• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

SAHURDA YAPILAN HATALAR

İFTAR SOFRASINDA BULUNMASI GEREKENLER

Zeytin,Hurma,Tuz ,Reçel,helva,pekmez Kaşar ve peynir çeşitleri , sucuk ,Her türlü ekmek ,Pilav, makarna, börek gibi yiyecekler.

SAHUR YEMEĞİNDE YAPILAN HATALAR

Günlerin çok uzun ve bir o kadar sıcak olduğu Ramazan ayına yeniden hoşgeldin diyoruz. (…) Reçel, pekmez, helva gibi tatlılar kan şekerini hızlı yükselteceğinden insulin salınımına neden olur, bu nedenle en erken acıktıran gıda hamur ve şekerli ürünlerdir. Bu kurallara göre sahurda uzak durulması gereken gıdalar. Reçel,helva,pekmez Kaşar ve peynir çeşitleri Salam, sosis, sucuk Her türlü ekmek Pilav, makarna, börek gibi yiyeceklerdir.

SAHURDA DOĞRU TERCİHLER Yüce Allah gıdalara farklı özellikler vermiştir. Sindirildikçe vücuda su veren gıdalar ve sindirildikçe vücuttan su çeken gıdalar. Yazımın başında sindirildikçe her aşamada bedenimizden suyun nasıl çekildiğinin anlaşıldığını düşünüyorum. Bedenimize su veren gıdalardan bahsetmek istiyorum. Örneğin havuç ve kıvırcık, tereyağlı yumurta, semiz otlu yogurt ,cacık yediğinizi düşünelim, Bu ürünlerin sindirilmesi için nerede ise çok ama çok az su harcanır ki bu nedenle kanınızdan fazla su çekilmediğinden sabahın ilk saatlerinde hiçbir susuzluk duymazsınız, günün ilerleyen saatleri içinde taze kıvırcık ve havucun suyu bağırsaklardan emilmeye devam edeceği için açlığın 6-7. Saatinde bile sanki bir çeşmeden su içiyormuş gibi rahat olduğunuzu fark edeceksiniz. Tereyağlı 1-2 yumurtanın sarısı rafadan olması halinde sindirimleri için bir bardak su yeterlidir, tereyağının metabolizma atığı et gibi fazla su istemeyeceği için gün içinde su maliyeti fazla olmaz. Derin susuzluk hissi yaşamazsınız. Ayrıca bilinmeyen bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum,

YAĞLAR BEDENİMİZİN SU KAYBINI AZALTAN GIDALARDIR, bu etkiyi nasıl yapar? Terlemeyi azaltır, Yağlar yıkılırken yani metabolize olduğunda bir miktar su açığa çıkar. Ve yağların yıkım ürünlerinin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan su çok azdır. Yanlış anlaşılmamak için baştan belirtmem gerekiyor, benim kast ettiğim yağlar sadece işlenmemiş, rafine edilmemiş yağlardır, sade tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı, Hindistan cevizi vb. yağlardır. Açlığın süresini kısaltan yani hızlı acıkmamızın tek nedeni glisemik indeksi yüksek tüm gıdalardır. Yani hamur ve şekerdir, bu ürünlerden ne kadar yemişseniz o kadar açlığı derinlemesine hissedeceğinizi garanti edersiniz. Bu bilgilerin size çok rahat bir Ramazan geçirmenize yarayacağını ümit ediyorum. Vücudun su kaynaklarını tüketenlerin başında ekmek gelir , bu nedenle sahurda ekmek yememeniz çok önemli.

VÜCUDA SU VEREN GIDALARI LİSTELEMEK GEREKİRSE

Tüm yağlı besinler ;Geceden suda bekletilmiş Kavrulmamış badem, ceviz, fıstık, fındık. Tereyağı, Zeytin yağı, hindistan cevizi . Tüm sebzeler ; semiz otu, roka, salatalık, tere, lahana, mor kıvırcık, özellikle havuç hem tok tutar hemde ekmek yerine kullanılabilir.

ÖRNEK SAHUR MENÜLERİ

1-) Semizotlu bir cacık, havuç, tereyağında yumurta, 3-5 adet suda bekletilmiş ceviz

2-) Semizotu salatası içinde geceden ıslatılmış ceviz veya badem, teryağında menemen(domatesi az bol al biberli). Ekmeksiz yemenizi öneririm.

3-) Tarhana çorbası yanında bol bol az tuzlu yeşil zeytin, havuç.

4-)Mor havuç , şalgam salatası , avokado karıştırın içine muhakkak ıslatılmış 3-5 ceviz veya bir avuç badem

5-)Hindistan cevizi tek başına harika bir sahurdur kesinlikle deneyin.

6-)Bol domates, al biber , yeşil biber ,tereyağı ile hazırlanmış pirinç pilavı şaşırtıcı bir şekilde sizi tok tutar ve susatmaz.

7-)sahurda et veya ciğer yemek isteyenler muhakkak bol salata ile yemeli

8  -) mevsim meyvelerinden oluşan sofralar hazırlayın, yanına biraz suda bekletilmiş kuruyemişler ile tüketin. Bu Ramazan açlık ve susuzluk yaşamayacağınız için sevabınız biraz düşük oldu diye düşüneceksiniz , unutmayın ki dinimiz kolaylık dinidir bedeninize eziyet etmeniz için oruç tutmuyorsunuz, Nimetin sahibini hatırlamak için oruç tutuyoruz.

www.eyyubyilmaz.com

 

Hayırlı Ramazanlar

 

Uzm. Dr.Eyyüb Yılmaz

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?