ülkemiz için önemi, mücadelemizin en büyük nedeni oldu.
Önce anavatandan gelecek olan su Mesarya için bir umut oldu. Kimisi ‘bu su nasıl gelecek, imkansız’ dedi. Gelemez dedikleri su anavatanımızda geldi. Önceleri CTP-DP hükümeti bu suyun ülkemize dağıtımını 8 ay engellemeye çalıştı.
Arkasından Ulusal Birlik Partisi genel başkanı sayın Hüseyin Özgürgün liderliğinde UBP hükümete geldi ve içme suyunun ülkenin dört bir tarafına ulaşması için gerekli kararları cesurca üretti. İçme suyu ülkenin her tarafına ulaştı. Şimdi ise tarımsal suyun Mesarya ile Güzelyurt’a ulaşmasına sıra geldi.
CNN Türk’ten Yeşil Doğa programının yapımcısı sayın Güven İslamoğlu, suyun Kıbrıs’taki hikayesini güzelce anlatan bir program yapmasına öncülük ettik. Ve Mesarya’daki tarımsal üretimin suya olan ihtiyacını CNN Türk ekranları ile tüm kamuoyuna duyurma fırsatı bulduk.
Mesarya ihtiyacı olan tarımsal suya kavuşma arifesinde, sayın Recep Akdağ’ın Mesarya köylerini ziyareti çok anlamlı ve isabetli olmuştur. Bu Mesarya için tarihi ziyaretti. Bu ziyarete ben de katıldım. Mesarya’mızın bildiğimiz sorunlarını ve çözüm yollarını sayın Recep Akdağ’a yüz yüze anlatma fırsatı buldum. Hayvancıya, çiftçiye, tarımsal su ile birlikte sulu ziraat yapacak üreticilerimize, anavatan Türkiye’de verilen teşviklerin Kıbrıs’ta da verilmesini, üreteceğimiz tarımsal gıda ürünlerinin Türkiye’ye satışının serbest bırakılmasını önerdim.
Sayın Recep Akdağ’ı çok samimi, cana yakın ve bütün halkı kucaklayıcı, çok mütevazi, buldum. Sayın Akdağ Mesarya köylerine çok verimli bir ziyaret gerçekleşti.
Güney Mesaryalılar adına bu ziyareti için sayın Dr. Recep Akdağ’a ve ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Her zaman bekleriz.

Eylem Dolmacı Nalcıoğlu

KKTC srchaber

Etiketler: » » » » »
Share
902 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?