• Ender Gül Anaokulu
  • src eğitm kurumları

logo

Sağlıkta Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıkta Doğru Bilinen Yanlışlar
Gümüşpala Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan proje ve çalışma göz doldurdu.

Hastalık, rahatsızlık ve sağlığı tehdit eden kazaların tarihi neredeyse insanlık tarihinin kendisi kadar eskidir. Atalarımız, modern tıp uygulamaları gelişip yaygınlaşana kadar bu olumsuzluklara karşı mevcut imkanlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Günümüzde halk arasında doğru zannedilen ancak tıbbi bir gerçekliği olmayan çoğu bilgi, bu hayatta kalma içgüdüsü sonucunda ortaya çıkmıştır.

Projemiz, bilimsel niteliğe sahip olmayan ancak halk arasında yaygın olarak uygulanan yanlışların düzeltilmesi üzerine kurulmuştur. Yaptığımız anket çalışmalarının sonuçlarına göre; yanıklara yoğurt sürmek, bilinci kapalı kişiye kolonya/sarımsak koklatmak, öksüren kişinin sırtına vurmak gibi gelenekselleşmiş uygulamaların hala yüksek oranda devam ettiği tespit edilmiştir. Projemizin temel amacı, toplumdaki yanlış sağlık uygulamalarını düzelterek kollektif bir sağlık bilinci oluşturmaktır.

Gümüşpala Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak tasarladığımız bu proje ile sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışları düzeltmek aynı zamanda öğrencileri aktif ve üretken bireyler yapmak, bir amaç doğrultusunda iş birliği içinde grup çalışmalarında yer almalarını sağlamak da hedeflenmektedir.

Planlanan yaygınlaştırma faaliyetleri ile ilçedeki yerel paydaşlara (çevre okullar, sivil halk, işletmeler, belediye birimleri vb) yönelik bilgilendirme çalışmaları organize edilecektir. Bu sayede proje çalışmaları sonucunda elde edilmiş olan doğru bilgiler daha çok kişiye ulaştırılmış olacaktır.

(bu proje ile çeşitli okullarada seminer düzenlendi ayrıca yaratıcı dramadan da faydalanarak halk arasında yanlış yapılan sağlık uygulamalarının doğruları aktarıldı.)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?