• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

Sağlık İçin Çorba İçin

Esenyurtta, Türkiyeye model olacak proje, “sağlık İçin Çorba İçin”

Çocuklarınızın fast food kültürününce adeta esir alındığı günümüzde, beslenme temelli pek çok sağlık problemleri orta çıkmaktadır. Öte yandan kadim Anadolu beslenme kültürü de her geçen gün unutulmaktadır. Yine beden ve zihin gelişiminde sağlıklı beslenmenin önemi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
Tamer Özyurt İlkokulunda, Esenyurt Kaymakamlığının önderliği ve desteğiyle bu konuda harika bir proje yürütülmekte. Kaymakam Dr Vural  Karagül, çocukların gelişiminde beslenmenin hayati önem taşıdığını, fast food kültürüne karşı bu tür proje ve uygulamalara ihtiyaç olduğunu belirterek, projenin destekçisi olacaklarını ve tüm okullarda model alınabileceğini ifade ettiler. Doğrudan insana dokunan projeleri önemseyen ve yakından ilgilenen Esenyurt Kaymakamı Sayın Vural Karagül tarafından proje yerinde incelendi. 2300 öğrencili okulda, eğitici görsellerle de özel olarak dizayn edilen alanda, belirli bir program dahilinde sınıf sınıf çorba içilmekte. Söz konusu projede, çocuklar her gün beslenme saatlerinde birlikte aynı masada öğretmenleri eşliğinde çorba içiyorlar.
Projeyi başlatan Okul Müdürü Saffet Karayaman, projeyi şöyle açıkladı; Okul çağındaki öğrencilerimizin beslenme saatinde tükettiği gıdaların tamamına yakını katı gıdalardan ve şekerli, boyalı ürünlerden oluşmaktadır. Büyüme çağındaki öğrencilerimizin bunlar yerine çorba gibi besleyici bir öğünle daha fazla iç içe olmalarını sağlamaya çalıştık. Önce fiziksel düzenlemerle eğitsel bir alan oluşturduk. Çocukların severek gelmek istedikleri bir mekan ortaya çıkardık. Sonuçta bir farkındalık ve toplumsal bir katkı oluşturduysak ne mutlu. Önderlikleri ve desteklerinden dolayı başta projenin sahibi Sayın Kaymakamımız Dr Vural Kragül’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Paşali Beşli’ye şükranlarımızı sunarız.
İlçe kaymakamı Dr. Vural Karagül’ün, öğrencilerle birlikte, aynı masada çorba içmesi, çocuklara verdiği değer, ilgi ve mütevazi yaklaşımı hayran bıraktı.

 

Yerli ve milli markamız”src esenyurt”

Çok yakında

hu

Etiketler: » »
Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?